Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Diecezjalne stowarzyszenia zaniepokojone Deklaracją LGBT+. Wydały oświadczenia


Akcja Katolicka oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej wydały oświadczenia w związku z podpisaną i ogłoszoną przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego Deklaracją LGBT+”. Wyrażają swój sprzeciw i zaniepokojenie. Poniżej publikujemy nadesłany tekst.


Oświadczenie
Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej w sprawie „Deklaracji LGBT+”

Katolicy świeccy, członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej, wyrażają swoje najwyższe zaniepokojenie podpisaną przez Prezydenta Warszawy, pana Rafała Trzaskowskiego 18 lutego br. „Deklaracją LGBT+”.

Stojąc na gruncie moralnego i społecznego nauczania Kościoła, wyrażonego między innymi w Katechizmie Kościoła Katolickiego i encyklikach papieskich, żadną miarą nie możemy zaakceptować wielu obecnych w ideologii LGBT, a wyraźnie sprzecznych z chrześcijańską antropologia, działań i postulatów związanych z promocją zawartej tam wizji ludzkiej płciowości, rodziny i jej roli w społeczeństwie, małżeństwa oraz tzw. „praw reprodukcyjnych”.

Naszą obawę i niepokój wzbudza fakt, iż warszawska „Deklaracja LGBT+” wprowadza do szeroko pojętej edukacji i szkolnictwa, standardy i wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które stoją u podstaw zaprezentowanej tam „edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole”, jednocześnie marginalizując w tym temacie rolę rodziców. Wydaje się więc, że w tym punkcie „Deklaracja” jest sprzeczna z konstytucyjnym prawem rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz z obowiązującym prawem oświatowym.

Członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej zdecydowanie popierają wszelkie działania prowadzące do tego, aby to właśnie rodzice mieli decydujący wpływ na kształtowanie swoich dzieci i przekazywane im w placówkach oświatowych wzorce moralne. Domagamy się, by mądre wychowanie seksualne, mające swój początek w rodzinie, kontynuowane było w szkole, zgodnie z poszanowaniem wartości wyznawanymi przez rodziców, którzy chcą je przekazać swoim dzieciom.

Prezes, Zarząd i Asystent Kościelny
Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej

Oświadczenie
Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej
w sprawie edukacji seksualnej dzieci i młodzieży

