Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zgliczyn Witowy. Nie zgadzają się na kurniki pod oknami


Gmina Radzanów jest w powiecie mławskim gminą najbardziej nasyconą fermami drobiu. I wciąż powstają nowe, czasem w miejscach, gdzie nie budzi to specjalnie protestu, ale czasem w bliskiej odległości od zabudowań. Tak dzieje się ostatnio w Zgliczynie Witowym. Mieszkańcy są zdeterminowani. Szukają pomocy u wójta, radnych gminy, ale także u Ministra Środowiska, Głównego Inspektora Sanitarnego, w nadzorze budowlanym, nawet w prokuraturze.


Bezpośrednim powodem protestu jest inwestycja realizowana przez jednego z inwestorów w ich miejscowości. Można tu dodać, że dzieje się to na Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 Dolina Wkry i Mławki oraz Nadwkrzańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Otóż tu właśnie inwestor w 2014 roku uzyskał pozwolenie na budowę zespołu kurników stanowiących instalację do chowu ściółkowego brojlerów o łącznej obsadzie 368 DJP. Inwestycja została podzielona na etapy. W pierwszej kolejności powstały dwa budynki hali hodowlanej, a następnie dwa budynki magazynowe. Projekt budowlany w trakcie inwestycji w 2018 roku został zmieniony – drewnianą konstrukcję dachu zastąpiła stalowa, a budynek magazynowy wydłużony został o 18 mb.

Na te zmiany zgodę wyraziło starostwo, wydające pozwolenie na budowę. Zarówno hale hodowlane jak i magazynowe mają zbliżoną powierzchnię zabudowy – prawie 2400 m kw. i są połączone łącznikami. Na działce ma powstać jeszcze zadaszona płyta obornika o pow. 600 m kw. Wszystkie budynki już stoją, teraz jednak inwestor wystąpił do gminy o zmianę sposobu użytkowania budynków magazynowych. Chce, aby tam też były kurniki.

Jak twierdzą mieszkańcy, o inwestycji nie byli informowani. Że budowa ruszy, dowiedzieli się jak zobaczyli sprzęt budowlany przy pracy. W procesie ubiegania się o pozwolenie na budowę, nie byli stroną postępowania, bo od fermy dzieli ich gminna droga, choć jak sami mówią najbliższy budynek jest w odległości 20 metrów od planowanych kurników inne około 90-100 metrów.

Nawet w odleglejszych domach odczuwa się wpływ tych już zasiedlonych kurników. Dziecko jednego z mieszkańców  już cierpi na dolegliwości, których przyczyną może być oddziaływanie hodowli.

Mieszkańcy uważają też, że inwestor od początku planował, że we wszystkich obiektach będą kurniki. Chce ominąć całą procedurę środowiskową niezbędną dla uzyskania zgody na tak duże kurniki. Po postawieniu budynków, wprowadzi kury i dopiero potem zgłosi hodowlę. Zwracają uwagę, że w halach magazynowych są od razu przewidziane otwory do wentylacji jak na fermie, dodatkowo skierowane są wprost na nich.

Jak dowiadujemy się w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Mławie, obecnie na obiekcie trwa kontrola. Ponieważ nie jest jeszcze zakończona, trudno mówić o jej ustaleniach. Na tym etapie pewne jest jednak, że inwestor użytkuje dwie pierwsze hale hodowlane bez wymaganego prawem odbioru obiektu i pozwolenia na użytkowanie. Grozi mu z tego tytułu grzywna.

7 lutego grupa około 20 mieszkańców przyszła na sesję rady gminy Radzanów z pytaniami do wójta i apelem do radnych.

Wśród pytań do wójta znalazły się m.in. te, które dotyczyły stanu przygotowań do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dla całej gminy, jak też pytania o wyniki kontroli kurników i chlewni pod katem zgodności prowadzenia w nich produkcji zgodnie z przepisami prawa oraz jakie są zalecenia pokontrolne.

