Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W powiecie mławskim wołowinę możemy jeść bezpiecznie?


Czy mięso, a zwłaszcza wołowina, która trafia na mławski rynek jest bezpieczna dla konsumenta? Powiatowy Lekarz Weterynarii uspokaja, że takiego zagrożenia dla nas nie ma. Na teren powiatu z zamkniętej już ubojni nie trafiła żadna sztuka.

Nie milkną jeszcze krajowe i światowe echa związane ze wstrząsającym reportażem z jednej z ubojni zwierząt na Mazowszu. Jak się okazało do obrotu trafiło mięso, które nie miało prawa być wprowadzone do sprzedaży. Trafiło mimo tego, że nadzór weterynaryjny na tamtym terenie przecież istniał.

Miejscowo problem został zażegnany. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że zakład, w którym prowadzono nielegalny ubój został zamknięty i usunięty z listy zakładów, których produkcja jest dopuszczona do sprzedaży. Deklaruje również, że „mięso pochodzące z nielegalnego uboju, które trafiło na rynek, jest lokalizowane i wycofywane z obrotu”. Czy to kończy sprawę?

Jednak wystarczy wziąć do ręki którąkolwiek z gazet, nawet tych lokalnych, by trafić na liczne ogłoszenia o skupie bydła. Bo przecież obrót zwierzętami nie jest zakazany. W treści ogłoszenia niektórzy mają naprawdę elastyczną ofertę i tylko lekko owiniętą w bawełnę: „kupię wszystkie sztuki”, „w każdej kondycji”, „kupię bydło pourazowe”.

 Roman Domański, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mławie wyjaśnia procedurę tzw. uboju z konieczności zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią.

Ubój z konieczności poza rzeźnią dotyczy sytuacji, gdy zdrowe zwierzę np. świnia, owca, koza, krowa czy koń ulegnie wypadkowi, np. złamie nogę, kręgosłup czy ulegnie innemu wypadkowi, który uniemożliwia mu naturalne poruszanie się i tym samym transport do rzeźni. W takiej sytuacji istnieje obowiązek wezwania lekarza weterynarii, by stwierdził, czy zwierzę powinno być leczone, poddane ubojowi z konieczności, czy uśmiercone. Jeżeli lekarz stwierdzi konieczność uboju, wówczas rolnik powinien skontaktować się z najbliższą rzeźnią czy jest możliwość przyjęcia tuszy i narządów wewnętrznych. Po dokonaniu takich uzgodnień zwierzę jest zabijane na miejscu, przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje. Do rzeźni wraz z tuszą trafia oświadczenie rolnika stwierdzające tożsamość zwierzęcia i zaświadczenie lekarza weterynarii z badania przedubojowego.

Jeżeli lekarz stwierdzi, że zwierzę musi być uśmiercone, przeprowadza to lekarz weterynarii poprzez podanie środka usypiającego. Taka tusza powinna być poddana do utylizacji, lub za zgodą urzędowego lekarza weterynarii przeznaczona do skarmiania mięsożernych zwierząt futerkowych. W każdym przypadku rolnik musi powiadomić o uboju Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ciągu 7 dni.

– Wczoraj zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii odbyło się spotkanie z lekarzami weterynarii prywatnej praktyki, dotyczące właśnie uboju z konieczności poza rzeźnią zwierząt gospodarskich kopytnych. Prowadzimy również kontrole w gospodarstwach. W tym roku skontrolujemy 157 gospodarstw wyznaczonych przez Głównego Lekarza Weterynarii i ARiMR. Wtedy również sprawdzamy stan bydła i poprawność zgłoszeń. Wcześniej zdarzały się jednostkowe przypadki nieprawidłowości. Zgłaszamy je wtedy policji – wyjaśnia Roman Domański.

– W powiecie mławskim nie mamy zlokalizowanej żadnej ubojni, więc i nie mamy takiego problemu jak w przypadku tamtej. A ogłoszenia o skupie chorych zwierząt są nielegalne – dodaje.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