1. Wychowanie dzieci i młodzieży to jedno z najpiękniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych zadań, jakie stoi przed dorosłymi w każdym pokoleniu. Jego celem jest bowiem przekazanie wartości i postaw, które pozwolą młodym ludziom budować własne życie oparte na prawdzie, dobru, szacunku do drugiej osoby. Papież Benedykt XVI wielokrotnie podkreślał, że należy dziś szczególnie dbać o pewne wartości, nazwane „nienegocjowalnymi”, bo zapisanymi w naturze człowieka. Tymi wartościami są: ochrona życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci, rodzina oparta ma małżeństwie mężczyzny i kobiety oraz prawo rodziców do wychowania własnych dzieci zgodnie ze swymi przekonaniami.
2. W tym kontekście szczególnej troski wymaga właściwe prowadzenie edukacji seksualnej. Wprowadzanie jakichkolwiek nieprzemyślanych zmian w tej sferze jest wyrazem braku odpowiedzialności ze strony dorosłych, którzy kosztem zgorszenia wrażliwych sumień swoich dzieci chcieliby promować konkretną ideologię.
3. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej od trzydziestu lat prowadzi owocną i pożyteczną działalność w dziedzinie promowania wartości nienegocjowalnych oraz budowania w społeczeństwie szacunku dla drugiego człowieka. Organizowane przedsięwzięcia, kursy i spotkania są okazją do wymiany myśli, jak również przekazywania jasnego nauczania Kościoła rzymskokatolickiego w kwestii moralności oraz małżeństwa i rodziny. Statutowa działalność Stowarzyszenia ukierunkowana jest na pomoc małżeństwu i rodzinie, także w dziedzinie wychowania potomstwa. Dlatego jego członkowie wyrażają zaniepokojenie działalnością niektórych samorządów lokalnych oraz przedstawicieli partii politycznych, którzy propagują w naszej Ojczyźnie pomysły na wychowanie seksualne demoralizujące młode pokolenie. Jako małżonkowie, rodzice i osoby żyjące samotnie nie godzimy się na to, aby zmiany w kwestii wychowania seksualnego dzieci i młodzieży były wprowadzane do przedszkoli i szkół bez zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Wyrażamy jednocześnie nasze poparcie dla opublikowanego dnia 8 marca 2019 r. „Stanowiska biskupów warszawskich w sprawie tzw. «Deklaracji LGBT+»”.
4. Idąc za głosem nauczania św. Jana Pawła II o Ewangelii rodziny, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej pragnie zaprosić wszystkich ludzi dobrej woli, a zwłaszcza rodziców, dziadków, małżonków i rodziny katolickie, nauczycieli, wychowawców, kapłanów, siostry zakonne i katechetów, do podjęcia rzeczowej i konstruktywnej dyskusji społecznej o formie i treściach edukacji seksualnej w szkołach w Polsce. Poprzez nią kształtowane będzie w młodym pokoleniu właściwe rozumienie wartości małżeństwa i rodziny oraz moralności opartej na prawie naturalnym i jego wyrazie, jakim jest Dekalog; na tradycji życia społecznego Rzeczypospolitej oraz poszanowaniu wolności i godności każdej osoby ludzkiej.
5. Wzywamy rodziców oraz wszystkich ludzi dobrej woli, by odważnie i stanowczo wyrażali władzom oświatowym rodzicielskie oświadczenia wychowawcze na temat udziału dzieci w zajęciach, spotkaniach i innych formach edukacji, podczas których ich wychowankowie byliby narażeni na jakiekolwiek treści sprzeczne z wartościami wyrażanymi przez rodziców. Jesteśmy przekonani, że nasze wspólne działanie w tej sprawie pomoże powstrzymać zamęt, który chcą wywołać w przedszkolach, szkołach i innych placówkach oświatowych niektóre organizacje czy partie, zamierzające budować takim kosztem swój kapitał polityczny.
6. Przypominając stwierdzenie wybitnego męża stanu, hetmana Jana Zamoyjskiego: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”, prosimy o podjęcie pozytywnych i budujących zdrową świadomość działań, wśród których wskazujemy szczególnie na modlitwę za życie oraz w intencji małżeństw i rodzin, zwłaszcza poprzez Duchową Adopcję dziecka poczętego zagrożonego aborcją, propagowanie przykładu ludzi wrażliwych moralnie, jak św. Stanisław Kostka, oraz organizowanie Marszów dla Życia i Rodziny.

Zarząd Główny
Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
Diecezji Płockiej

 

                                                                           

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
19 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
3 lata temu

Czy ktoś zapoznał się z Deklaracją? Dlaczego Diecezja Płocka wtrąca się w świeckie rządy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, wybranego w demokratycznych wyborach?

dziadek z bliska
dziadek z bliska
3 lata temu
Reply to  Jan

No i cóż z tego że zapoznalem się z Deklaracja!!!, ale jak to wszystko wygląda, w ocenie najwazniejszych hierarchów kościoła, nie tylko Diecezji Plockej pokazali dziś, na Konferencji , prasowej BISKUPI w szczególności, bulwersujace są słowa ABP. GADECKIEGO, ktory stwierdzil cyt ze pedofilia, to nie hest tylko oroblem kościoła, ale to jest problem globalny, i caly czas, w swej wypowiedzi, próbuje, uciekac od odpowiedzislnosci, mówiąc miedzy innymi, ze ren problem zaczyna się juz w rodzinach, i nie ZAWSZE, w tym wszystkim jest winna kościoła. Przerazajace są slowa ABP Jedraszewskiego, ze Kościół, wobec takich ludzi musi okazywac,milosierdzie sprawcom, Biskup, uważa ze problem pedofili w kosciele to sprawa marginalna. I cóż, dla Polskich Biskupów, są wskazania Papierza Franciszka, przecuesz Księża ktorzy krzywdzili dzieci, zamiast milosierdzia, powini, stanąć przed Prokuratorem. Ofiara ksiedza pedofila, o konferencji Biskupow mowi worost, że jest to kpina z nas wszystkich ofiar skrzywdzonych przez Ksiedzy, pedofili.Tak wyglada, nasza, Polska, rzeczywistość, mowi sie bardzo wiele o sprawcach, a co z ofiarami.?? Biskupi Polscy, zamiast piętnować zło dzis pokazali, ze próbują, od tych oskarżeń
uciec jak przestepcy i wyprzeć sie tego. Tak jak ktoś tu na portalu napisal LARUM GRAJA, najwyzszy czas aby tym zajął sie Wymiar Sprawiedliwości. Napisalem to z wielką przykrością, ale tej rzeczywistosci, nikt nie zmieni, po tej konferencji, powiało GROZĄ!!!

PoLekturze
PoLekturze
3 lata temu

Brawo Akcja Katolicka I SRK!
Bolszewika goń, goń, goń – tu jest Polska!

Katoliccy rodzice przebudźcie się, larum grają!
Jesteście odpowiedzialni za ochronę sumień waszych dzieci.

dziadek z bliska
dziadek z bliska
3 lata temu
Reply to  PoLekturze

I oto po lekturze, odezwal się PRAWDZIWY POLAK PATRIOTA., slabo czytales ta lekturę, ale radze uważać bo nie dlugo, Polacy mogą pogonic, takich wyznawców jak Ty, a rodzice wiedza co maja robić , i na pewno nie muszą sluchac Twoich rad. Tym postem pokazałeś ze Ty naprawdę nie masz sumienia, skoro lekcewarzysz, takie informacje o pedofili w kościele, i skrzywdzonych dzieciach.

lol
lol
3 lata temu

Niech lepiej pilnują swoich [wymoderowano] braci w wierze. To wystarczy.

Zaciekawiona
Zaciekawiona
3 lata temu

Według badań profesora Baniaka 15% księży (z 30 000) ma dzieci, to kilka tysięcy dzieci w całej Polsce, w Warszawie może być maksymalnie kilkaset, jeśli księża jako rodzice są przeciwni edukacji seksualnej mogą wypisać stosowne oświadczenia, po co angażować cały Episkopat?

Oburzony
Oburzony
3 lata temu

Zabawne, że kościół się tak uaktywnił dopiero na czas kampanii kiedy PiSowi zaczyna spadać poparcie! Szkoda, że tak stanowczo nie bronił osób uciekających do Europy przed wojną i bombami. Gdzie było wtedy miłosierdzie katolickie w diecezji płockiej?

Odpowiedź
Odpowiedź
3 lata temu

Absurdalne oświadczenie, a jeszcze bardziej absurdalne jego pojawienie się na stronie Codziennika – co to ma wspólnego z Mławą?

0. W samej Mławie żyje statystycznie 1.500 osób LGBT.
1. Co to ideologia LGBT? Jest jakaś ideologia heteroseksualna?
2. Mamy rozdział państwa od kościoła. Kościół może sobie chcieć, a suweren może sobie nie chcieć.
3. Suweren wybrał Pana Trzaskowskiego na Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawa przytłaczającą większością głosów. W pierwszej turze.
4. Obawę budzą zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia? To pokazuje jak Kościół jest instytucją zdemoralizowaną. Przeciwni edukacji antydyskryminacyjnej? No tak, lepiej wciąż prześladować osoby LGBT. Nawet w swoich szeregach.
5. Nikt nie ogranicza roli rodziców – to rodzice mają wyrazić zgodę na edukację seksualną. To nie są zajęcia obowiązkowe! Rodzice mają istotny wkład w wychowanie, jak podkreśla WHO, ale tego Kościół już nie powie.
6. Kościół pisze piękne słowa o godności ludzkiej, moralności. Co zatem z dziećmi molestowanymi przez księży? Księża ci są potem ukrywani, przenoszeni z parafii na parafię! A dzieci żyją z poczuciem winy. Coraz więcej osób mówi, że jest wierząca, ale niepraktykująca. Ciekawe dlaczego?

