Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zabytkowy klasztor w Ratowie odzyskuje dawny blask


W Sanktuarium św.Antoniego w Ratowie trwają prace remontowe w krużgankach kościoła w ramach projektu rewitalizacji klasztoru i otoczenia na cele społeczne.

– Obiekt powoli odzyskuje pierwotne piękno i przygotowuje się na przyjmowanie wszystkich poszukujących wsparcia i wytchnienia w cieniu Ratowskiego Klasztoru – mówi ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy w Ratowie.

W ratowskim zespole klasztornym poddane renowacji zostały tynki wewnętrzne, podłogi oraz osiemnastowieczne drzwi krużganków kościoła pw. św. Antoniego. Zostanie również dokończony remont konserwatorski budynku klasztornego, w którym w 2015 r. zostało utworzone centrum kulturalno-edukacyjne Ostoja św. Antoniego. Ponadto rewitalizacja obejmie budynki przyklasztorne, kuźnię, stajnię, stodołę i pustelnię.

Klasztor otwiera się też na cele społeczne. Będą tu realizowane przedsięwzięcia skupione w szczególności na  upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego północnego Mazowsza, pokazywaniu „ginących” zawodów, jak również działania z zakresu edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Inwestycja pozwoli też na prowadzenie na szerszą skalę bezpłatnych zajęć z hipoterapii i rekreacji konnej. Celom edukacyjnym i rekreacyjnym służyć będzie dokończenie działań związanych z rewitalizacją ogrodów pobernardyńskich, które znajdują się są na cennym przyrodniczo – obszarze „Natura 2000”.

Zespół klasztorny w Ratowie powstały w drugiej połowy XVIII w. to unikatowy zabytek. Badania nad nim pozwoliły ustalić, że reprezentuje on odłam rokoko augsburskiego, które jest jednym z najciekawszych stylów architektonicznych w tej części Europy. Prowadzone obecnie prace zostały dofinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 kwotę ponad 3,6 mln zł.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Lokalny patriota
Lokalny patriota
1 rok temu

Super, że ratujemy zabytki, przeciez to kawał historii naszej małej ojczyzny , a co z synagogą w Radzanowie, miała być ratowana i narazie nic

GOSC
GOSC
1 rok temu

Bardzo się cieszę , ciekawy zabytek