24
KOMENTARZE

avatar
1500
mieszkanka Mławy
Gość
mieszkanka Mławy

Dziadku z bliska te Twoje odpowiedzi to są kierowane do mławianki czy mieszkanki Mławy .Coś Ci się pomieszało,nie wiadomo o co Ci chodzi.Chyba nie ma sensu wchodzić z Tobą w dyskusję.KONIEC

dziadek z bliska
Gość
dziadek z bliska

Odpowiadam, te moje odpowiedzi są kierowane właśnie do ciebie, mieszkanko Mławy, bo jeśli jest ci wstyd za tamte posty, o KOREI i koreańczykach to mogę to zrozumieć, ale dziwie się że mając tak wykształconych ludzi w rodzinie potrafisz pisać tak bzdurne teksty, tym bardziej że było to w tak trudnym czasie żałoby, abyś sobie przypomniała to winnaś wrócić do tych postów i jeszcze raz przeczytać, to co sama napisałaś. Mi się nic nie pomieszało to raczej sama masz krótką i wybiórczą pamięć, a tym stanom może pomóc właśnie PSYCHOLOG, może wtedy będziesz sprawy poruszane w postach traktować poważnie. Ja też… Czytaj więcej »

Psycholog
Gość
Psycholog

Dziadku z bliska-ja oceniałam wpisy a one same określiły wpisującego.Ja Ciebie nie znam, ale Twoje dalsze posty potwierdzają moje trafienia.Bardzo się obruszyłeś,to chyba jest prawdą.Człowieku Ty mnie nie strasz prokuratorem,bo ja się znam na prawie nie robię nic ,poza prawem.Bo Twoje posty wymieniane z nazwiska to podlegają karze.Ja określałam anonimowo tylko pod dany nick.Nie poruszałam Twojej Rodziny to tylko w przenośni,czytaj ze zrozumieniem .Tacy ludzie ,którzy kąśliwie do wszystkich i o wszystkim mało są dowartościowani w rodzinie ,tak się to określa.A może Ty jesteś innym unikatem.,Ty możesz obrażać do woli ,ale Ciebie prawda boli.Jak tak chcesz się wykazać to proszę… Czytaj więcej »

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Konczac temat z Panią Psycholog, powiem tylko jedno: po Pani wpisach widać ze z Pani taki Psycholog, jak ze mnie psychiatra, a tak w ogóle w dzisiejszych czasach, prawnikiem , psychologiem, psychiatro moze być kazdy, wystarczy wstawiać, w google, temat, i juz mozna czuc się PSYCHOLOGIEM, tak jak Pani, proszę dac sobie juz SPOKÓJ z tym swoim przedstawicielem, bo to taki dam specjalista jak i Pani, i jeszcze jedno wymienianie w postach i pisanie z nazwiska, nie jest zadnym przestepstwem, prosze wejść na portale krajowe, tam roi się od nazwisk, a tą przenosnie proszr zostawic sobie ,a moje posty zacząć… Czytaj więcej »

mieszkanka Mławy
Gość
mieszkanka Mławy

Do dziadka z bliska-no i nie czytasz ze zrozumieniem ,ja wcale nie chcę być Twoim świadkiem,bo ja bym była przeciw Tobie,mam wypisane Twoje komentarze,które są obrażliwe i poniżające.Mam prawnika w rodzinie i pytałam co sądzi o wpisie „psychologa” ,to wiesz uśmiał się.Powiedział, że to dziecinada.Twoje to krytykują konkretne osoby a psycholog to określa anonimowo,ja Ciebie nie znam,zapewne psycholog też.W jednym obraziłeś i mnie i jestem przeciw Tobie.

mławianka
Gość
mławianka

Dziadku z bliska lepiej byś się pobawił z wnuczkami,bo są ferie a nie tak się irytujesz,wyjdzie Ci to na zdrowie.

mławianka
Gość
mławianka

doradczyni od siedmiu boleści

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

mlawianka. przeszkadza Ci że ktoś komus moze doradzić i pomóc , tobie wystarcza rady Psychologa, inni ich nie potrzebują, maja swoje dobre pomysly. A jesli juz tak sie obrazacie na moje posty, to mam jedną radę, przestancie je czytać, i bedziecie miec spokój, a jesli juz czytacie moje posty, to aby je zrozumieć, to o radę zwróćcie sie do zamiejscowej Pani PSYCHOLOG,

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

mlawianka—moje wnuczki sa zbyt daleko, abym mógł cieszyć sie zabawą z nimi, zresztą sa juz w takim wieku ze maja swoje zainteresowania, gdybys czytala takie posty o SOBIE to z pewnością tez by CIEBIE to irytowalo, i nie byla bys obojętna wobec takich nikczemnych a co nie ktorzy uważają, ze to są „pochwały”- jedyne co muszę rozwazyc z twego postu to to zeby rozważyć czy dalej, mam się IRYTOWAC, takimi postami, bo moze naprawdę szkoda zdrowia.Dziekuje za dobre rady mlawianko!!!, wezmę to pod uwagę.

obiektywny
Gość
obiektywny

Dziadku z bliska psycholog to nie jest osoba ,która leczy choroby psychiczne ,pogubiłeś się.