(Mat. 7:3–5): A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz? Albo jak powiesz bratu swemu: Pozwól, że wyjmę źdźbło z oka twego, a oto belka jest w oku twoim? Obłudniku, wyjmij najpierw belkę z oka swego, a wtedy przejrzysz, aby wyjąć źdźbło z oka brata swego.

dziadek z bliska
dziadek z bliska
3 lata temu

Po dokładnym zapoznaniu się z tymi OŚWIADCZENIAMI, Akcji Katolickiej, i Stowarzyszenia Rodzin–zastanawia mnie fakt, czy te organizacje, które prawią nam takie mądrości, zapoznały się z DEKLARACJĄ PREZYDENTA WARSZAWY TRZASKOWSKIEGO. Po tych tekstach śmiem w tą wątpić, i jednocześnie zapytać gdzie byli przedstawiciele ze swym Prezesami, kiedy w Kościele, Diecezji Płockiej działy się rzeczy wykorzystywanie seksualnego dzieci, t.z.n PEDOFILI, dlaczego w takich przypadkach nie bronili poszanowania przez Kaplanów Diecezji–GODNOŚCI I WOLNOŚCI KAŻDEJ LUDZKIEJ OSOBY??? a teraz wprowadzają zamęt, i nazywają to zbijaniem kapitału politycznego. A już przywoływanie słów hetmana Zamojskiego, zakrawa na kpinę znanej nam wszystkim rzeczywistości, tak szanowni Prezesi zapomnieliście w swych działaniach o tych słowach, zapomnieliście o wychowaniu młodzieży. I DLATEGO TE DZISIEJSZE WASZE OŚWIADCZENIA, I NAUKI Z NICH WYNIKAJĄCE WINNY SIĘ UKAZAĆ DUŻO WCZEŚNIEJ WŚRÓD WSZYSTKICH DUCHOWNYCH KSIĘŻY DZIEKANATU, i może wtedy by nie dochodziło do okrutnego krzywdzenia dzieci, a wyraz uszanowania tym cierpieniom skrzywdzonych przez KLER, dał PAPIEŻ FRANCISZEK, CAŁUJĄC W RĘKĘ SKRZYWDZONEGO ZA MŁODU CZŁOWIEKA. po tych oświadczeniach uważam że ten PAPIESKI GEST do Diecezji Płockiej jeszcze nie dotarł, i warto abyście ten stracony czas w swych działaniach, zaczęli nadrabiać, bo nigdy na poprawę nie jest za PÓZNO, cały czas uprawialiście tylko modlitwę, z której teraz się tłumaczycie !!!!!….

Wierząca
Wierząca
3 lata temu

Ważne słowa! Popieram.

mławianka
mławianka
3 lata temu

100% racji. Dodam jeszcze, że to Kościół miesza się w wychowanie dzieci przez rodziców narzucając na lekcjach religii model model rodziny katolickiej, w której to mężczyzna to pan i władca, a kobieta to posłuszna żona na trzy etaty: pranie, gotowanie, sprzątanie, dbanie o dzieci, no i pełne posłuszeństwo w łóżku.

JurG.
JurG.
3 lata temu

Dziadek z bliska czy z dziekanatu…to musi być naukowiec jakiś!

dziadek z bliska
dziadek z bliska
3 lata temu
Reply to  JurG.

Nie trzeba byc naukowcem aby dostrzegac te bledy i wypaczenia i widziec to co się w Kraju dzieje widzę ze tobie przychodzi to ztrudnoscia żeby dostrzegac, te bledy i wypaczenia i mimo woli stajesz się obrońcą nie tych co trzeba czyzbys byl z tego dziekanatu.Szkoda tylko ze nie do wszystkich, to trafia, nie jestem z żadnego dziekanatu, wstyd by mni było reprezentowac to środowisko kleru ktory swym postepowaniem narobil tyle zła, dobrze by bylo,aby ten milion zlotych ktore przyznal sąd ofierze, ksiedza pedofila zostal wreszcie wyplacony , za upokorzenie i cierpienie, z ktorym spotykała się 13 letnia dziewczynka, dzis pelnoletnia osoba. A te apele ktore teraz, kierują do nas Polscy Biskupi, niech wreszcie kierują do swego srodowiska, nie jest jeszcze za późno, aby WRESZCIE uzdrowili SWOJE środowisko.JurG i ty możesz byc takim naukowcem, ale przestań patrzeć tylko na czubek wlasnego nosa, i rozejrzyj sie wokol SIEBIE. A z pewnością winienes dostrzec to co Ja, chociarz po tym Twoim poście, raczej zadnej ZMIANY w twym postepiwaniu nie przewiduję.

