Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mieszkańcy domagają się wyższej bonifikaty. Zbierają podpisy


Mieszkańcy chcą, aby maksymalna bonifikata udzielana przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów stanowiących własność Miasta Mława zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności wynosiła 98%, a nie jak przyjęła wcześniej rada miasta – 60%.

W celu zmiany tej uchwały na początku lutego powstał Komitet Uchwały dotyczącej zasad udzielania bonifikat od opłat za przekształcenie  prawa użytkowania wieczystego gruntów stanowiących własność Miasta Mława zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Na jego czele stanął Bogdan Gburzyński z jednej ze wspólnot mieszkaniowych na Osiedlu Książąt Mazowieckich.

Komitet opracował projekt zmiany uchwały rady miasta w sprawie bonifikat, który wyłożony jest do wglądu mieszkańców w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej „Zawkrze” przy ul. Sienkiewicza 13/14 pok. 6. Tam również można złożyć podpisy popierające społeczną inicjatywę uchwałodawczą. Taki projekt uchwały wraz z podpisami trafi następnie do przewodniczącego rady miasta, w celu dalszego procedowania.

Warto tu dodać, że maksymalnie sześćdziesięciu procentowa wysokość bonifikaty ustalonej przez radę miasta na sesji w grudniu 2018 roku została przyjęta jednogłośnie przez wszystkich radnych i praktycznie przy braku dyskusji w tej sprawie, podczas gdy większość samorządów przyjmuje tu bonifikaty ponad dziewięćdziesięcio procentowe. Tak np. postąpił Sejmik Województwa Mazowieckiego, który przyjął bonifikatę wysokości 98% i to bez względu na to, w którym roku zostanie wniesiona.

Jakie  konsekwencje finansowe ma wysokość bonifikaty dla wieczystych użytkowników?

Według wyliczeń społecznego komitetu płacona przez 20 lat opłata w wysokości 94,15 zł daje wartość 1883 zł. Od tej kwoty naliczona 60% bonifikata powoduje konieczność zapłaty 753,20 zł. W przypadku 98% bonifikaty użytkownik zapłaci jedynie symboliczne 37,66 zł.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

3
KOMENTARZE

avatar
1500
januszek
Gość
januszek

krążą słuchy iż zainteresowanymi lokatorami są imigranci poszukujący taniego lokum przemyconych do Polski i one będą cichutko sobie mieszkały nie wadząc nikomu… vide pożar imigrantów z Syrii w USA wczoraj !!! podały TVP Wiadomości bodajże…

barbara
Gość
barbara

człowieku co ty bredzisz mam wykupione mieszkanie i w nim mieszkam a takich właścicieli jest tyle ile jest mieszkań własnościowych .I nie jest my obojętne,czy bonifikata wyniesie 98% czy 60 % .Grą właścicieli to emeryci ale również młode małżeństwa oraz osoby samotne ,kwota np 800 zł czy 40 zł to ma znaczenie i nie pisz bzdur bo że wiesz dzwoni ale nie wiesz gdzie..

ryr
Gość
ryr

niech Ktoś podpowie czy na gruncie pod moim mieszkaniem Spółdzielnia może zarobkować wynajmując bez mojej zgody i innych właścicieli mieszkań !!! a więc na naszej własności gruntu od 01 Styczeń 2019 Ustawowo CZY SPÓŁDZIELNIA ZAWKRZE MOŻE na naszym gruncie zarobkować wynajmując podstępnie po dawnej pralni pomieszczenia która to przestrzeń była wszystkich mieszkańców a Spółdzielnia podstępem ją zaczęła sobie wynajmować i dalej pomimo Ustawy obowiązującej od 01 Styczeń 2019 nadal chce zarobkować na naszym gruncie bez naszej zgody…