Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Oprawa obrazów grafik luster Mława duży wybór ram Mława galeria autorska Przemysław Zalweski sprzedaż obrazów na zamówienie
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Coraz bliżej wiosny. Przyleciały już żurawie


Na dworze jeszcze luty, ale nawet w naszych stronach pojawiły się już pierwsze, nieomylne zapowiedzi, że wiosna nadejdzie i w tym roku. Jak informuje nas czytelnik, w gminie Stupsk pojawiły się pierwsze żurawie. Trudno je pomylić z innymi wiosennymi ptakami, ze względu na charakterystyczny głos jaki wydają. A więc kochani, aby do wiosny!red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

6
KOMENTARZE

avatar
1500
Chris
Gość
Chris

Żurawie od sierpnia do listopada zbierają się w tysięczne stada na miejscach wypoczynku (jesienią w Niemczech naliczono 85 000 osobników), które ustalane są po wystarczającej ilości pokarmu i miejsc do spania. W Europie Środkowej gromadzą się w głębi lądu. Skandynawskie i środkowoeuropejskie żurawie odlatują do Hiszpanii (Andaluzja) i Portugalii w październiku i listopadzie. Coraz więcej osobników zimuje coraz bardziej na północ, np. w północno-wschodniej Francji, a nawet Niemczech, gdzie mają również lęgowiska. Gatunek w niewielkiej liczbie zimuje regularnie również w Polsce. Takie skracanie wędrówek oszczędza energię i zapewnia szybsze zdobycie lepszego terytorium na lęgowiskach. Ptaki skandynawskie, wracając w marcu i… Czytaj więcej »

Czytelnik
Gość
Czytelnik

Żurawie (niektore i zaleznie od miejsca lęgowania) ostatnimi laty faktycznie zmieniły trochę swoje „zwyczaje” i bywa, że są widziane nawet w grudniu czy styczniu.. Myślę, że ma to związek z ociepleniem klimatu, wszak zimy w Polsce są coraz łagodniejsze. Ptaki po prostu adaptują się do nowych warunków.. Jednak szerzej na ten temat warto by porozmawiać z lokalnymi przyrodnikami/ornitologami, np. z p.Krzysztofem Antczakiem, znanym również lokalnej społeczności ze wspaniałych zdjęć przyrody. Pozdrawiam!

Stary
Gość
Stary

Żurawie nie odlatują na zimę.

Anonim
Gość
Anonim

Skąd Ty bierzesz te swoje wiadomości?
Dotyczy żurawi:
„Wiosenne powroty w marcu i kwietniu, a jesienne przeloty we wrześniu i październiku. Zimuje na Półwyspie Iberyjskim, w zachodniej Azji i Afryce Północnej aż do Sudanu.”

Stary
Gość
Stary

Żurawie nie odlatują zimują.

Anabella
Gość
Anabella

O! I to jest dobra wiadomość.