Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Szreńsk będzie miastem? Ruszyła procedura


Podjęcie na styczniowej sesji dwóch uchwał przez radnych w Szreńsku rozpoczęło procedurę starania się o przywrócenie praw miejskich dla tej miejscowości. Kolejnym krokiem będą konsultacje z mieszkańcami.

W sprawie powrotu Szreńska do praw miejskich nie było jednomyślności wśród radnych gminy. Niektórzy radni uznali, że jest to dla mieszkańców korzystne, co znalazło swoje odzwierciedlenie w wynikach głosowania nad dwiema uchwałami: jedną o upoważniającą wójta do wszczęcia procedury związanej z nadaniem miejscowości statusu miasta i drugiej w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami. Kilku radnych było przeciwnych uchwałom, kilku wstrzymało się od głosu. Ponieważ do przyjęcia tego typu uchwał wystarcza zwykła większość radnych rada ostatecznie podjęła obie wspomniane uchwały.

Kolejnym krokiem, do wykonania którego rada upoważniła wójta będzie przeprowadzenie społecznych konsultacji na terenie całej gminy. W ankiecie, mieszkańcy odpowiedzą tylko na jedno pytanie. Czy jest Pan/Pani za nadaniem praw miejskich miejscowości Szreńsk? Odpowiadający mają trzy opcje do wyboru: za, przeciw i wstrzymuję się. Konsultacje mają rozpocząć się 1 marca br. i potrwają do końca miesiąca. Po ich zakończeniu wniosek wraz z uzasadnieniem i załącznikami trafia do wojewody, który z kolei przekazuje go do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stamtąd po analizie w ministerstwie trafia do Rady Ministrów, która rozpatruje go nie później niż do 31 lipca roku poprzedzającego rok budżetowy, w którym ma nastąpić zmiana.

Ministerstwo rozpatrując wniosek bierze pod uwagę m.in. liczbę mieszkańców, ewentualne posiadanie praw miejskich w przeszłości, pozarolniczy sposób utrzymywania się większości mieszkańców, posiadanie niezbędnej infrastruktury technicznej czy posiadanie wyodrębnionego centrum w miejscowości. Decyzja o nadaniu statusu miasta niesie ze sobą również koszty, m.in. prac ewidencyjnych, zmian szyldów, pieczątek i tablic. Przypomnijmy, Szreńsk prawie dekadę temu już raz próbował  uzyskać status miasta, wtedy się to nie udało. Jak będzie tym razem?

Szreńsk był miastem prywatnym, prawa miejskie uzyskał 7 września 1383 roku, przy okazji potwierdzenia nadania go przez księcia Siemowita III Stanisławowi Gradowi, dziedzicowi Kowalewa, późniejszemu wojewodzie płockiemu. W 1869 roku Szreńsk traci prawa miejskie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

74
KOMENTARZE

avatar
1500
Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

A ja proponowałbym najpierw wójtowi usunąć drzewo z parku bo zalega już od wakacji i nikt tego nie widzi wstyd…….. widać, że nie ogarnia najprostszych spraw a wy wymagacie od niego nie wiadomo czego dotacji, rozwoju ekonomicznego czy sprowadzenia ludzi w naszą okolicę. Jak tak dalej będzie to nawet gminą nie będziemy ;-(

Mieszkaniec drugi
Gość
Mieszkaniec drugi

Spójrz na siebie i zacznij od siebie wymagać, na razie to potrafisz tylko zwracać uwagę, obrażać,może konserwator decyzji nie wydał, na leżące drzewa też trzeba, wszystkich i wszystko, bohater się znalazł. Pleciesz takie bzdury że się czytać nie chce. ” nawet gmina nie będziemy” – , co za bzdura. Nie możesz wyborów przeżyć czy co. Idź do tego wójta i mu to powiedz, a nie chowasz się za mieszkańcem, albo na sesję i powiedz że nawet gminą nie będziemy. Poza tym jak czytałem w prasie to Radni gminy mieli taka inicjatywę.