JurG.
JurG.
3 lata temu

„A z pewnością winienes dostrzec to co Ja”…to świadczy o Tobie i Twojej wielkości. Mam nadzieję, że to nie Twoje przemyślenia tylko zaszczepione nieudolnie przez innych wielkich, mądrych i jak koń dorożkarski patrzących w jednym kierunku. Pewnie nie widzę wszystkiego, ale zeza też nie mam.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
3 lata temu
Reply to  JurG.

Nie trzeba być madrym inaczej tak jak TY, wystarczy tylko byc dobrym obserwatorem , tego co dzieje się w Kraju aby móc wyciagac z tych wydarzen prawidlowe wnioski i nie potrzeba MI doradcow, ale widac tobie to przychodzi z wielką trudnością, i przy tej TWOJEJ madrosci, powinieneś wiedziec że NADZIEJA JEST MATKĄ GŁUPCÓW, dlatego powinieneś się zaszczepić, aby nie osiągać szczytów głupoty, bo ze masz klapki na oczach, ktore upodaniają Cię, do konia dorozkarskiego, i z tego wszystkiego, przez te klapki, masz czesciowo ślepote, sam przyznajesz ze nie widzisz wszystkiego, i przez swa slepote i tego zeza, patrzysz tylko w jednym kierunku, nie dostrzegasz zła ktore dzieje się wokół Ciebie, a mowiac,.wprost, te zło akceptujesz.Pattz dalej i sluchaj tych swoich mądrych, tylko zeby ta Twoja wiara w madrosc, tych twoich nawiedzonych, Cię NIE zgubila, bo szkoda bylo by takiego osobnika, i fachowca, i powinieneś koniecznieudac się do okulisty, aby przywrocil Ci mozliwosc lepszego WIDZENIA SWIATA.

JurG.
JurG.
3 lata temu

Szkoda czasu na rozmowę. Przeczytaj to co wypisujesz, sprawdź źródła swoich informacji, zacznij myśleć. Popatrz na swoje osiągnięcia i zacznij się nimi chwalić. Postęp i poprawność, której jesteś orędownikiem może zaprowadzić Cię na manowce i czego nie życzę na śmietnik historii.

dziadek z bliska
dziadek z bliska
3 lata temu
Reply to  JurG.

To fakt bo to co napisałeś–to naprawdę szkoda czasu na rozmowy, i polemikę z Tobą, ja nie muszę czytać to o czym pisze, wystarczy mi to że moje posty czyta taki specjalista, i znawca wszelkich tematów jak Ty, gdybym nie myślał to moje posty były by tak idiotyczne jak twoje, w swym życiu mam wiele osiągnięć, ale akurat o tym przed takim osobnikiem, a tym bardziej na portalu nie będę się chwalił. Jestem przekonany, że postęp i poprawność jest cały czas, chociaż ostatnio wyhamowała, bo wyborcy tacy jak Ty zafundowali nam ekipę” ZŁODZIEJI I OSZUSTÓW” którą prowadzi Naczelnik Państwa z Nowogrodzkiej , GDYBYM MIAŁ TAKIE MYŚLI JAK TY, bym się wstydził takie dialogi pisać na portalu. Byłem i pozostanę orędownikiem,wszelkiego dobra , postępu i poprawności, i nie zapowiada się że ta wiara, może już nie mnie ale moje dzieci i wnuki, zaprowadzi ku lepszej przyszłości i na pewno nie będą to manowce. Moje życzenia są odwrotnością twoich, I ZA PISANIE BZDUR, I POUCZEŃ ORAZ ZA LEKCEWAŻENIE ADWERSARZY–myślę ze z takim rozumowaniem, sam skończysz, na ŚMIETNIKU HISTORII, BO NA PRAWDĘ NA TO.ZASŁUGUJESZ. Po incjałach twego postu– JurG– mogę się tylko domyślać I KOJARZYĆ z kim mam do czynienia, ALE MOŻE SIE MYLĘ. i niech to będzie ostatni mój post, więcej n ie mam zamiaru prowadzić z tobą, polemiki.!!!

JurG.
JurG.
3 lata temu

Bardzo dziękuję chociaż jedno zrozumiałeś.

dziadek z bliska
dziadek z bliska
3 lata temu
Reply to  JurG.

Tak zrozumiałem, aby na przyszłość, nie polemizować z absolwentami Szkoły Specjalnej, bo mają trudności z logicznym myśleniem, bo tobie nie pomoże ani postęp, ani poprawność.

19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x