Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jakość wody pitnej dla Mławy monitorowana przez małże słodkowodne


W trosce o wysoką jakość świadczonych usług, w mławskim zakładzie wodociągów „WOD-KAN” do sprawowania pieczy nad bezpieczeństwem jakości wody pitnej zostały zatrudnione… małże słodkowodne z gatunku skójka zaostrzona (łac. Unio tumidus).


Mowa tutaj o Systemie Biomonitoringu SYMBIO, który stanowi system wczesnego ostrzegania przed zanieczyszczeniem produkowanej wody pitnej, dostarczanej w ilości ponad 5 tysięcy metrów sześc. na dobę ponad 29 tysiącom mieszkańców Mławy. Wykorzystywane w nim małże słodkowodne są wyjątkowo czułymi organizmami, które – gdy tylko pojawi się w wodzie jakakolwiek substancja szkodliwa – w reakcji obronnej zamykają swoje muszle, informując spółkę co jedną sekundę o przydatności wody do przesłania jej końcowemu odbiorcy.

W Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Padlewskiego, w specjalistycznym zbiorniku zostało umieszczonych osiem małży z gatunku skójka zaostrzona (łac. Unio tumidus). Do każdego z tych osobników został „przytwierdzony” elektromagnes współpracujący z sondami pomiarowymi, które rejestrują stopień otwarcia muszli i ich naturalny biorytm, porównywalny do ludzkiego EKG. Nagłe zamknięcie się muszli tych organizmów będzie natychmiast informowało „WOD-KAN” o niekorzystnej zmianie parametrów wody pitnej. Tym samym SYMBIO wygeneruje odpowiedni sygnał, na który nasze służby laboratoryjne będą reagowały jeszcze szybciej i sprawniej, niż dotychczas. Organizmy te przy monitorowaniu wody będą pracowały trzy miesiące. Po tym czasie obsługująca system firma PROTE z Poznania dokonuje wymiany małży na nowe organizmy, te natomiast, które pracowały trzy miesiące, są przewożone do jeziora, z którego wcześniej zostały pozyskane.

Sama metoda jest jedną z najskuteczniejszych technologii dostępnych na rynku, co zostało potwierdzone wieloletnimi doświadczeniami firmy PROTE obsługującej ponad 50 takich systemów na terenie naszego kraju. Obecnie małże monitorują jakość wody ujmowanej dla 10 milionów ludzi!

Zapraszamy na dzień otwarty do stacji uzdatniania wody przy ul. Padlewskiego. Już 7 maja br. będziesz mógł sam zobaczyć, jak małże pracują na rzecz czystej wody w Mławie!

Źródło: WOD-KAN/UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
2 lata temu

a sanepid to od czego??

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x