Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Program Mama 4+. W Mławie wnioski składali już w lutym


fot. pixabay


Choć oficjalny termin składania wniosków rządowego programu Mama 4+ zapowiedziany był na 1 marca, to już w lutym do ZUS wpłynęły pierwsze wnioski. W Mławie do końca lutego było ich już 38, dla porównania w Odziale ZUS w Płocku 266.

Program Jest on skierowany do osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu nie mogły podjąć pracy zawodowej lub musiały z niej zrezygnować. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+ zapewni im podstawowe środki do życia. Na świadczenie to, w budżecie państwa na 2019 rok zarezerwowano ponad 801 mln złotych. Realizatorem programu jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Dla kogo Mama 4+?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mogło być przyznane matce, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę – ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci.

O świadczenie to będą mogły ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia i osiągnęły wiek emerytalny. W przypadku kobiet to 60 lat, mężczyzn – 65 lat. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przysługiwać wyłącznie osobom mieszkającym w Polsce. Uzyskanie prawa do świadczenia nie będzie związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne.

W jaki sposób uzyskać świadczenie i w jakiej będzie wysokości?

Od 1 marca, po wejściu w życie nowych przepisów, osoby spełniające kryteria, będą mogły złożyć wniosek do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w celu uzyskania prawa do świadczenia. W przypadku, gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie uzupełniać pobierane świadczenie do kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2019 r. 1100 zł). Natomiast, w przypadku osoby nie mającej prawa do żadnego świadczenia, wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego odpowiadać będzie tej kwocie.

Szacuje się, że z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa do emerytury lub renty i 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie corocznie waloryzowane.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
XYZ
XYZ
3 lata temu

Jak mamusie tak się poświęcałyi nie mogły pracować , bo zajmowały się dziećmi to chyba dobrze je wychowały . Niech teraz dzieci zajmą się Matką i złoża się na emeryturę , żeby miała z czego żyć .

pawel
pawel
3 lata temu

I po co pracować… PiS – da…
Szok jaka niesprawiedliwość. Jeśli kobieta miała 4 dzieci i pracowała to jej się nie należy… bo była zaradna, bo znalazła pracę. Szok…. PiS da… tylko z czyjej kieszeni? nie z kieszeni Pana Prezesa… z mojej, twojej, z podatków, które mógł przeznaczyć na Służbę zdrowia na edukację, na zakup sprzętu do wojska etc. Ale po co? lepiej kupić ludzi bo chcemy dalej rządzić. Dziwię się jaki ten naród jest ślepy, że ludzie nie widzą jak wszystko drożeje. szok..
Obecne propozycje PiSu to dla mnie jawna korupcja!!! Zagłosujcie na nas a my wam zapłacimy waszymi pieniędzmi….

Sylwia
Sylwia
3 lata temu
Reply to  pawel

Dokładnie!
Pracuję na etacie plus poprowadzę własną działalność. Mam jedno dziecko. Za tę zaradność płacę obecnie 4x więcej podatku niż rok temu. Tak! Zamiast 250zl płacę obecnie prawie 1000zl podatku! Do tego wszystko w sklepach jest droższe. Moje dochody niestety nie wzrosły. taka to sprawiedliwość. Głupcy się cieszą, a ludzie obrotni myślą o ucieczce z tego kraju

Pracodawca
Pracodawca
3 lata temu
Reply to  Sylwia

Nie popieram tego co robi PiS ale z tym podatkiem to Pani przesadziła.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x