Cukrzyca to plaga XXI wieku
— 01/06/2022Cukrzyca to plaga XXI wieku, zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia obok otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych, do grupy chorób…
W najbliższy piątek, 22 marca przy grobie Powstańców Styczniowych we Wróblewie zorganizowane zostaną po raz siódmy uroczystości „Gloria victis”. Ich mottem są niezmiennie słowa biskupa płockiego Piotra Libery „Gloria victis et gloria memoribus. Chwała zwyciężonym i chwała tym, którzy pamiętają”, skierowane w 2013 roku do uczestników pierwszych obchodów we Wróblewie.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 mszą św. polową, której przewodniczył będzie ks. kan. Józef Błaszczak, dziekan dekanatu strzegowskiego. Następnie zaplanowano program poetycki „Gloria victis” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Radzanowie oraz mławskich artystów Marty i Pawła Stawińskich. Na zakończenie zostaną złożone kwiaty na grobie Powstańców.
Nikt nie zagrzebie ducha swobody, chyba on sam siebie, bo własne tylko upodlenie ducha ugina wolnych szyję do łańcucha. Te znamienne słowa Adama Mickiewicza dokładnie oddają niezłomność Powstańców, którzy stanęli do nierównej walki w imię honoru i umiłowania Ojczyzny. To dzięki nim możemy cieszyć się dziś wolnością, dlatego jesteśmy im winni pamięć i szacunek. – podkreśla pomysłodawca uroczystości, ks. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium.
Współorganizatorami obchodów, wraz z Sanktuarium Diecezjalnym św. Antoniego z Padwy w Ratowie, jest Gmina Radzanów, Nadleśnictwo Dwukoły oraz Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo. Patronatem honorowym objęli je biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Uroczystości „Gloria victis” organizowane są przez Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie od 2013 roku dla uczczenia Bohaterów poległych 23 marca 1863 r. w bitwie pod Radzanowem i Wróblewem, jednej z najkrwawszych bitew stoczonych przez powstańczą kawalerię i piechotę na Mazowszu, będącej świadectwem heroizmu polskiej szlachty, mieszczaństwa i chłopów, ramię w ramię walczących o dobro Najwyższe – wolność Ojczyzny. Grób Powstańczy w lesie we Wróblewie, w którym spoczywa około stu Powstańców, znajduje się tuż przy wyjeździe z Radzanowa nad Wkrą na Mławę, jego współrzędne GPS to N52° 57′ 2″ oraz E20° 7′ 14″
źródło; Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie
A ksiądz zaprosił Wojciecha Olszańskiego vel Jablonowskiego?