Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jak zatrzymać przy sobie dobrego pracownika? Kilka podpowiedzi


Niemal każdy  pracodawca  zdaje sobie sprawę, że za sukcesem jego  firmy stoją oddani pracownicy. Ci najlepsi są na wagę złota, bo to właśnie ich praca przekłada się na efekty finansowe firmy.


O naprawdę lojalnego, pracowitego i ambitnego pracownika wcale nie jest łatwo. Sytuacja na lokalnym rynku pracy sprawia, że osoby  mają możliwość zmiany pracy i wybrania najkorzystniejszej dla nich oferty. Obecnie obserwuje się dużą rotację pracowników z firmy do firmy, co sprawia, że pracodawcy mają niestabilną sytuację kadrową. Powoduje to dezorganizację w firmie oraz straty finansowe.  W związku z tym, każdy rozsądny pracodawca wie, że musi inwestować we współpracowników, by nie przechodzili do konkurencji. Jak zatem zatrzymać dobrego pracownika i jak go motywować do dalszej efektywnej pracy i sprawić, by w danej firmie czuł się doceniany i ważny?

Najprostszym i najbardziej oczywistym  sposobem na zatrzymanie dobrego pracownika w firmie jest regularne wypłacanie mu dużej pensji oraz premii. Tą metodą nie będziemy się zajmować, bo jest ona oczywista! Niektórych pracodawców nie stać jednak na wysokie wynagrodzenia, wówczas należy się zastanowić nad poza finansowymi motywacjami dla pracowników, a jest ich wiele.Aby zatrzymać najlepszych w firmie, należy pamiętać o ciągłym badaniu potrzeb swoich pracowników. Jeżeli przedsiębiorstwo jest niewielkie, to z pewnością większość pracodawców ma dobry kontakt ze swoimi pracownikami i bez trudu mogą uzyskać informacje, jakie są ich oczekiwania.W sytuacji, gdy firma jest duża, to specjaliści w niej zatrudnieni odpowiedzialni są za pozyskiwanie takich informacji.

Pierwszym sposobem motywowania pracowników jest pozytywna informacja zwrotna. Jeżeli jesteśmy zadowoleni z jego pracy, wskazane jest by pracownik dowiedział się o tym od nas. Wywołuje to poczucie bycia docenionym, co jest jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym argumentem wiążącym go z  firmą. Sprawiedliwe ocenianie i dostrzeganie zaangażowania jest niezwykle istotne. Pracodawca ponadto powinien indywidualnie podchodzić do pracownika, każdy jest inny i oczekuje spersonalizowanego podejścia oraz uwagi.

Kolejnym sposobem motywacji jest okazywanie sobie wzajemnego szacunku. Podczas rozmowy warto nawiązywać z pracownikiem kontakt wzrokowy. Należy patrzeć i słuchać,  okazując  autentyczne zainteresowanie.  Kontakt wzrokowy z osobą, z którą się rozmawia ma bardzo duże znaczenie, można w ten sposób okazać nasz stosunek do niej. Bardzo często brak kontaktu wzrokowego rozmówca może interpretować jako brak szacunku. Ważne jest również by konstruktywną, merytoryczną krytykę, bez poniżania przekazywać pracownikowi na osobności, Jest ona wówczas odbierana pozytywnie przez krytykowanego. Pochwały należy natomiast wygłaszać publicznie – wśród innych współpracowników Postępowania odwrotne prowadzą do poczucia poniżenia u pracownika, a to najprostsza droga do jego odejścia, gdy nadarzy się taka okazja.

Pracodawca powinien koniecznie zadbać o rozwój zawodowy swoich pracowników. Często ludzie odchodzą z pracy, tylko dlatego, że mają ograniczone możliwości rozwoju. Jeżeli przełożony, nie zadba o doskonalenie zawodowe pracownika, to stagnacja i nuda sprawią, że będzie poszukiwać innej, ciekawszej pracy, tym samym, że  ci najbardziej  wartościowi i ambitni sami nastawieni są na rozszerzanie własnych kompetencji.

Powiatowy Urząd Pracy wspiera pracodawców i zatrudnionych pracowników w przekwalifikowaniu lub aktualizacji umiejętności oraz wiedzy poprzez Krajowy Fundusz Szkoleniowy, którego celem jest również zapobieganie utracie zatrudnienia poprzez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy powinno poprawić zarówno pozycję firmy jak i samych pracowników na konkurencyjnym rynku pracy.

Oprócz KFS Urząd Pracy proponuje pomoc doradców zawodowych w identyfikacji potrzeb rozwojowych pracownika i planowaniu jego rozwoju poprzez indywidualne porady.

Następnym ważnym elementem jest cel i atmosfera w zespole. Na ogół szefowie są skupieni na osiągnięciu celu. Bywa, że w tym dążeniu zapominają, iż niezbędne do tego jest zbudowanie odpowiedniej atmosfery w zespole, by pracownikom chciało się ten cel osiągnąć, by dążyli do tego celu z przyjemnością. Warto również angażować pracowników w nowe rzeczy Dzięki temu będą czuli się coraz ważniejsi i coraz bardziej potrzebni w danej firmie. Takie przywiązanie utrudni im ewentualną decyzję o odejściu z pracy.

Na koniec należy podkreślić ważną rzecz, że  wydajność i lojalność pracownika zależy w dużej mierze od zachowań szefa. Właśnie od bezpośredniego przełożonego często zależy, jak potoczą się  zawodowe losy pracownika – czy zostanie w firmie na dłużej, czy będzie się w niej dobrze czuł i rozwijał  Od niego też zależy, jak będzie oceniane miejsce pracy. Ani renoma, ani dobre pieniądze nie wystarczą, jeśli pracodawca będzie niekompetentny, sfrustrowany, jeżeli będzie przygnębiał cały zespół, jeżeli będzie pracoholikiem wyciskającym z ludzi ostanie poty, dbającym tylko o własny interes.

Jak widać jest wiele metod na zatrzymanie wartościowych pracowników i ma to niebagatelne znaczenie biorąc pod uwagę fakt, że koszty przeprowadzenia rekrutacji oraz wdrożenia go w jego obowiązki są dość wysokie. Dbałość o pracownika zawsze jest inwestycją opłacalną, gdyż dobry, zmotywowany pracownik to najlepsza wizytówka firmy. Jest bardziej kreatywny, wydajny, co przekłada się na sukcesy, które odnosi firma.

Powiatowy Urząd Pracy w Mławie zachęca pracodawców do udziału w zajęciach, którzy chcą pogłębić zagadnienia związane z poprawieniem efektywności zatrudnienia w swoim zakładzie pracy oraz zadbać o stały rozwój zawodowy swoich współpracowników. Chętnie pomożemy w doborze odpowiedniego pracownika i oraz wesprzemy jego rozwój zawodowy.

Zapraszamy do kontaktu

 Powiatowy Urząd Pracy w Mławie

ul.Wyspiańskiego 7 06-500 Mława, pok.211

tel.23 655 19 96 wew. 340

e-mail: [email protected]

 

art. sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x