Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ciechanów. Przysięga terytorialsów, wśród nich sześcioro z Mławy


W niedziele 10 lutego 2019 w ciechanowskich koszarach odbędzie się pierwsza w tym roku przysięga wojskowa żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będą przysięgali uczniowie, studenci i nauczyciele w ramach projektu Ferie w WOT.

Każdy, kto chciałby zobaczyć jak od wewnątrz wygląda jednostka wojskowa i jakim sprzętem dysponują Terytorialsi, może odwiedzić 5 MBOT w ramach Dnia Otwartych Koszar, który odbędzie się 10 lutego od godziny 10:00. Punktem kulminacyjnym będzie uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy Mazowieckiej Brygady. Terytorialsi wypowiedzą słowa roty przysięgi o godz. 12:00. Uroczystość będzie zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego zorganizowanego w ramach projektu Ferie w WOT. Blisko 50% ochotników, którzy w niedzielne popołudnie złożą przysięgę na sztandar Światowego Związku Żołnierzy AK okręg Ostrołęka, to uczniowie, studenci a także nauczyciele. Zimowa przerwa w nauce dała im możliwość odbycia szkolenia w WOT bez konieczności rezygnacji z nauki czy pracy.

W ciągu szesnastu dni spędzonych na poligonie, kandydaci poznają podstawy wyszkolenia żołnierza lekkiej piechoty. Końcowym etapem szkolenia jest tzw. „Pętla taktyczna” czyli egzamin weryfikujący zdobytą wiedzę i umiejętności.

Składającym przysięgę towarzyszyć będą najbliżsi oraz ich koledzy i koleżanki którzy równolegle realizują 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, przeznaczone dla osób z przeszkoleniem wojskowym.

Po przysiędze, w zależności od miejsca zamieszkania, żołnierze zasilą szeregi naszych trzech batalionów. Terytorialsi pochodzący z Warszawy oraz powiatu ciechanowskiego, mławskiego, przasnyskiego, żuromińskiego, płońskiego, legionowskiego i wołomińskiego  będą służyli w 51 batalionie w Ciechanowie. Do 52 batalionu w Komorowie trafią żołnierze z powiatu ostrowskiego, ostrołęckiego, wyszkowskiego, pułtuskiego i makowskiego. Mieszkańcy powiatów podlegających pod WKU Siedlce i Mińsk Mazowiecki służbę będą odbywać w siedleckim batalionie.

źródło: 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

11
KOMENTARZE

avatar
1500
Xyz
Gość
Xyz

Jeden zawodowy szeregowy wart tyle co caly pluton 16stki OT taki przelicznik jakości do wydajnosci.

Sin 78
Gość
Sin 78

Szanowny Xyz tu nie chodzi o produkcję szeregowych zawodowych, tylko o wyszkolenie odpowiednich rezerw na wypadek W. Dawna rezerwa była z przymusu i wiadomo jak wyglądało jej szkolenie. Kto był to wie 🙂

KOLEGA
Gość
KOLEGA

Znałem jednego starego wojaka który pił gorzałę wiadrami.Pewnego dnia po imprezie obudził się i miał slipy na lewą stronę ubrane .Przeżył szok zrobił badania i od tamtej imprezy nie pije.

OJciec
Gość
OJciec

Te ewer chciałbyś polatać z karabinem ale trzeba przejść badania psychologiczne i widzę że miałbyś ZAZDROŚĆ I PIANA BIJE OD ciebie.NAPIJ SIĘ WÓDKI I SCHOWAJ SIĘ POD PIERZYNĘ.Nie obrażaj wysportowanej mądrej młodzieży.

Gość
Gość
Gość

Otóż to! Przemądrzały, konfident. Kiepsko radzi sobie w społeczeństwie. Ale jak się tylko walczy z ludźmi to co się dziwić. Ból… o młodych i bystrych.

rezerwa
Gość
rezerwa

Tak było na niektórych kompaniach.0 22 caprztyk a po 22 zaczynała się patologia. Trzepanie sierści młodemu wojsku pijaństwo itd.MASAKRA.i to bylo wojsko.

szeregowy normalny
Gość
szeregowy normalny

Te dziadek CHYBA KOT REZERWISTA przypomina ci się ta patologia w wydaniu niektórych pseudo żołnierzy lat 70 80.WÓDA SIĘ LAŁA STRUMIENIAMI GANIANIE KOTÓW ,MALTRETOWANIE JEDEN DRUGIEGO TO BYŁO WOJSKO?CO WYNIOSŁEŚ Z WOJSKA PICIE WINA WÓDY NIC WIĘCEJA.BYŁEM PRZEŻYŁEM TĄ PATOLOGIĘ.NIE OBRAŻAJ TEGO WOJSKA BO SŁUŻĄ TAM LUDZIE WYKSZTALCENI MĄDRZY A NIE JAK KIEDYŚ ODERWANI OD PŁUGA CHLOPKI..NIE WSZYSCY.

Bardzo stary rezerwista
Gość
Bardzo stary rezerwista

Wojsko pod patronatem św. Antoniego. Szkoleni za nasze pieniądze. Mało skuteczni. I po co to. Kiedyś to się nazywało Obrona Cywilna. I taka nazwa powinna w tym wypadku też funkcjonować.

every
Gość
every

Tak, popieram.
Terytorialsi to żadne wojsko. To tylko hańba dla ludzi, którzy kończą specjalistyczne szkoły wojskowe czy też normalnie służą w wojsku.
Idą na to ogromne pieniądze, a pożytku nie ma z tego żadnego.
Latanie z kijkiem po lesie to zabawa w harcerzy, a nie w wojsko.

Sin 78
Gość
Sin 78

Większy pożytek niż z cywili, którzy tylko dużo gadają. W wielu państwach dobrze sprawdza się taka forma SW

Gość
Gość
Gość

Niektórym pozostaje tylko wylewanie żółci, krytyka wszystkich i wszystkiego, pajacowanie w sieci. Jak to się mówi kozak w necie … . W realu pozostaje takim konfidencja. Cecha ludzi maluczkich. I to dosłownie.