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

obiektywny—przyznaje, sie do błędu sluszna uwaga, fakt psychologia to inna nauka, ale z ocenami psychologa nie mogę sie zgodzić, bo jego slowa, sa dla MNIE obrazliwe i nie przy stają do rzeczywistosci, bo wyciaganie takich wniosków ze mam problemy z rodzina to juz jest chwyt ponizej pasa i z takimi ocenami nie mogę się pogodzic i postanowilem robic to co nspisalem., a najlepiej by bylo jakby psycholog, w swych ocenach zaczął, od SIEBIE .

mieszkanka Mławy
Gość
mieszkanka Mławy

Dziadku z bliska ,ale Cię zabolało.W pierwszej wersji dziękujesz za ocenę i potwierdzasz swoje postępowania,których nie da się naprawić bo jesteś z pod znaku SKORPIONA.Po południu odczytałeś to inaczej.Więc dziadku czytaj ze zrozumieniem!!!, w tym poście od psychologa nie ma nic poniżającego,obrażliwego ani żadnej wzmianki o chorobie psychicznej .Ty nikogo nie strasz ,najpierw przeczytaj swoje obrażliwe wpisy,poniżające nawet głowę państwa.Ja jako pierwsza zgłaszam się za świadka jeżeli będzie taka konieczność.Wystarczą Twoje posty dotyczące żałoby za P.Adamowicza w internecie nie ma anonimów wszystko do sprawdzenia.Ty się nie ośmieszaj tylko czytaj ze zrozumieniem.

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Post od Psychologa, szanowna mieszkanko osczytalem tak jak otczytalem, uwazam go za obrazliwy w stosunku do mojej osoby, i dlatego postanowilem robić to o czym napisałem, jesli w poście psychologa nie ma nic obrazliwego, to gratuluje ci dobrego samopoczucia, wszak to nie o tobie pisze psycholog a o MNIE, i nam prawo do swich ocen, i wyrazania swych mysli, co o tym sądzę, poradzę sobie sam taki swiadek jak mieszkanka Mlawy, jest mni zbedny, zajmnij sie lepiej swoimi sprawami.

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

mieszkanko mlawy—wrocilem do Twych postów, z czasów żałoby s.p Prezydenta Adamowicza, i teraz naprawdę Ciebie ciezko zrozumieć, wszak Ty czerpiesz wzorce z KOREI, niestety w POLSCE mimo rządów DOBREJ ZMIANY do tych koreanskich zwyczajów jest jeszcze bardzo daleko, wrecz jest to nie mozliwe.

uuyu
Gość
uuyu

30 lat temu brałem udział w rozładowywaniu TIRa z taką właśnie wołowiną… mrożone półtusze… na południu Polski i to po pierwsze idzie w solankę wymoczy się miesiąc i po trochu w kiełbaski PALCE LIZAĆ ! to był czas kiedy kartki na mięso się właśnie kończyły i za chwilkę runął Mur Berliński i ludzie wszystko kupowały szczęśliwe nie mniej niż dziś w marketach jak wszystkiego jest pełno i te zepsute jajka też są suszone i do cukierków i wypieków cukierniczych po trochu dodawane…w China za fałszowanie mleka 50.000 niemowlaków zmarło to tych fałszerzy rozstrzelali chyba czy powiesili na stadionie regularnie za… Czytaj więcej »

Psycholog
Gość
Psycholog

-Dziadku z bliska- obserwuje Twoje wpisy i z całą pewnością mogę stwierdzić,że masz problem z samym sobą.Jeżeli jest już ktoś ,innego zdania niż Twoje,to wylewasz złość i właśnie plujesz jadem.Na różne tematy się wypowiadasz ale i tak wszystko podciągasz pod politykę,widać kogo reprezentujesz.Jesteś bardzo roszczeniowy trudny typ człowieka,Chciałbyś być władczym nad wszystkim,ale chyba coś nie wychodzi ,musisz mieć problem z najbliższą rodziną i to wszystko z tego wynika.

