Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je koniecznie!


Utrata dokumentu tożsamości to poważny problem. Osoba, która wejdzie w posiadanie naszych danych, może na nie np. zaciągnąć kredyt, założyć fikcyjną firmę czy wynająć pokój w hotelu i obarczyć nas w ten sposób zobowiązaniami finansowymi. Co powinniśmy zatem zrobić, by uniknąć tego typu nieprzyjemnych sytuacji?


Jednym z najpoważniejszych zagrożeń związanych z utratą dokumentów jest to, że ktoś może wyłudzić na nasze nazwisko kredyt w banku. Codziennie w Polsce jest podejmowanych średnio ok. 450 takich prób. „Niektóre są bardzo poważne. Przykładowo jesienią 2018 r. na Podkarpaciu próbowano wyłudzić kredyt na ponad 20 mln zł. Zdarzają się też oczywiście sytuacje mniej spektakularne, ale równie dotkliwe. Na przykład ktoś traci dokument tożsamości, a potem jest ścigany przez policję za to, że nie zapłacił za pobyt w hotelu, w którym nigdy nie był, za kradzież paliwa na stacji benzynowej albo dostaje rachunek telefoniczny na wiele tysięcy złotych” – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy w Credit Agricole.

Dlatego jeśli zauważymy, że zgubiliśmy swój dokument tożsamości lub ktoś nam go ukradł, powinniśmy natychmiast udać się do najbliższej placówki bankowej, aby zgłosić jego utratę. (Większość banków zastrzega dokumenty wszystkich osób, nie tylko swoich klientów). „Bank przyjmuje takie zgłoszenie i zapisuje je w centralnej bazie dokumentów utraconych. Od tego momentu dane z takiego dokumentu nie mogą być przez nikogo wykorzystane. A więc nikt nie zaciągnie na te dane kredytu w banku, nie założy fikcyjnej firmy itd.” – informuje ekspert. Dopiero potem należy zgłosić się na policję i do urzędu, który wydał utracony dokument.

Najważniejsze dokumenty, które trzeba zastrzegać, to dowód osobisty, paszport i prawo jazdy. Oprócz tego zastrzega się karty płatnicze oraz dowody rejestracyjne pojazdów. Więcej szczegółów na temat tego, w jaki sposób działa baza dokumentów zastrzeżonych i jak odbywa się sam proces zastrzegania, można znaleźć na stronie internetowej www.dokumentyzastrzezone.pl

źródło: infowire.pl

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x