Padły też pytania  do radnych.

– Czy Państwo jako radni jesteście przeciwko, czy jesteście za budową kurników i chlewni w nieograniczony sposób. Bo my jako mieszkańcy chcielibyśmy wiedzieć jakie jest stanowisko rady czy konkretnego radnego. To nie może być tak, że się zasłaniacie, że to gmina. To państwo decydujecie o planie zagospodarowania przestrzennego. I czy jako radni będziecie za stworzeniem dzielnicy przemysłowej w Zgliczynie Witowym?

Czy państwo będziecie brać pod uwagę stanowisko inwestorów, którzy podczas spotkania  przed przygotowaniem planów zaznaczyli gdzie chcą budować.

Czy Państwo jako radni będziecie brać pod uwagę stanowisko mieszkańców, a my mówimy nie, jeszcze raz nie, czy będziecie brać pod uwagę swoje prywatne lub jakieś rodzinne interesy? Nasza obecność tutaj mówi, że my tego nie chcemy.

Proszę, żebyście podjęli jakaś uchwałę i określili nie tylko dla Zgliczyna Witowego czy rada jest za ograniczeniem ekspansji kurników czy przeciwko. Zdajemy sobie sprawę, że kurniki i chlewnie będą powstawać, ale chodzi abyście ograniczyli uciążliwość dla mieszkańców.

Chcemy żebyście państwo naprawdę pochylili się nad planem zagospodarowania przestrzennego, ale nie w taki sposób jak pasuje inwestorom, tylko wzięli pod uwagę głos mieszkańców.

Chcemy, żebyście określili przynajmniej minimalną odległość od domu mieszkalnego.

My państwu nie odpuścimy, będziemy walczyć do końca. Państwo wiecie, że już teraz to idzie w eter. Państwo wiecie, że was obserwujemy, widzimy i słyszymy. Będziemy was rozliczać z tego czy jesteście naszymi przedstawicielami czy przedstawicielami inwestorów.

Nie jesteśmy przeciwni rozwojowi kurników, ale one powinny być umiejscowione tak, by nie przeszkadzały innym żyć – mówiła w imieniu mieszkańców Anna Brodzińska.

W swoim imieniu, ale także innych radnych wypowiedziała się radna Teresa Omiecińska.

–  Plan zagospodarowania w całości to jedyna rada i ratunek. Mnie się wydaje, że tu już nie ma skrawka ziemi, gdzie by można cokolwiek budować. Każdy chce, ale czy jest możliwość, czy jest gdzie? Naprawdę to już przekracza wszelkie granice przyzwoitości. Może te protesty obudzą się sumienia tych co maja pieniądze i uważają, że rządzą. Jestem przerażona tym co widzę i co czuję i naprawdę współczuję tym, co mają za oknami kurniki – mówiła radna.

Do pytań i postulatów mieszkańców Zgliczyna Witowego odniósł się wójt Przemysław Pakuszewski. Zadeklarował publiczne informowanie społeczeństwa o wpływających wnioskach na budowę kurników oraz wolę przystąpienia do opracowania planów zagospodarowania przestrzennego, nawet kosztem inwestycji.

– Tam gdzie są naciski na mnie czy na radę, tam będą na pewno robione plany w pierwszym etapie. Są ( w gminie – red.) postępowania w sprawie ustalenia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przy budowie chlewni i kurników. Od 1 stycznia do dziś wszystkie decyzje są odmowne.

24 stycznia została podpisana umowa na analizę zasadności przystąpienia do sporządzenia planu i stopnia zgodności ze studium. Firma najpóźniej w ciągu 30 dni przygotuje całą dokumentację wraz z uchwałami. Gdy przygotują robimy sesję nadzwyczajną i uchwały podejmujemy na całą gminę – mówił wójt Pakuszewski.

Odniósł się też do konkretnego przypadku wniosku o zmianę sposobu użytkowania magazynów w Zgliczynie Witowym.

