Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W czasie ferii dzieci się nudzą …


Z największym utęsknieniem czeka się na wakacje. Bo wiadomo, od wielkanocnej przerwy do czerwca szmat czasu. A poza tym trwają dwa miesiące i jest lato. Zimowe ferie to nieco inny klimat.


Inny wcale nie oznacza gorszy. Miesiąc przed nimi jest dłuższa, świąteczna przerwa, Święty Mikołaj przynosi prezenty, z natury rzeczy w takiej sytuacji atrakcji nie brakuje. Nie oznacza to jednak, że nasze dzieci czy wnuczki do tych ferii nie tęsknią. Dokładnie tak jak my też kiedyś czekaliśmy na ich rozpoczęcie z utęsknieniem.

Przed erą powszechnego Internetu ferie czy wakacje wyglądały inaczej. Nie będę tu jednak wdawał się zbytnio w szczegóły. Nieco starsi wiedzą co mam na myśli i tłumaczyć im tego nie trzeba, dla młodych taka opowieść może być dobrze odebrana tylko z ust babci czy dziadka w klimacie domowych, wieczornych rozmów i wspomnień. Ja do dziś pamiętam barwne opowieści mojej mamy m.in. o wyprawach do lasu na jagody i tłuczonych przy tej okazji glinianych dzbankach.  Wtedy duże znaczenie miała inwencja domowa i samoorganizacja czasu, a zasadniczo jedyną opcją zewnętrzną był wyjazd na zimowiska czy kolonie z zakładu pracy.

Świat jednak nie stoi w miejscu, choć śmiało można przyjąć twierdzenie, że kręci się w koło i stare sprawdzone rozwiązania i sposoby czasem wracają. Są też jednak i nowe formy, które przynosi specyfika miejsca i czasu. Jak więc wygląda specyfika miejsca i czasu Mławy Anno Domini 2019?

Oględnie rzecz ujmując tak sobie. Co prawda nasze placówki sportu i kultury podobnie jak w ubiegłym roku przygotowały standardową ofertę zajęć związanych ze swoją specyfiką. Zauważalnie skromniej wypada jedynie oferta MDK, co tłumaczone jest między innymi remontami w placówce.

Jednak z punktu widzenia pracującego rodzica, zupełnie brakuje zorganizowanych form wypoczynku: zimowisk, czy półkolonii. Nie każdy w tym czasie może wziąć urlop i nie każdy ma do dyspozycji rodzinną pomoc babci czy dziadka. Ci więc rodzice, którzy mogą, wyjeżdżają z dziećmi, choćby na kilka dni. Innym pozostają formy współczesne: telewizja, Internet i Kevin sam w domu. Nawet pogoda w czasie tych ferii nie sprzyja. Jedynie ich początek był śnieżny i biały, kto chciał tu ruszył na Łysą. Niestety koniec pierwszego tygodnia przyniósł nam ocieplenie i opady deszczu. A to właśnie o tym była piosenka Kabaretu Starszych Panów – „w czasie deszczu dzieci się nudzą …”

ZygZak

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x