Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Poszukiwacze historii szukali czołgu pod Rumoką


fot. prywatne


Na podmokłych terenach rzeki Mławki w okolicy Rumoki w niedzielę pracowała ekipa Poszukiwaczy Historii z Olafem Popkiewiczem. Według wskazań mieszkańców w tych okolicach miał znajdować się czołg z okresu II wojny  światowej.

Prowadzone przez niemal cały dzień z użyciem koparki, a także z pomocą strażaków z OSP prace ujawniły fragmenty gąsienicy czołgu. Nakręcony materiał filmowy z prowadzonych w Rumoce poszukiwań, będzie wyemitowany wkrótce na kanale PolstatPlay w kolejnym odcinku „Poszukiwaczy Historii”.

red.

 

fot. Piotr Bucholski

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
17 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
PIJAK
PIJAK
3 lata temu

LUDZIE OPAMIĘTAJTA SIĘ. CALA RUMOKA ROZKOPANA .ZŁOTY CZOLG JEST ZAKOPANY POD SKLEPEM Z ALKOCHOLEM. TAK GADAJĄ WETERANI,OD WINA.

ZDZIWIONY
ZDZIWIONY
3 lata temu

niech się chłopki za robotę wezmą bo orać trzeba a złote czolgi niektorym się śnią to pewnie zwidy od siuwaksu.

Paweł
Paweł
3 lata temu

Czołg został wsadzoby w 1954 i trafił do Huty im. Lenina tak jak wszystkie maszyny z II ws. Grupa o tym wiedziała. Relacje i znaleziska mieszkańców skłoniły do dalszych poszukiwań. Odnaleziono elementy podwozia i mamy pewność, że był to pojazd zbudowany na bazie podwozia panzerkampfwagen III, teraz należy ustalić czy był to czołg czy działo szturmowe. Dla osoby interesującej się historia jest to bardzo cenne odkrycie dla Januszy wiadomo to była głupia zabawa w błocie dla znalezienia jakiegoś złomu, bo najlepiej w niedzielę posiedzieć i familiade obejrzeć 😀 A historie o czolgach utopionych i czekających na odkrycie możecie zapomnieć, bo takich na pewno już nie ma ☺️ tylko elementy po tych pojazdach. Taki czołg to ponad 20 ton stali i każdy kończył w hutach

WETERAN
WETERAN
3 lata temu

Ludzie nie pijta siuwaksu z melin .PIJTA TYLKO ZE SKLEPU.SIUWAKS BERET RYJE .

gall
gall
3 lata temu

Ludzie z całej wioski przekopują łopatami cały teren bagnisty. Legena o ‚złotym’ czołgu jednak prawdziwa.

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  gall

gall, to gdzie ten czołg jest, skoro najpierw, wykopali gąsienice czolgowe.

Alina
Alina
3 lata temu

Czołg jest. Tylko trzeba głębiej kopać. Został pochloniety przez bagna wraz ze zlotem.

Kazik
Kazik
3 lata temu

A teraz pytanie do Dyrekcji muzuem, gdzie trafiły eksponaty? Czy wyrazili Państwo zainteresowanie tą sprawą?

dzidek z bliska
dzidek z bliska
3 lata temu
Reply to  Kazik

Dyrekcja Muzeum–nie bądz Pan śmieszny, Pani Dyrektor, uważa, że takim złomem, nie będzie zainteresowana, a ekipa która szuka tego czołgu, z tych resztek, bo na innym portalu są inne częsci za chwilę zbuduje ten sobie wymarzony czołg??,

Kazik
Kazik
3 lata temu

Tu nikt nie mówi o odbudowie czołgu, ale lokalne ślady przeszłości powinny trafić do naszej placówki a nie gdzieś w świat, ale cóż teraz najważniejsze jest Pianino Day.

Do Koło mławianka
Do Koło mławianka
3 lata temu

Hehehe oni tam sami mają niezłe jazdy z festiwalością napadów furii już byłej i nielubianej nauczycielki. To była taka właśnie mądra zmiana żeby starego arbuza zamienić na żółtego banana. Ale każdy ma prawo się pomylić i powinien przeprosić. Alleluja i do przodu!

Historyk
Historyk
3 lata temu

Jak mówia archiwa podobno jest czołg, a w nim kilka sztabek złota i może jeszcze jakiś cenne drobnostki. Kto go znajdzie ten przygarnie wszystko.

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  Historyk

Chyba w plebani najblizszego kościoła dokopales się takich wiadomosci, w ich archiwach.

J-23
J-23
3 lata temu

czyli nie ma tam czołgu, jest tylko gąsienica, tak ?

dziadek z bliska
dziadek z bliska
3 lata temu
Reply to  J-23

Znając Niemiecką dokładność, to na pewno każda, wydobyta część, ma swój numer ewidencyjny, i znalazcy nie będą mieli problemu aby ten czołg złożyć, zresztą w Mławie nie potrzeby jest czołg, bo już jeden mamy, podobno ktoś słyszał jak gdzieś biją dzwony, tylko nie wie w którym kościele!!!

Ktos
Ktos
3 lata temu

Podobno jest w bagnie w lesie po lewej stronie patrząc od głużku

adekwatny
adekwatny
3 lata temu
Reply to  Ktos

Tak powiadają lokalni mieszkańcy

17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x