Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Czy żałoba narodowa  zależy od widzimisię?


Nikt nie lubi żałoby. Tak po ludzku nie lubimy się smucić, choć jak mawiają sceptycy, Polacy z upodobaniem świętują rocznice klęsk i nieszczęść, zamiast sukcesów i zwycięstw. Czy ta proporcja w oficjalnym życiu jest zachwiana, to rzecz do oceny, ale na pewno na świadomość i tożsamość narodową nie składają się tylko zwycięskie i chwalebne karty, więc zapewne trzeba wspominać i jedno i drugie.


Żałoba w życiu społecznym nie zawsze pokrywa się z tą, którą czujemy w sercu. Czym innym jest sytuacja, gdy umiera ktoś nam bliski,  kogo kochaliśmy lub ktoś z kim łączyły nas przyjacielskie, bliskie relacje, kogo szanowaliśmy nawet znając jego słabostki i wady. Tu nie potrzebujemy głosić żałoby, to po prostu przeżywamy na swój sposób każdy.

Czym innym jest żałoba w szerszym wymiarze: narodowym czy lokalnym. Tak się w ostatnim czasie złożyło, że na przestrzeni miesiąca aż trzykrotnie zetknęliśmy się z żałobą w wymiarze społecznym.

Dwukrotnie ogłaszał ją Prezydent RP. Raz, a uściślając nawet dwa razy lokalną żałobę ogłosił Burmistrz Mławy.

Wróćmy na chwilę pamięcią jak to wyglądało na naszym mławskim podwórku.  Żałobę po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza celebrowano godnie i – jeśli tak można powiedzieć z dużym rozmachem. W holu ratusza na specjalnym stoliku ze zdjęciem wyłożona była księga kondolencyjna. Strona internetowa urzędu miasta eksponowała wyraziście żałobę, a nawet do żałoby narodowej ogłoszonej przez Prezydenta Dudę, burmistrz Kowalewski dołożył postanowienie o żałobie lokalnej na terenie miasta, tak jakby ta prezydencka była niewystarczająca.

Podobnie było w przypadku śmierci prof. Ryszarda Juszkiewicza. Tu również burmistrz ogłosił żałobę miejską, a na urzędowej stronie ratusza pojawiło się kilka postów poświęconych śp. Profesorowi Juszkiewiczowi, do ratusza można było przesyłać kondolencje dla rodziny.

Zupełnie bez echa w Mławie przeszła za to żałoba narodowa w związku ze śmiercią byłego premiera Jana Olszewskiego. Informacji o niej i zmarłym próżno szukać na oficjalnej stronie ratusza. Nie doczekała się żadnej wzmianki, nie było zdjęcia czy możliwości złożenia kondolencji. Nic, zupełna cisza. No może z dostępnej mi wiedzy wynika, że minutą ciszy jego pamięć uczcili radni powiatowi i radni gminy Dzierzgowo. Z jakiegoś powodu widać śp. premier Olszewski był mniej zasłużony czy niegodny?

Nie piszę tej refleksji po to, aby wywoływać dyskusję kto zasłużył na to, aby ogłoszono po nim żałobę i kto miał większe zasługi dla kraju czy Mławy. Wiem również, że różny jest odbiór społeczny takich decyzji. Znam osoby , które śmierć wszystkich trzech wspomnianych osób poruszyła, znam takich którzy ubolewali jedynie nad każdym z osobna.  Ale znam też i tych, którym było to obojętne, a żałobę traktowali jak utrudnienie życia codziennego. Może jedynym przypadkiem żałoby narodowej, wobec której prawie nie było kontrowersji była żałoba po śmierci papieża Jana Pawła II.

Rzecz jednak nie w osobistym stosunku do każdego, po kim ogłoszona jest czy będzie żałoba narodowa lub lokalna. Rzecz w tym, że jakikolwiek urząd, również mławski ratusz nie powinien kierować się sympatią czy antypatią polityczną lub osobistą w takich sprawach. Te decyzje, a co za tym idzie – postępowanie nie powinny zależeć od widzimisię kogokolwiek i tyle.