Do Mieszkańca
Gość
Do Mieszkańca

Nikt chyba nie widzi uporządkowanego parku, wybudowanego boiska pełnowymiarowego, placu zabaw i urządzeń do ćwiczeń, oświetlenia ozdobnego i kilometrów ścieżek wykonanych w tym parku, na część pozyskano środki zewnętrzne. Poza tym drogi mieszkańcu może oprócz zwalonego drzew widziałeś wandali, który niszczyli świeżo wybudowane elementy kącika sportowego.

Mieszkaniec gminy Radzanów
Gość
Mieszkaniec gminy Radzanów

Życzę mieszkańcom gminy Szreńsk jak , najlepiej, tak Szreńsk, Radzanów , Strzegowo miały prawa miejskie …… I faktycznie super by było wrócić do historii, ale czy to ożywi nasz region, bardzo w to wątpię, chcąc ożywić naszą małą ojczyznę potrzebni są ludzie i praca, stwórzmy najpierw miejsca pracy , jakaś może strefę ekonomiczną, razem z sąsiednimi gminami, wtedy ludzie będą się sprowadzać i zamieszkają w naszych miasteczkach, tak wiesz zamiast wprowadzać w życie takie pomysły teraz powinnyśmy poprostu ludzi sprowadzać w naszą okolicę, a dopiero potem pomyślmy o miastach…… Takie moje jest zdanie na ten temat

Pani M
Gość
Pani M

Każde miasto było kiedyś wsią, a każda wieś była kiedyś polem…
Cytując tekst piosenki ,,Tu na razie jest ściernisko ale bedzie San Francisco…”. Proszę spojrzeć na to z tej strony, wszystko ma swoje plusy i minusy, świat idzie cały czas do przodu!

Znajomy
Gość
Znajomy

Takie to będzie miasto jak i centrum tego miasteczka, taki ładny skwer mieliście w rynku, to daliście go tak zmarnować, to teraz wyobraźcie sobie jakie to będzie miasto, mam bardzo dużo znajomych w Szreńsku, dużo czasu tam spędzałem swego czasu, otwórzcie ludzie w końcu oczy, bo z zewnątrz słabo to wygląda, takie moje spostrzeżenie, pozdrawiam przyjaciół i znajomych….

Bzdury
Gość
Bzdury

Co Ty pleciesz.

On ....
Gość
On ....

Ha ha ha ….oto mój komentarz

Mieszkaniec gminy
Gość
Mieszkaniec gminy

Pilniejszych spraw nie ma do załatwienia, z tego co wiem sąsiednie gminy walczą np ze zbyt duża ilością ferm, zmieniają plany zagospodarowania, a u nas w miasto się bawią, najpierw referendum w tej sprawie w całej gminie, to nie jest niczyj prywatny folwark

Też mieszkaniec
Gość
Też mieszkaniec

Drogi mieszkańcu, albo nie. Gmina Szreńsk jako pierwsza uchwaliła plam zagospodarowania przestrzennego z zakazem budowy ferm drobiu, i tyle w tym temacie. Nie wiesz o czym piszesz. Nie możesz być mieszkańcem tej gminy, bo inaczej byś o tym wiedział.

mieszkam w tej gminie
Gość
mieszkam w tej gminie

Pomijajac fakt ferm drobiu w naszym powiecie wogole, zgodze sie z tym ze powinno byc referendum w tej sprawie, dlatego ze jest to napewno jakis koszt takiej zmiany, i mieszkancy gminy szrensk powinni sie wypowiedziec na ten temat, przypominam ze to my mieszkancy tej gminy wybralismy ta wladze . Chcialam jeszcze dodac ze jest naprawde duzo wazniejszych spraw do zalatwienia w naszej gminie .

