Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ciechanów. Przysięga terytorialsów, wśród nich sześcioro z Mławy


W niedziele 10 lutego 2019 w ciechanowskich koszarach odbędzie się pierwsza w tym roku przysięga wojskowa żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będą przysięgali uczniowie, studenci i nauczyciele w ramach projektu Ferie w WOT.


Każdy, kto chciałby zobaczyć jak od wewnątrz wygląda jednostka wojskowa i jakim sprzętem dysponują Terytorialsi, może odwiedzić 5 MBOT w ramach Dnia Otwartych Koszar, który odbędzie się 10 lutego od godziny 10:00. Punktem kulminacyjnym będzie uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy Mazowieckiej Brygady. Terytorialsi wypowiedzą słowa roty przysięgi o godz. 12:00. Uroczystość będzie zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego zorganizowanego w ramach projektu Ferie w WOT. Blisko 50% ochotników, którzy w niedzielne popołudnie złożą przysięgę na sztandar Światowego Związku Żołnierzy AK okręg Ostrołęka, to uczniowie, studenci a także nauczyciele. Zimowa przerwa w nauce dała im możliwość odbycia szkolenia w WOT bez konieczności rezygnacji z nauki czy pracy.

W ciągu szesnastu dni spędzonych na poligonie, kandydaci poznają podstawy wyszkolenia żołnierza lekkiej piechoty. Końcowym etapem szkolenia jest tzw. „Pętla taktyczna” czyli egzamin weryfikujący zdobytą wiedzę i umiejętności.

Składającym przysięgę towarzyszyć będą najbliżsi oraz ich koledzy i koleżanki którzy równolegle realizują 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, przeznaczone dla osób z przeszkoleniem wojskowym.

Po przysiędze, w zależności od miejsca zamieszkania, żołnierze zasilą szeregi naszych trzech batalionów. Terytorialsi pochodzący z Warszawy oraz powiatu ciechanowskiego, mławskiego, przasnyskiego, żuromińskiego, płońskiego, legionowskiego i wołomińskiego  będą służyli w 51 batalionie w Ciechanowie. Do 52 batalionu w Komorowie trafią żołnierze z powiatu ostrowskiego, ostrołęckiego, wyszkowskiego, pułtuskiego i makowskiego. Mieszkańcy powiatów podlegających pod WKU Siedlce i Mińsk Mazowiecki służbę będą odbywać w siedleckim batalionie.

źródło: 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
11 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Xyz
Xyz
2 lata temu

Jeden zawodowy szeregowy wart tyle co caly pluton 16stki OT taki przelicznik jakości do wydajnosci.

Sin 78
Sin 78
2 lata temu
Reply to  Xyz

Szanowny Xyz tu nie chodzi o produkcję szeregowych zawodowych, tylko o wyszkolenie odpowiednich rezerw na wypadek W. Dawna rezerwa była z przymusu i wiadomo jak wyglądało jej szkolenie. Kto był to wie 🙂

KOLEGA
KOLEGA
2 lata temu

Znałem jednego starego wojaka który pił gorzałę wiadrami.Pewnego dnia po imprezie obudził się i miał slipy na lewą stronę ubrane .Przeżył szok zrobił badania i od tamtej imprezy nie pije.

OJciec
OJciec
2 lata temu

Te ewer chciałbyś polatać z karabinem ale trzeba przejść badania psychologiczne i widzę że miałbyś ZAZDROŚĆ I PIANA BIJE OD ciebie.NAPIJ SIĘ WÓDKI I SCHOWAJ SIĘ POD PIERZYNĘ.Nie obrażaj wysportowanej mądrej młodzieży.

Gość
Gość
2 lata temu
Reply to  OJciec

Otóż to! Przemądrzały, konfident. Kiepsko radzi sobie w społeczeństwie. Ale jak się tylko walczy z ludźmi to co się dziwić. Ból… o młodych i bystrych.

rezerwa
rezerwa
2 lata temu

Tak było na niektórych kompaniach.0 22 caprztyk a po 22 zaczynała się patologia. Trzepanie sierści młodemu wojsku pijaństwo itd.MASAKRA.i to bylo wojsko.

szeregowy normalny
szeregowy normalny
2 lata temu

Te dziadek CHYBA KOT REZERWISTA przypomina ci się ta patologia w wydaniu niektórych pseudo żołnierzy lat 70 80.WÓDA SIĘ LAŁA STRUMIENIAMI GANIANIE KOTÓW ,MALTRETOWANIE JEDEN DRUGIEGO TO BYŁO WOJSKO?CO WYNIOSŁEŚ Z WOJSKA PICIE WINA WÓDY NIC WIĘCEJA.BYŁEM PRZEŻYŁEM TĄ PATOLOGIĘ.NIE OBRAŻAJ TEGO WOJSKA BO SŁUŻĄ TAM LUDZIE WYKSZTALCENI MĄDRZY A NIE JAK KIEDYŚ ODERWANI OD PŁUGA CHLOPKI..NIE WSZYSCY.

Bardzo stary rezerwista
Bardzo stary rezerwista
2 lata temu

Wojsko pod patronatem św. Antoniego. Szkoleni za nasze pieniądze. Mało skuteczni. I po co to. Kiedyś to się nazywało Obrona Cywilna. I taka nazwa powinna w tym wypadku też funkcjonować.

every
every
2 lata temu

Tak, popieram.
Terytorialsi to żadne wojsko. To tylko hańba dla ludzi, którzy kończą specjalistyczne szkoły wojskowe czy też normalnie służą w wojsku.
Idą na to ogromne pieniądze, a pożytku nie ma z tego żadnego.
Latanie z kijkiem po lesie to zabawa w harcerzy, a nie w wojsko.

Sin 78
Sin 78
2 lata temu
Reply to  every

Większy pożytek niż z cywili, którzy tylko dużo gadają. W wielu państwach dobrze sprawdza się taka forma SW

Gość
Gość
2 lata temu
Reply to  Sin 78

Niektórym pozostaje tylko wylewanie żółci, krytyka wszystkich i wszystkiego, pajacowanie w sieci. Jak to się mówi kozak w necie … . W realu pozostaje takim konfidencja. Cecha ludzi maluczkich. I to dosłownie.

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x