– Jeżeli ktoś buduje magazyn, niech ma świadomość, że będzie użytkowany wyłącznie jako magazyn. Jeżeli ktoś buduje halę, lub szopę o wielkości 120×25 metrów, to już kontrolka się zapala, że może chcieć to przekształcić w kurnik. Niestety takich przekształceń przeze mnie w ogóle w tej gminie nie będzie podpisywanych. To drodzy państwo możecie być spokojni, że tu w Zgliczynie takiej decyzji nie podejmę i w całej gminie również – zakomunikował swoje stanowisko wójt.

Czy jednak radni wesprą działania mieszkańców zmierzające do ograniczenia rozbudowy ferm drobiowych na terenie gminy, zapewne okaże się w trakcie głosowań. Że tej jednomyślności nie ma okazało się już w trakcie wspomnianej sesji 7 lutego, gdzie w głosowaniu nad  uchwałą w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszarów położonych na terenie części obrębu geodezyjnego Cegielnia Ratowska radny Adam Kalinowski nie oddał głosu, a radny Szcześniak Jan wstrzymał się.

JK

zobacz także:

Traktujcie nas równo, bo mamy takie same nosy jak w Radzanowie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
32 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
astmatyk
astmatyk
2 lata temu

PRAWDA O KURNIKACH!!!!! Dziwicie się czemu w koło rosną kurniki jak pieczarki na końskim gnoju? Nie dziwcie się, Popatrzcie tylko ile kasy na boku idzie za taką inwestycją, domy, samochody, ale tylko głupi by nie korzystał, wystarczy być czynnym „rolnikiem” , mieć trochę ziemi rolnej i dostać kredyt na rozwój na 1,5%, później w biznesplanie przedstawiamy kosztorys, a w trakcie budowy załatwiamy trochę więcej faktur i 50-100 tys zł w kieszeni. A w banku na lokacie dostaniemy od 2,5 do 5% odsetek,czysty zys tylko frajer by nie skorzystał. A dzięki komu tak się dzieje, dzięki nam …. bo nie bierzemy paragonów, a każdy nie wystawiony paragon można zamienić na fakturę z której ktoś skorzysta, tak że ludzie nie dziwcie się że jest jak jest bo to okazja czyni złodzieja.
P.S. Ciekawe co by na to Jarek powiedział, jak by to przeczytał, przecież z skądś te „plusy” musi sfinansować, a tu taka kasa bokiem przechodzi……..

astmatyk
astmatyk
2 lata temu

Ludzie brońcie swojej Ojcowizn. Z nie potwierdzonych źródeł wiem że spółka Cedrob chce sprzedać większość udziałów inwestorowi z Chin. Jak teraz ich nie powstrzymamy to za chwilę nic się nie da zrobić. Będziemy karmić kukułcze pisklę własną piersią kosztem naszych dzieci. Właściciele Cedrobu są tak bogaci, że mogą sobie kupić wyspy na Bahama, a my będziemy jeb…. ć i tracić zdrowie, a ktoś będzie z tego czerpał ładną kasę. Zrujnujemy zdrowie, zniszczymy środowisko, a do chin pojadą piękne, swierzutkie udka, a nam i naszym wnukom tylko smród, zgnilizna i posmak amoniaku w ustach zostanie………

BBQ
BBQ
2 lata temu

Jak młody chłopak chce się rozwijać to jest protest i stanowcze NIE a jak biznesmen kurnikarz stawia 120 kurnik to jest wszystko zgodnie z planem i po cichu. Przykre ale prawdziwe. Zwolennikiem kurników nie jestem ale bardziej przyglądałbym się tym hodowcom co naprawdę zasmrodzili teren i np ograniczał im hodowle do kilku rzutów w roku.

Życzliwa :)
Życzliwa :)
2 lata temu

Mieszkam w mieście, przyjeżdżam kilka razy do roku do Zgliczyna i mi nie śmierdzi. Ludzka nienawiść nie zna granic jak widać.