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Po to właśnie są konsultacje społeczne, a rada jest od tego żeby przeprowadzić je bez kosztowo np. podczas wyborów sołeckich. Jest tak wola rady, wybranej przez mieszkańców gminy i będzie ona konsultowana, to co z tego wyjdzie zobaczymy, jak będą do tego odnosić się mieszkańcy gminy Szreńsk.

Aga
Gość
Aga

To w jaki sposób teraz powstają kurniki między Kobuszynem a Ługami ? To są te plany czy ich nie ma ?

Darek
Gość
Darek

To jest Ferma czy nie, może to pojedyncze kurniki różnych właścicieli, pytanie do starostwa, czy wydało decyzje z pominięciem gminy i czy jest to zgodnie z planem. Powodzenia

Zawiedziony
Gość
Zawiedziony

Czyli nie do końca jest tak że nie można budować…..hmmm….szkoda gadać….czyli jak to jest załatwione, dziwne co najmniej

Darek
Gość
Darek

Co innego ferma drobiu, a co innego pojedynczy budynek inwentarski, który nie jest fermą, ale to też nie znaczy że powinien powstać, ponieważ inne zapisy w planie mogą tego zabraniać. Trzeba to sprawdzić, a więc ruszyć tyłeczek i się dowiedzieć w urzędach , czy to jednym czy drugim, a nie gadać (pisać).

Aga
Gość
Aga

Gabaryty nawet jednego nie świadczą że to budynek gospodarczy. Coś dziwnego z tą budową. Tam będą 3 lub 4 duże kurniki które nie powinny zgodnie z planem z. p. powstać…….

Darek
Gość
Darek

Samo do nadzoru budowlanego się nie zgłosi. Komu przeszkadza, niech działa.

GOSC
Gość
GOSC

Ni to miasto ni to wieś..

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Może osada, albo osiada. Co Ty na to Gościu.

pracownik oświaty
Gość
pracownik oświaty

Skoro będzie miastem, to może znajdą się fundusze, żeby pracownicy oświaty mogli wreszcie odzyskać fundusz socjalny

księgowość
Gość
księgowość

Jedyna zmiana dla nauczycieli to obcięcie dodatku wiejskiego jak Szreńsk będzie miastem, czyli mniejsze wynagrodzenie. Wtedy z zabranego dodatku można zapłacić socjalne.

mniejsz księgowość
Gość
mniejsz księgowość

Walczmy o oświatę, nie pozwólmy, aby Szreńsk stał się miastem.

Anka
Gość
Anka

Kota ciemnogrodzie,a właśnie że będzie

Anka
Gość
Anka

I tak mają za duże,z 18godz tyg?

pracownik oświaty
Gość
pracownik oświaty

I tu się mylisz – dodatek wiejski przysługuje w miastach do 5000 mieszkańców, nie wierzę, żeby Szreńsk miał kiedykolwiek taką ilość

Bodzio
Gość
Bodzio

ponieważ pracujesz w oświacie,więc nie wiele rozumiesz tak jak reszta,ale to normalne

Ksiegowość
Gość
Ksiegowość

To dopiero pech.

zbitarz
Gość
zbitarz

Ktoś tu nie zna przepisów. Nie będzie żadnego obcięcia. To miejscowość do 5 tysięcy mieszkańców. Podatki i tak ustala Rada Gminy lub Miasta i Gminy. A prestiż jest większy jako miasto i możliwość dotacji z UE dla małych miast !

Czy rzeczywiście jest to nam potrzebne?
Gość
Czy rzeczywiście jest to nam potrzebne?

