Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dożyjesz stu lat, ZUS przyzna ci ponad 4 000 zł miesięcznie


Każdy stulatek otrzymuje specjalne świadczenie honorowe. Jego wysokość dla osób, które ukończą 100 lat od marca 2019 r. do lutego 2020 r., wyniesie 4 003,88 zł. W powiecie mławskim stulatków jest tylko dwóch.


Wraz z ukończeniem 100 lat seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” może być różna.Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100% przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego roku następnego.

Od marca 2018 r. do końca lutego 2019 r.świadczenie honorowe przyznaje sięw wysokości 3731,13 zł brutto. Rok wcześniej było to 3536,87 zł, dwa lata –  3408,62 zł. Nowa kwota może sprawić seniorom jeszcze większą radość. Osoby, które ukończą 100 lat w okresie od marca 2019 r. do lutego 2020 r., będą otrzymywać do końca życia comiesięczne świadczenie w wysokości aż 4 003,88 zł.

Aby otrzymać świadczenie honorowe wystarczy ukończyć 100 lat. Nie trzeba składać wniosków ani formularzy, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów.Świadczenie może przekazywać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.W północnej części województwa mazowieckiego ZUS wypłaca je obecnie 37 osobom.

Liczba stulatków otrzymujących świadczenie honorowe z ZUS w poszczególnych powiatach:

 • 9 stulatków – powiat płocki (oraz Płock)
 • 6 stulatków – powiat ostrowski
 • 4 stulatków – powiat ostrołęcki (oraz Ostrołęka)
 • 4 stulatków – powiat wyszkowski
 • 3 stulatków – powiat makowski
 • 3 stulatków – powiat pułtuski
 • 2 stulatków – powiat mławski
 • 2 stulatków – powiat płoński
 • 2 stulatków – powiat sierpecki
 • 1 stulatek – powiat ciechanowski
 • 1 stulatek – powiat przasnyski

źródło: Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x