Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Urząd nie tylko dla bezrobotnych, ale też biernych i nieaktywnych zawodowo


Mławski PUP doczekał się pochwały z ust ministra Stanisława Szweda. Padła też obietnica wsparcia podejmowanych przez urząd działań.


Konferencja prasowa z udziałem sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda i poseł Anny Cicholskiej, która miała miejsce w piątek 22 marca, miała w zamyśle być promocją nowego, wdrażanego od początku tego roku przez mławski urząd pracy programu „Ukryty potencjał osób nieaktywnych i biernych zawodowo”.

– Jestem pod wrażeniem, wspaniały urząd, fajnie, funkcjonalnie zorganizowany. Jest bardzo duży potencjał, jeśli chodzi o pracowników. Widzę tu aktywność w wykorzystywaniu środków z Funduszu Pracy ale też ze środków z programów europejskich – mówił minister Szwed.

– W moim biurze w Mławie przyjmowałam ludzi, w większości kobiety, którzy nie mogli znaleźć pracy. Dzięki PUP niektórym z nich udało się pomóc.  Okazało się zresztą, że na miejscu jest sporo pracy. Przekonałam się, jak ważną rzeczą dla bezrobotnych jest przełamanie pewnej bariery psychologicznej – mówiła z kolei poseł Anna Cicholska.

Mławski PUP z początkiem roku 2019 rozpoczął realizację programu pn. „Ukryty potencjał osób nieaktywnych i biernych zawodowo”. Te działania adresowane są do osób, które nie mogą uzyskać statusu bezrobotnego. To m.in. zniechęceni bezskutecznym poszukiwaniem pracy, uczący się, niepodejmujący zatrudnienia ze względu na sytuację rodzinną, niepełnosprawni.  Do tej grupy należą również renciści, emeryci oraz osoby objęte ubezpieczeniem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wśród, których często tylko jedno z małżonków zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Pracownicy PUP docierają do nich również za pośrednictwem samorządów lokalnych, ośrodków pomocy społecznej, KRUS, kół gospodyń wiejskich, klubów seniora. Oferują im podniesienie kwalifikacji zawodowych poprzez szkolenia dostosowane do potrzeb lokalnego rynku.

Minister Szwed obecny był także na konferencji nt. „ukrytego potencjału”, która odbyła się w PWSZ w Mławie. Uczestniczyli w niej przedstawiciele samorządów terytorialnych  i instytucji rynku pracy, stowarzyszenia, pracodawcy z powiatów mławskiego, ciechanowskiego, płońskiego, przasnyskiego i żuromińskiego.

Aktywizacji zawodowej mają służyć specjalne instrumenty.  Jednym z nich jest program Maluch + , z którym wiążą się dotacje na tworzenie żłobków  i innych miejsc dziennego pobytu małych dzieci, aby ich matki mogły podejmować pracę zawodową. Innym narzędziem jest rządowy program  wspierania przywracania połączeń autobusowych, co powinno ułatwiać dojazdy do pracy szczególnie na terenach wiejskich.  Mówili  o tym doradcy z miejscowego PUP i Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Mazowieckiej jednostki Wdrażania Projektów Unijnych.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
obiektywny
obiektywny
3 lata temu

Już trochę to trwa, Pol i Fabisiak gwiazdy Anny

Ignac
Ignac
3 lata temu
Reply to  obiektywny

Piękne gwiazdy, mądrzy Panowie

łysy
łysy
3 lata temu

A Cicholska zaczęła już kampanię?

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x