Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Na Walentynki „serduszkowe pogawędki” Ewy Stabach


O kobiecej modzie lat dwudziestych, trzydziestych i czterdziestych, a także o swoich pasjach muzycznych i artystycznych opowiedziała Ewa Stabach podczas walentynkowego spotkania „Serduszkowe pogawędki” w Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Dla Ewy Stabach moda jest jedną z pasji. Potrafiła barwnie opowiedać, jakie wzory sukienek, butów, torebek, bluzek, etoli i kapeluszy były noszone przez ówczesne kobiety i zaprezentowała zbiory ze swojej prywatnej kolekcji. Podczas spotkania można było dowiedzieć się nie tylko o obowiązujących wówczas trendach, ale też poznać realia epoki, do której moda musiała się dostosować. Dla przykładu: kiedy wybuchły wojny i wielu mężczyzn wyjechało na front, kobiety przejęły ich obowiązki, wykonując typowo męskie do tej pory prace. W nowej roli przeszkadzały im długie suknie, które krępowały ruchy i przestały być praktyczne. Kobiety postanowiły więc ubierać spodnie, dotychczas noszone wyłącznie przez mężczyzn. Tak narodził się nowy wzorzec modowy, który przyjął się już na stałe i z którego ówczesne panie nie zrezygnowały nawet po zakończeniu wojny.

Moda to tylko jedna z wielu pasji Ewy Stabach. Według niej każdy człowiek powinien mieć zainteresowanie, które może rozwijać i pogłębiać:

– Dla mnie pasja jest akumulatorem, który napędza mnie do działania. Coś, co mnie uskrzydla, motywuje, sprawia, że prawdziwie przezywam swoje życie, czerpiąc z niego garściami to, co najważniejsze. Trudno byłoby mi żyć bez jakiejkolwiek pasji, a w różnych okresach swojego życia miałam ich wiele. We wczesnej młodości było to czytanie książek, które pochłaniałam z wielkim apetytem. Później zainteresowałam się artystycznym haftowaniem obrazów. Teraz bez reszty oddaję się modzie – powiedziała autorka spotkania.

Pani Ewa uwielbia również śpiewać. Często występuje publicznie na recitalach, wykonując piosenki, które dziś niestety powoli odchodzą w niepamięć. Podczas „Serduszkowych pogawędek” zaprezentowała słuchaczom takie szlagiery, jak: „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Piosenka o zagubionym sercu” czy „Miłość ci wszystko wybaczy”.

źródło i fot. UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments