Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Nowe oszustwo internetowe, uważajcie na wiadomości z prośbą o ekspresowy przelew


Policja ostrzega przed nową formą oszustwa internetowego.  Uważajcie na wiadomości, w których znajomy, znajoma, ktoś bliski prosi Cię o zrobienie szybkiego przelewu. Taki przypadek odnotowała ostatnio ciechanowska policja, a dwóch znajomych ciechanowianki straciło kilka tysięcy złotych.  


Okazało się, że  ktoś w jej imieniu na jednym z portali społecznościowych, wysyłał wiadomości do znajomy z prośbą o zrobienie szybkiego przelewu. Wiadomość rozpoczynała się tak…głupio mi prosić ale czy dałbyś radę zrobić za mnie przelew ekspresowy?

Policja prowadzi postępowanie w sprawie włamania się na konto na jednym z portali społecznościowych i wykorzystania komunikatora internetowego do oszustwa. Przy jego pomocy została rozesłana wiadomość do osób z listy znajomych osoby zgłaszającej, z prośbą o wykonanie przelewu ekspresowego gdyż jej bank takich nie obsługuje. Dwóch znajomych zgłaszającej, odpowiadając na jej prośbę przelali pieniądze. Zgłaszająca dowiedziała się o całej sytuacji kilka godzin później.

Na komunikatorach odbywasz prawdopodobnie kilka rozmów w ciągu jednego dnia. Właśnie dlatego oszuści znaleźli kolejny sposób, aby wyłudzać pieniądze. Zaczynają w bardzo prosty i niepozorny sposób… Prośbą o pomoc pieniężną. Dlatego jeśli taką otrzymasz, zachowaj ostrożność.
Oszuści mogą Cię prosić o kod do przelewu, szybki przelew, użyją wszelkich podstępów aby wyłudzić nawet kilka tysięcy złotych, mogą to być też drobne kwoty.

Inną częstą formą oszustwa, przed którą też często ostrzega policja to oszustwa na OLX. Jak działają oszuści? Zachowują się, jak normalni użytkownicy serwisu ogłoszeniowego. Zakładają konto, publikują ogłoszenia, kuszą atrakcyjnymi cenami nowych np. telefonów. Warunkiem jest jedynie to, że ty pokrywasz koszty przesyłki. Podszywają się pod Przelewy24. Kupisz coś, licz się z tym, że z twojego konta mogą zniknąć wszystkie pieniądze.

Zachowajmy więc ostrożność i zdrowy rozsądek.

źródło: KPP Ciechanów

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x