Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mijają wieki, a Mława o nich pamięta


fot. UMM


W tym roku mija 225. rocznica wybuchu powstania kościuszkowskiego.  Pamięć o uczestnikach walk o wolną Polskę z tego okresu mławianie okazali w minioną niedzielę, gromadząc się przy  Kopcu Tadeusza Kościuszki, gdzie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” i „Boże coś Polskę” oraz złożyli kwiaty.

Na honorowej warcie przy Kopcu stanęli członkowie  Grupy Rekonstrukcji Historycznych Ludności  Cywilnej Mława w mundurach z epoki. Przemysław Miecznik, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej krótko przypomniał historię walk z tego okresu na północnym Mazowszu oraz okoliczności usypania Kopca Kościuszki na Wólce. Głos zabrał także obecny poseł okręgu płocko-ciechanowskiego Maciej Małecki, który podziękował za pielęgnowanie pamięci historycznej i apelował o rozwiązywanie sporów wewnętrznych w kraju, a nie za granicą. Kwiaty  i znicze pod pomnikiem złożyli goście, delegacje władz samorządowych  miasta i powiatu, partii politycznych i organizacji społecznych.

Spotkanie pod Kopcem poprzedziła okolicznościowa msza św.  w kościele parafii św. Jana Kantego, odprawiona przez  proboszcza parafii ks. Romana Tomaszewskiego. Tam okolicznościowy program słowno-muzyczny  wykonali uczniowie ZPO nr 2, którzy od wielu lat aktywnie uczestniczą w obchodach tej rocznicy.

JK

fot. UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x