Mieszkańcy Radzanowa
Mieszkańcy Radzanowa
2 lata temu

Chcę tylko dodać że mieszkańcy Radzanowa też są przeciwko kurnikom w obrębie miejscowości Zgliczyn Witowy, chociażby dlatego że przez większość roku mamy wiatr od strony zachodniej, i lokalizacja chociażby kilka kilometrów od Radzanowa przy niezalesionych działkach od tej strony będzie ewentualny smród czuć w całym Radzanowie,. Jesteśmy z mieszkańcami Zgliczyn i mówimy stanowcze NIE kurnikom w naszej gminie…. trzymamy kciuki

Adam
Adam
2 lata temu

A skoro wieksza polowa wioski jest przeciw to chyba wszystko jesne bo w somsiednich wioskach kurniki sa ale na uboczu

Adam
Adam
2 lata temu

Sprawiedlwosc jest ale wy chcecie zeby wioska zgliczyn witowy nazywala sie ferma zgliczyn witowy a kolego przeciez to ty mozesz wyprowadzic sie w bieszczady i sobie tam budowac

SĄSIAD
SĄSIAD
2 lata temu

To dlaczego jest problem z odbiorem wielkopowierzchniowych hal czy magazynow??? bzjSrdotyczy nie tylko sasiedniej wioski.

Mieszkaniec sąsiedniej wioski
Mieszkaniec sąsiedniej wioski
2 lata temu

Tylko bronicie budować również tym którzy robią wszystko z prawem. Zreszto jednym bronicie drugim nie, więc gdzie tu sprawiedliwość

SĄSIAD
SĄSIAD
2 lata temu

Jezeli jest sprzeciw 85% mieszkańców na budowę to może pozostale 15% niech się wyprowadzi w Bieszczady. Tam dopiero może udałoby się przeskoczyć jakoś prawo. Robcie zgodnie z prawem.

Mieszkaniec sąsiedniej wioski
Mieszkaniec sąsiedniej wioski
2 lata temu

Może i tak, ale strajkujecie rolnikom którzy chcą postawić 1 lub kilka kurników żeby móc utrzymać rodzinę i normalnie żyć, a pozwalacie na budowy kilkunastu a nawet kilkudziesięciu kurników i wtedy cisza. To jest sprawiedliwość????!!!!! Zastanówcie się, bo upodlić i zniszczyć człowieka jest łatwo, tylko co dalej….

Adam
Adam
2 lata temu

Znam duzo wlascicieli kurnikow i 1 na 10 jest rolnikiem

Adam
Adam
2 lata temu

Przewaznie kurnki nie buduja rolnicy kolego

Mieszkaniec sąsiedniej wioski
Mieszkaniec sąsiedniej wioski
2 lata temu

Wszyscy piszą jak to jest źle od kurników i chlewni, tylko zastanówcie się kto to pisze – osoby które mieszkają na wsi, a nie rolnicy. Chcecie ze wsi zrobić miasto. A powiedzcie co mają zrobić młode osoby zostające na gospodarstwie skoro chcecie zakazać im się rozwijać, z czego mają żyć? z czego utrzymać rodzinę? Rolnik jeśli nie będzie się rozwijał nie utrzyma się w dzisiejszych czasach. A każdy kto zamieszkał na wsi to powinien wiedzieć czym jest wieś, jeśli gospodarstwa tak przeszkadzają to powinni kupić domy w mieście, albo wyjechać w Bieszczady tam mieli by spokój i góry zamiast kurników.

