Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Wróblewo. Znaczyli naszą drogę do wolności


Mszą św. polową, programem poetyckim „Gloria victis” oraz złożeniem kwiatów pod mogiłą powstańczą we Wróblewie, mieszkańcy gminy Radzanów oraz goście uczcili pamięć poległych Powstańców. Mimo, że od tych wydarzeń minęło już 156 lat, ta pamięć trwa.


 Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00 mszą św. polową koncelebrowaną przez ks. Jerzego Piątka, proboszcza parafii Radzanów oraz ks. kan. Bogdana Pawłowskiego, rektora sanktuarium w Ratowie, której przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. kan. Józef Błaszczak, dziekan dekanatu strzegowskiego, który m.in. apelował o zachowanie pamięci o wydarzeniach i ludziach tworzących naszą historię.

– Gdy zapomnimy o tej prawdzie i historii, o Bogu, który często towarzyszył zdobywaniu tej wolności, kto o nas będzie pamiętał? – mówił do zebranych ks. Błaszczak.

Jak co roku okolicznościowy program poetycki „Gloria victis” przygotowała młodzież z Zespołu Szkół w Radzanowie. Oprawę muzyczną mszy św. zapewnili mławscy artyści Marta i Paweł Stawińscy. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty na mogile powstańczej.

W obchodach wzięli udział uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkół w Radzanowie oraz Drobinie, przedstawiciele lokalnej społeczności, stowarzyszeń Radzanovia i Ratujmy Ratowo, a także zaproszeni goście m.in.; senator RP Janem Maria Jackowski, radny sejmiku województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski, przedstawiciele samorządu gminy i powiatu mławskiego, służb mundurowych oraz leśnicy.

JK

Uroczystości „Gloria victis” organizowane są przez Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie od 2013 roku dla uczczenia Bohaterów poległych 23 marca 1863 r. w bitwie pod Radzanowem i Wróblewem, jednej z najbardziej krwawych bitew stoczonych przez powstańczą kawalerię i piechotę na Mazowszu, będącej świadectwem heroizmu polskiej szlachty, mieszczaństwa i chłopów, ramię w ramię walczących o dobro Najwyższe – wolność Ojczyzny. Grób Powstańczy w lesie we Wróblewie, w którym spoczywa około stu Powstańców.

« 1 z 2 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x