Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Oblężenie serwerów portalu Twój e-PIT


Od północy z czwartku na piątek na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl została uruchomiona usługa Twój e-PIT. To nowe ułatwienie dla osób chcących złożyć zeznanie drogą elektroniczną.


W ramach tej usługi urząd skarbowy przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe za 2018 rok każdego rozliczającego się według zeznania PIT-37 i PIT-38. Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową, czy samodzielnie złożyć zeznanie. Nowa usługa spotkała się z dużym, by nie powiedzieć ogromnym zainteresowaniem. Okazało się, że serwery resortu finansów nie wytrzymały tak wielu zapytań już w pierwszym dniu funkcjonowania nowej usługi. Spowodowało to okresowe awarie systemu.

 „Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie usługi i dlatego przejściowo mogą pojawiać się problemy z logowaniem. Uruchomiliśmy dodatkowe serwery, w rezerwie są kolejne. Jeśli będzie taka potrzeba, to też je wykorzystamy” – pisał na Twitterze Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów.

Sytuacja ustabilizował się i można już bez przeszkód korzystać z portalu. Aby się zalogować, należy podać własnego numeru PESEL lub NIP oraz wielkości swojego przychodu w 2017 i 2018 roku. Po zalogowaniu się za pomocą podatnik może uzyskać dostęp do swojego zeznania. Jest tam ten sam numer KRS organizacji pożytku publicznego, którą wspierał w poprzednim zeznaniu.

Jeżeli podatnik nic nie będzie chciał zmienić, może to zaakceptować i wysłać. Jeżeli będzie chciał skorzystać z ulg lub możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, musi to zaznaczyć w odpowiedniej rubryce. W podobnym trybie można też zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chce się przeznaczyć jeden procent.

Jeżeli podatnik nic nie zrobi i nie zaloguje się na Portal Podatkowy, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 30 kwietnia.

Jeżeli pojawi się obowiązek dopłaty podatku, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informację o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał na to 7 dni od uzyskania informacji z urzędu. W przypadku zwrotu podatku urząd prześle go podatnikowi w ciągu 45 dni.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x