astmatyk
astmatyk
2 lata temu

Mój drogi panie większość ludzi na wsi nie ma już gospodarstw a potrafi utrzymać rodzinę w inny sposób, Ci którzy chcą stawiać kurniki niech je postawią we własnych ogródkach zamiast rabatek. Proszę zapoznać się z raportem sanepidu na temat zachorowań na terenie naszej gminy. A jak ludzie złożą wam pozew zbiorowy z tytułu utraty zdrowia to zobaczycie, nie żyjemy w średniowieczu, chcecie stawiać kurniki i chlewnie, proszę bardzo, montujcie filtry wodne żeby nie truć środowiska, sezonujcie obornik sześć lat tak jak powinno być, a nie walicie ten gnój jak i gdzie popadnie, a później pijemy te kurze g… bo wszystko idzie do wód gruntowych . Jak się znajdzie jakiś cwany i pazerny na kasę adwokat to was wszystkich wydoi jak dojną krowę, wystarczy zrobić badania gleby i wody, wszystkie normy przekroczone.
Rolnikom jest źle? dajcie mi kredyt na 1,5 procent to ja też się z działalnością rozwinę, a podatki? za garaż 6m x 9m dwieście zl podatku a ile płaci właściciel fermy 125 x 25 m? I kto tu ma równe szanse.

mieszkaniec gminy
mieszkaniec gminy
2 lata temu

Dokładnie , zgadzam się z „astmatykiem” , wy naprawdę myślicie ze w Radzanowie i całej gminie to mieszka ciemny lud, to się mylicie i to mocno, w naszej gminie jest mnóstwo mądrych ludzi dobrze i bardzo dobrze wykształconych, którym nie wciśniecie byle jakiej bajki, i albo w ramach szeroko rozumianej demokracji stosujemy się do większości, zgodnie z wolą wyborców, a większość w wyborach powiedziała dość kurnikom i chlewniom tam gdzie ich nie powinno być….

SĄSIAD
SĄSIAD
2 lata temu

Jesteśmy za rozwojem kurnikow czy chlewni ale zdala od budynków mieszkalnych nie wchodcie ludziom ze smrodem pod okna. Zainwestujcie w przyłącze wody energię elektryczną czy drogę dojazdową . Nich PAN WÓJT zainteresuje się decyzjami wydanymy przez pracownikow UG. W jaki sposob okreslaja odleglosci od zagrożonych inwestycji ( zawyażają odległości na decyzjach a w rzeczywistosci jest inaczej). Czy te chlewnie wam tak pachną? A może macie coś niezgodnie z prowadzoną chodowla. Myślimy że N.B. nam i wam pomoże. Z poważaniem .

Zbigniew K
Zbigniew K
2 lata temu

Panie JK. Skoro pisze Pan o głosowaniu, które odbyło się 7lutego w sprawie przystąpienia do sporządzenia MPZP dla części obrębu cegielnia ratowska, używa Pan nazwiska mojego taty, to proszę napisać, dlaczego nie oddał głosu (choć naciskał przycisk „NIE” na nim). Radny zgliczyna witowego zabrał głos przed głosowaniem i był za zrobieniem MPZP dla całego obrębu cegielnii ratowskiej. Dlaczego radni mają blokować budowę 2chlewni z lewej strony cegielni, a z drugiej strony wsi pozwola na budowę x kurnikow, bo nie ma tam planu ??? Dlaczego pan nie napisał o tym, tylko daje suche info o wyniku głosowania??

Mlawiak
Mlawiak
2 lata temu

Dla mnie to jest troche smieszne w warszawie powstrzymano dwie wieze kaczynskiego a tu zwyklych kurnikow nie mozna powstrzymac

jan
jan
2 lata temu

dla tych co tak budują kara dwókrotnej wartość obiektu i zakaz prowadzenia działalność i po problemie cwaniaczków likwidować pare latek w celi i reszta nie będzie kombinować

Adam
Adam
2 lata temu

A gdzie ty widzisz w tym rozwoj wsi przepraszam to raczej rozwoj wlasciciela kurnikow . I nikt mu nie broni sie rozwijac tylko nie kosztem innych ludzi

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lata temu

Sprawie należało by się przyjrzeć z różnych aspektów w tym prawnych. Osoba zmieniająca sposób użytkowania obiektu w starostwie i potem osoba wydająca decyzję powinny przede wszystkim rozpatrzyć projekty pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami techniczno- budowlanymi w tym w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Obiekty kurnikow czyli inwentarskie uogólniając mają mniejsze wymagania w tym zakresie niż magazynowe( przy takich dużych powierzchniach i kubaturach).