dziadek z bliska
Gość
dziadek z bliska

Dziękuję, za tą ocenę mego postępowania, jak dotychczas z rad psychologa nie korzystałem, a diagnoza mego postępowania, w części jest prawidłowa,chociaż błędne w tej ocenie jest przywoływanie rodziny. bo żeby wystawiać taką ocenę to do tego jest potrzebna dobra znajomość osoby której stawia sie takie diagnozy.—, , no ale tak maja SKORPIONY, jestem już w takim wieku że niektórych mych postępowań się już nie da naprawić, mi trzeba się z tym pogodzić—i dalej robić swoje. Nie mogę zgodzić się z tym że opisywane sprawy, fakty, które są na porządku dziennym w polityce, Pan/i/ Psycholog nazywa pluciem i jadem, bo jak… Czytaj więcej »

dziadek z bliska
Gość
dziadek z bliska

Po wielogodzinnym namyślę, wracam ponownie do postu Psychologa. Postanowiłem co następuje, a pomogła mi w tym Pani every–która na innej stronie portalu napisała takie mądre słowa, z których postanowiłem skorzystać cyt: „że nie zawsze trzeba pisać wszystko dokładnie ze szczegółami, bo można tym komuś wyrządzić krzywdę”. A tak jest w przypadku postu Psychologa, a dotyczącego mych postów na portalu, można, sie z nimi nie zgadzać, ale nie można z kogoś na podstawie mych opini zawartej w postach robić człowieka chorego psychicznie, pisać można wszystko ale nie można na podstawie postów, wydawać o kimś, tak nie przychylnej diagnozy i poniżającej opini.… Czytaj więcej »

Koląbo
Gość
Koląbo

Jesteśmy bezpieczni, bo z t a m t e j ubojni nie trafiło mięso do Mławy!

dziadek z bliska
Gość
dziadek z bliska

informacja dla tych co mają czerwone łapki, i nie tylko—okazuje się że prowokatorem osób, które robiły tą zadymę z OGÓREK, przed TVP, był nie kto inny, jak jej współpracownik redaktor TVP, o to jest cala prawda, o niby dziennikarzach TVP.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Bardzo dobrze, że dziennikarze TVN wykryli ten przypadek chciwości ale ile jeszcze takich przypadków było, jest lub będzie ? Dlaczego tak piszę bo w przeszłości dziennikarze tej programu już nie raz ujawnili tego typu i podobne przypadki. Czy na tym koniec ? Obawiam się, że nie ! Co prawda zapewniono nas mieszkańców Mławy, że z tej ubojni czy rzeźni o której mowa w programie mięso nie trafiło do Mławy ale czy to tylko jeden przypadek takiego uzyskiwania mięsa ?

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Prosze,poczytac ogłoszenia w Tygodniku Ciechanowskim i innych lokalnych gazetach/od paru lat wstecz/ w tym czasie w naszym regionie skupiono klika a może kilkanaście tyś..Chorych leżących i martwych krów.Co sie z nimi stało. Jeżeli nie poszły do utylizacji to poszły do naszych garków.Telefony są firmy czy osoby skupujące sa. Latwo sprawdzic.Nikt nie kupi chorej krowy żeby ją zutylizowac.Bo za to trzeba zaplacićTaki jest nadzór powiatowego lekarza.Ja bym nie wierzyl jego zapewnieniom.

Widz
Gość
Widz

Gdyby nie prawdziwi dziennikarze TVNu, nie usłyszelibyśmy o podobnych przekrętach. Myślicie, że dlaczego TVP nie zrobiła podobnego śledztwa od jakichś trzech lat? Przypadek?

dziadek z bliska
Gość
dziadek z bliska

A tak bardzo co niektórzy na tym portalu, narzekają na TVN–już wielokrotnie pisałem że tylko ta stacja może pokazać całą prawdę, która jest nie wygodna dla DOBREJ ZMIANY dziękuje za te rady i zapewnienia, ale wystarczy mi to co widziałem,w TVN, i rezygnuje z konsumpcji tego mięsa–wczoraj widzowie TVP info mogli posłuchać, dziennikarza tyg. W SIECI, towarzysza MARKA KRÓLA, byłego sekretarza propagandy dawnego KC.PZPR—i to jest cała prawda o prawicy, DO SIEBIE PRZYJMĄ KAŻDEGO KTO BĘDZIE OPLUWAŁ PRZECIWNIKÓW. I tylko dlatego TVP robi wielki szum że po demonstracji pod TVP zaczepiano DZIENNIKARKĘ KTÓRA CHWILĘ WCZEŚNIEJ W PROGRAMIE, pluła jadem na… Czytaj więcej »