Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dzisiaj pan profesor zostawia swój dotychczasowy dom


Przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, bartoszyckiej brygady wojskowej, środowisko akademickie i szkolne, przyjaciele, znajomi i rodzina pożegnali zmarłego 15 lutego w wieku 91 prof. Ryszarda Juszkiewicza. Msza św. pogrzebowa odbyła się wczoraj w kościele pw. Św. Trójcy w Mławie. Przy trumnie przykrytej miejską flagą stanęła żołnierska warta honorowa. Zmarły spoczął na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Wawrzyńca.


Ostatniej drodze zmarłego towarzyszyły poczty sztandarowe 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, Miasta Mława, poczty organizacji kombatanckich, PWSZ w Ciechanowie oraz mławskich szkół.

Postać zmarłego wspominali podczas mszy ks. dziekan Ryszard Kamiński, wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, senator Jan Maria Jackowski oraz syn zmarłego Piotr Juszkiewicz.

– Lubił mówić do dorosłych, do dzieci i młodzieży. Miał poczucie humory prywatnie, ale także wobec licznej grupy osób – wspominał profesora ks. Kamiński. Na koniec osobistych wspomnień z długoletniej znajomości z profesorem przywołał fakt, że choć zmarły pochodził spoza Mławy, to właśnie nasze miasto stało się jego domem. tu właśnie miał swój dom.

– Tutaj miał swój dom. Tutaj miał swoje ukochane muzeum, które było jego dumą, tu w pobliżu jego domu został ustawiony czołg, którym się szczycił i był za niego wdzięczny wojsku. Ale też jego domem były różne stowarzyszenia, organizacje i instytucje, szkoły, wspólnoty i parafie. Wszędzie był obecny. Był zatroskany o nasz mławski dom … Dzisiaj pan profesor zostawia swój tymczasowy dom. Przechodzi do nowego domu Ojca, w którym jest mieszkań wiele – mówił ks. Kamiński.

O oficjalnej stronie działalności prof. Juszkiewicza mówił wicemarszałek Bielan. Z kolei senator Jackowski, m.in. wspominał o współpracy, życzliwości i pomocy jakiej doświadczał w pełnieniu mandatu senatora z okręgu płocko – ciechanowskiego, tego samego w którym mandat senatora sprawował wcześniej Ryszard Juszkiewicz.

Burmistrz Sławomir Kowalewski podkreślał zasługi zmarłego na rzecz miasta. Zadeklarował też wsparcie i pomoc dla rodziny, ubolewał, że ta śmierć mimo wieku nastąpiła zbyt wcześnie.

Sędzia, senator, historyk – tak najkrócej postać swojego ojca charakteryzował syn Piotr. Z jego rodzinnych wspomnień dowiedzieliśmy się, że był dobrym sędzią, ale niepokornym. Choć uczestniczył w polityce, trudno mu było iść na kompromisy. Gdy jednak był wybrany, mandat sprawował sumiennie. Rozważania jakim był historykiem, syn zilustrował obrazkami z dzieciństwa, gdzie podczas spacerów, przekazywał dzieciom jakby mimochodem wiedzę historyczną.

Ryszard Juszkiewicz urodził się 1 stycznia 1928 r. w Janowie nad Orzycem. W 1941 r. wraz z rodzicami osiedlił się w Mławie. W czasie okupacji niemieckiej pracował zawodowo i  tajnie uczył młodszych kolegów. Był absolwentem Liceum im. Stanisława Wyspiańskiego, studiował prawo i historię na Uniwersytecie  Warszawskim. W latach 1952 – 1988  był sędzią wydziału cywilnego w  Żurominie i Mławie.

W latach 80 – tych,  będąc doradcą tutejszej „Solidarności”  był redaktorem jej biuletynu. Przez dwie kadencje (1989 – 1993) zasiadał  w ławach Senatu RP.  Był jednym z inicjatorów ustanowienia Święta Wojska Polskiego na dzień 15 sierpnia, w rocznicę  zwycięskiej bitwy warszawskiej. Od 1990 do 1993 r. w sprawował funkcję dyrektora Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – Instytutu Pamięci Narodowej.

Był inicjatorem utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie i Mławie, jej pierwszym prorektorem, a także wykładowcą historii. Pełnił też wiele funkcji społecznych, m.in. prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej.

Doktorat otrzymał na podstawie tezy „Mławskie Mazowsze w walce w latach 1939 – 1945”, napisanej pod kierunkiem prof. Stanisława Herbsta. Habilitację uzyskał w oparciu  o publikację „Wrzesień 1939 r. na Mazowszu Północnym”.  W sumie  napisał około 30 książek oraz 600  artykułów i prac przyczynkarskich.

JK

« 1 z 2 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x