ZygZak

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
nasta
nasta
3 lata temu

i co wnosi ten artykuł… kompletnie nic…

Jarzabek
Jarzabek
3 lata temu
Reply to  nasta

Według mnie ten artykuł, pokazuje wybiórczość i indolencję obecnie rządzących w ,Mławie, nie dziwota skoro, dla tak miernego rzecznika prasowego robi się specjalny wydział propagandy niby osiągnięć Burmistrza Kowalewskiego, który w początkach tek kadencji mam nadzieję że ostatniej, popadł w samouwielbienie, że jemu już nic nie jest w stanie zaszkodzić, natomiast sam, pokazuje, że ta funkcja po prostu go przerasta, a na spotkaniach, z mieszkańcami pokazuje swą butę i arogancję—A WIĘC, ZGODNIE Z ZASADĄ WIEDZIALY GAŁY CO BRAŁY—to męczcie sie mławianie tymi rządami które dla Mławy nie przynoszą żadnych efektów. nasta—i to jest to nic, tobie może to odpowiadać, ale innym już NIE!!!!

koko
koko
3 lata temu
Reply to  Jarzabek

WIDZIAŁY GAŁY CO BRAŁY możemy mieć pretensje teraz tylko do siebie Wiadomo było ze tak będzie to wydlądać

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu

Powinniście pamiętać ze s.w pamieci, byly Premier Olszewski, zasłużył sie tym że wspolnie, z Macierewiczem wywolali i ustanowili listę agentów, i ty samym rozpetali wojnę, prawicy, icaly czas szukali agentów, nie zauwazyli tylko że maja ich w swoich szeregach /KUJDA/, i dlatego zostali odwolani. Natomiast co do żałoby, św. Pamieci prof.JUSZKIEWICZA, to uwazam że Burmistrz dal plamę, oglaszajac żałobę, zapomniał, o wylozeniu KSIEGI KONDOLENCYJNEJ. Profesor, naprawdę sobie zasłużył aby mieszkancy mieli mozliwosc wyrazic swe uznanie przez wpis do ksiegi pamiatkowej, ktora byla by umieszczona w muzeum, o jtore tak bardzo zabiegał.

And
And
3 lata temu
Reply to  Jarząbek

Jarząbku, zapewne wiesz, że wszyscy sąsiedzi Polski z bratnich krajów bloku wschodniego przeprowadzili lustrację i dekomunizację, czasem jak w NRD bardzo drastyczną. Polska w tej sprawie jest wyjątkiem, agenci współpracownicy i donosiciele spokojnie pełnią ważne funkcje w biznesie, polityce itd.Czy uważasz, że premier Olszewski mógł nie wykonać ustawy sejmowej? To bardzo nietrafiony zarzut w stronę śp. premiera. Warto poczytać, są dobre historyczne opracowania, a popularną, choć dokumentalną historię tego czasu można zobaczyć w „Nocnej zmianie” Kurskiego.

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  And

Wiem że w Polsce nie przeprowadzili dekomunizacji, tylko dlatego że wzięli się za nią takie tuzy prawicy jak MACIEREWICZ, któremu by się przydała, taka lustracja, może wreszcie byśmy się dowiedzieli,co tak naprawdę ta osobistość sobą prezentuje. A były premier Olszewski wykonują ustawę przy pomocy Macierewicza sam sie pogrążył, i dlatego jego rząd został zdymisjonowany. Osobiście nie czytam takich opracowań a tym bardziej kiedy zobaczyłem „Nocną zmianę” robiono przez tego oszołoma Kurskiego jacka, na zamówienie prawicy, który powiedział przy innej okazji że cyt CIEMNY LUD I TAK TO KUPI, widać ze zaliczasz sie do tego ciemnego ludu, który wierzy i ufa tym bredniom, czekaj cierpliwie jak ci którzy teraz rządzą wyprowadzą cię w pole, ze swymi hasłami,

Radosław
Radosław
3 lata temu

Dopóki żałoba nie stanowi utrudnienia w życiu codziennym, nie widzę w niej nic niestosownego. Jakie to ma znaczenie, że burmistrz czy prezydent wprowadza żałobę. Dla kogoś, kto jej nie obchodzi – żadne.

Aro
Aro
3 lata temu

Ogłasza żałoby, przenosi święta państwie z piątku na niedzielę, jak władca państwa

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x