Nie wszyscy są przeciwny ;)
Nie wszyscy są przeciwny ;)
2 lata temu

Hahaha nie ma czym oddychać?
Jestem mieszkańcem Zgliczyna Witowego i jestem za rozwojem wsi. Jestem za tym, żeby każdy mieszkaniec miał szansę rozwoju. Gdzie stawiać budowle tego typu jeśli nie na wsi? W stolicy? Krakowie? Tam mają swój smog, jeśli ktoś chce nim oddychać drogą wolna. Pozdrawiam mieszkaniec wsi Zgliczyn Witowy.

Szeryf
Szeryf
2 lata temu

Proszę się rozwijać tylko z tymi kurnikami wyprowadzajcie się daleko od ludzi. A z czasem sami zaczniecie zamykać te kurniki jak już rynek się zatknie tym drobiem.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

Ciekawe kolego jak by ktoś pod twoim domem otworzył sortownie śmieci albo inną uciążliwą działalność, np. zwózkę padliny czy byś był taki „rozwojowy”. Pewnie masz coś wiązane z tym tematem skoro tak ich bronisz. Jak pier….sz na raka w wieku 40 lat to do kogo będziesz miał pretensje, pewnie do służby zdrowia że nic nie robi, inteligentni ludzie wiedzą le szkodliwych zanieczyszczeń produkują takie fermy, nie trzeba kończyć szkół, wystarczy poczytać fachowe źródła. Coraz więcej mówi się o ekologi, zdrowym żywieniu, a tutejsze lobby faszerują nas tym niby zdrowym drobiem , co ze zdrowiem nie ma nic wspólnego, a raczej odwrotnie, i mówi że trzeba się rozwijać. Rozwiną się kurniki i przemysł farmaceutyczny , a nas grabarz łopatą przyklepie i nic po za tym. A za chwilę cały ten kurzy interes chinole wykupią, żeby swoich wykarmić, a my szaraczki za to zapłacimy, no co niektórzy na tym kasę zrobią, kupią sobie działki na mazurach i będą ryby prądem łowić bo po Bożemu na wędkę nie potrafią.

Adam
Adam
2 lata temu

Panie Przemku musi pan dzialac mieszkancy radzanowa i okolic wybrali pana i zaufali panu choc chodzil rozne glosy mam nadzieje ze uda sie panu zmienic ta gmine na lepsza i mysle ze udowodni pan ze oddany glos na pana nie byl zmarnowanym glosem

Janek
Janek
2 lata temu

Panie Rakowski blokuj pan te trujace chodowle. My wyborcy wiemy, ze jest pan przeciwko ekspansji chlewni i kurnikow.

Znawca tematu
Znawca tematu
2 lata temu
Reply to  Janek

hahahahahahahahahahahaha

mławiak
mławiak
2 lata temu
Reply to  Janek

Coooooooooooooooooooooooooooooooooooooo?????????????????????? Pan Rakowski czy to z PSL, czy z PIS ma na względzie wyłącznie dobro, SWOJE dobro!

Adam
Adam
2 lata temu

Powiem jedno czesto jestem w zgliczynie i wsoolczuje mieszkancom nie ma czym tam oddychac z jednej strony chlewnie z drugiej kurniki

Andrzej
Andrzej
2 lata temu
Reply to  Adam

Jestem w Zgliczynie Witowym bardzo często, można powiedzieć że codziennie i jakoś tego smrodu o którym piszesz nie czuje. Więc nie wiem skąd te postrzerzenia

Adam
Adam
2 lata temu
Reply to  Adam

A widzisz to jakies dziwne bo smrud z chlewni czuc od samego poczatku zgliczyna moze poprostu nie chcesz czuc

32
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x