Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dzisiaj pan profesor zostawia swój dotychczasowy dom


Przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, bartoszyckiej brygady wojskowej, środowisko akademickie i szkolne, przyjaciele, znajomi i rodzina pożegnali zmarłego 15 lutego w wieku 91 prof. Ryszarda Juszkiewicza. Msza św. pogrzebowa odbyła się wczoraj w kościele pw. Św. Trójcy w Mławie. Przy trumnie przykrytej miejską flagą stanęła żołnierska warta honorowa. Zmarły spoczął na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Wawrzyńca.

ZS nr 1 Budowlanka Mława rekrutacja
Reklama


Ostatniej drodze zmarłego towarzyszyły poczty sztandarowe 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, Miasta Mława, poczty organizacji kombatanckich, PWSZ w Ciechanowie oraz mławskich szkół.

Postać zmarłego wspominali podczas mszy ks. dziekan Ryszard Kamiński, wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, senator Jan Maria Jackowski oraz syn zmarłego Piotr Juszkiewicz.

– Lubił mówić do dorosłych, do dzieci i młodzieży. Miał poczucie humory prywatnie, ale także wobec licznej grupy osób – wspominał profesora ks. Kamiński. Na koniec osobistych wspomnień z długoletniej znajomości z profesorem przywołał fakt, że choć zmarły pochodził spoza Mławy, to właśnie nasze miasto stało się jego domem. tu właśnie miał swój dom.

– Tutaj miał swój dom. Tutaj miał swoje ukochane muzeum, które było jego dumą, tu w pobliżu jego domu został ustawiony czołg, którym się szczycił i był za niego wdzięczny wojsku. Ale też jego domem były różne stowarzyszenia, organizacje i instytucje, szkoły, wspólnoty i parafie. Wszędzie był obecny. Był zatroskany o nasz mławski dom … Dzisiaj pan profesor zostawia swój tymczasowy dom. Przechodzi do nowego domu Ojca, w którym jest mieszkań wiele – mówił ks. Kamiński.

O oficjalnej stronie działalności prof. Juszkiewicza mówił wicemarszałek Bielan. Z kolei senator Jackowski, m.in. wspominał o współpracy, życzliwości i pomocy jakiej doświadczał w pełnieniu mandatu senatora z okręgu płocko – ciechanowskiego, tego samego w którym mandat senatora sprawował wcześniej Ryszard Juszkiewicz.

Burmistrz Sławomir Kowalewski podkreślał zasługi zmarłego na rzecz miasta. Zadeklarował też wsparcie i pomoc dla rodziny, ubolewał, że ta śmierć mimo wieku nastąpiła zbyt wcześnie.

Sędzia, senator, historyk – tak najkrócej postać swojego ojca charakteryzował syn Piotr. Z jego rodzinnych wspomnień dowiedzieliśmy się, że był dobrym sędzią, ale niepokornym. Choć uczestniczył w polityce, trudno mu było iść na kompromisy. Gdy jednak był wybrany, mandat sprawował sumiennie. Rozważania jakim był historykiem, syn zilustrował obrazkami z dzieciństwa, gdzie podczas spacerów, przekazywał dzieciom jakby mimochodem wiedzę historyczną.

Ryszard Juszkiewicz urodził się 1 stycznia 1928 r. w Janowie nad Orzycem. W 1941 r. wraz z rodzicami osiedlił się w Mławie. W czasie okupacji niemieckiej pracował zawodowo i  tajnie uczył młodszych kolegów. Był absolwentem Liceum im. Stanisława Wyspiańskiego, studiował prawo i historię na Uniwersytecie  Warszawskim. W latach 1952 – 1988  był sędzią wydziału cywilnego w  Żurominie i Mławie.

W latach 80 – tych,  będąc doradcą tutejszej „Solidarności”  był redaktorem jej biuletynu. Przez dwie kadencje (1989 – 1993) zasiadał  w ławach Senatu RP.  Był jednym z inicjatorów ustanowienia Święta Wojska Polskiego na dzień 15 sierpnia, w rocznicę  zwycięskiej bitwy warszawskiej. Od 1990 do 1993 r. w sprawował funkcję dyrektora Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – Instytutu Pamięci Narodowej.

Był inicjatorem utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie i Mławie, jej pierwszym prorektorem, a także wykładowcą historii. Pełnił też wiele funkcji społecznych, m.in. prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej.

Doktorat otrzymał na podstawie tezy „Mławskie Mazowsze w walce w latach 1939 – 1945”, napisanej pod kierunkiem prof. Stanisława Herbsta. Habilitację uzyskał w oparciu  o publikację „Wrzesień 1939 r. na Mazowszu Północnym”.  W sumie  napisał około 30 książek oraz 600  artykułów i prac przyczynkarskich.

JK

« 1 z 2 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x