Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Za dwa dni kwalifikacja wojskowa w Mławie. WOT namawia do wstąpienia w ich szeregi


Od 7 marca rusza kwalifikacja wojskowa w Mławie, w całej Polsce trwa już od 4 lutego. W jej trakcie żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przekonują młodych mieszkańców Północnego Mazowsza, że Wojska Obrony Terytorialnej to perspektywistyczna, pełna wyzwań i atrakcyjna służba, którą można łatwo łączyć z dotychczasową pracą.


 Od początku lutego nie tylko na Północnym Mazowszu, ale w całej Polsce odbywa się kwalifikacja wojskowa osób rocznika 2000 i starszych. Oprócz przedstawicieli Wojskowych Komend Uzupełnień, w kwalifikacji na terenie Północnego Mazowsza, udział biorą również żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. ‘Rój”, którzy zachęcają młodych ludzi do wstąpienia w szeregi WOT, opowiadają o przebiegu swojej służby, o zasadach rekrutacji do WOT a także kryteriach jakie należy spełnić wstępując do Terytorialsów.

Kwalifikacja wojskowa z udziałem żołnierzy WOT odbędzie się  w Legionowie, Ciechanowie, Mławie, Płońsku, Żurominie, Makowie Mazowieckim, Ostrołęce, w Siedlcach, w Warszawie i w Wołominie.

W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” służy już ponad 1600 żołnierzy z czego ponad 1300 stanowią ochotnicy pełniący Terytorialną Służbę Wojskową. Najbliższe szkolenie podstawowe dla osób, które nigdy nie miały styczności z wojskiem odbędzie się 30 marca. Brygada planuje również przeprowadzenie szkolenia w okresie wakacyjnym, podobnie jak to było w czasie zimowej przerwy w nauce. Organizując szkolenia podczas wakacji 5 MBOT wychodzi naprzeciw młodemu pokoleniu. Uczniowie i studenci, chcący zasilić szeregi Terytorialsów, nie muszą rezygnować z nauki na rzecz szkolenia. Szkolenie podstawowe w ramach letnich wakacji odbędzie się tuż po rozdaniu świadectw czyli 22 czerwca. Osoby chcące spróbować własnych sił wśród Terytorialsów, już teraz powinny złożyć wniosek o powołanie do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zgodnie z obwieszczeniem Wojewody Mazowieckiego kwalifikacja wojskowa obejmie:

1) mężczyzn urodzonych w 2000 r.;

2) mężczyzn urodzonych w latach 1995-1999, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

3) osoby urodzone w latach 1998-1999, które:

  1. a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
  2. b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony  Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;

4) kobiety urodzone w latach 1995-2000, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 944);

5) osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Jak będzie wyglądała kwalifikacja wojskowa 2019?

W celu określenia przydatności do służby w wojsku przeprowadza się badania lekarskie, zbiera wywiad. Z punktu widzenia wojskowości ocenia się także przydatność posiadanego wykształcenia lub umiejętności zawodowych.

Na podstawie zebranych danych otrzymuje się jedną z czterech kategorii:

  • kategoria A – oznacza osobę zdolną do czynnej służby wojskowej,
  • kategoria B – oznacza osobę czasowo niezdolną do czynnej służby wojskowej; można ją otrzymać jeśli jest prawdopodobne, że w ciągu 24 miesięcy stan zdrowia ulegnie poprawie,
  • kategoria D – oznacza osobę niezdolną do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
  • kategoria E – oznacza osobę trwale i całkowicie niezdolną do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Przystępujący po raz pierwszy do kwalifikacji wojskowej powinni mieć ze sobą: dowód osobisty, zdjęcie bez nakrycia głowy o wymiarach 3×4 cm, dokumenty potwierdzające wykształcenie lub kontynuację nauki, dokumentację medyczną dotyczącą chorób przewlekłych lub przebytych urazów.

Biorąc w niej udział po raz kolejny należy zabrać: dowód osobisty, dokumenty potwierdzające wykształcenie lub kontynuację nauki (jeśli zaszły zmiany), dokumentację medyczną (jeśli zaszły zmiany), książeczkę wojskową.

Na czym polega badanie 2019?

Zestaw badań ma potwierdzić lub wykluczyć przydatność do służby wojskowej. Niezdolność do służby wojskowej może być czasowa. Badane są: ciśnienie krwi, waga i wzrost, wzrok, słuch, postawa, drożność nosa, stopy, krew i mocz. Komisja sprawdza, czy kandydat posiada tatuaże. Przeprowadza się wywiad na temat stylu życia oraz dodatkowe badania, jeśli dokumentacja medyczna wskazuje na przewlekłą chorobę.

źródło: 5 MBOT/Wojewoda Mazowiecki

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x