Nie rozumiem jaki jest zamysł? Co to ma dać? Gdzie są plusy? Zmiana statusu ,,ze wsi na miasto” nie rozwiąże nagle problemów, nie staniemy się mniej zadłużeni, bardziej zmodernizowani. Do tego potrzeba ciężkiej i długotrwałej PRACY urzędników (którzy rzeczywiście chcą rozwoju), a przez to wpływ na mieszkańców, którzy swoją pracą przyczyniają się do wpływów (jakże koniecznych) dla gminy. Uświdamianie ludzi jak korzystać z dotacji europejskich, w jaki sposób zakładać firmy i do tego nawiązywać kontakty z innymi przedsiębiorstwami. Z tego są dochody dla gminy, która może być atrakcyjna, jako wieś, pod względem podatkowym (o rolnikach, w tej kwestii, nie wspominając).… Czytaj więcej »

Przeszłość, przyszłość
Gość
Przeszłość, przyszłość

A jakie są konsekwencje tej właśnie decyzji, chciałbym poznać, tylko te prawdziwe, a nie życzeniowe i kłamliwe, populistyczne.

Czy rzeczywiście jest to nam potrzebne?
Gość
Czy rzeczywiście jest to nam potrzebne?

Po pierwsze jesteśmy najbardziej zadłużoną gminą w regionie, więc głównie powinniśmy szukać dochodów, a nie wydatków (na co szczególnie powini patrzeć ludzie odpowiedzialni za tę gminę, jak Wójt i Radni). Zmiana statusu niesie za sobą koszty, które pogłębią dług. Po druge, patrząc długodystansowo, gdyby wzrosła liczba mieszkańców, to zostanie zlikwidoawany dodatek wiejski dla nauczycieli, brak możliwości korzystania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, możliwość korzystania ze stypedniów dla uczniów przyznawane w celu wyrównywania szans edukacyjnych i wiele innych. Obecnie wystarczy chcieć z tego skorzystać. Ponadto pojawia się wiele pytań: Czy będzie istniała możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku od nieruchomości dla… Czytaj więcej »

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

O podatkach , zwolnieniach decyduje rada gminy, czy miasta, już dzisiaj podatki mogą być kilkakrotnie wyższe niż są , ale rada gminy ich nie podnosi. Oświata to zawsze temat do dyskusji, klasy liczniejsze czy mniej itd., dodatki w tym mieszkaniowy również reguluje rada gminy, chyba jest teraz najmniejszy z możliwych, zamiast jednego dodatku może być drugi itd. Zamiast PROW są inne programy które właśnie dostają miasta. Poza tym są jeszcze inne wartości związane z historia , przeszłością, których nie da się oszacować. Rada gminy szuka i wydatków i dochodów, wydatki to całe funkcjonowanie gminy itd. Poza tym żadne pochodzenie nie… Czytaj więcej »

Gość
Gość
Gość

Była szansa zmiany wójta i starych wyjadaczy to macie teraz co chcieliście teraz larum podnosicie wstyd trzeba było pomyśleć podczas ostatnich wyborów na kogo odajecie głos pozdrawiam

Rolnik
Gość
Rolnik

Będą nowe wybory burmistrza i młodych wyjadaczy, jak Szreńsk zostanie miastem, jest szansa.

Wybory
Gość
Wybory

Wstyd za to, że nie było imprezki po wyborach, czy wstyd za to , że nie wszystkich w gminie dało się zmanipulować.

Anka
Gość
Anka

A co Wasilewiaki mieli by rządzić ha ha ha

Mohammed
Gość
Mohammed

I krowy chodzące środkiem drogi super pomysł pogratulować fantazji

Rolnik
Gość
Rolnik

A co mają fruwać.

Mieszkanka
Gość
Mieszkanka

Brak chodników, kilku lub kilkunastu mniejszych dróg i bałagan na ulicach….Zapach z kurników i z pól, które są nawożone kurnikowym….., że o ból głowy i żoładka przyprawiaja.
Co za miasto….drugiego takiego nie znajdziemy .

Drogowiec
Gość
Drogowiec

Chodzi o drogi i chodniki na drogach powiatowych , czy gminnych. Załącz mapę o które chodzi to będziemy wiedzieli od kogo żądać tych dróg i chodników.

Do Drogowca
Gość
Do Drogowca

Od Okumskiego bo on chodził i obiecywał chodniki np w Dozinach

Drogowiec
Gość
Drogowiec

Ten z Radzanowa ?

Ech..
Gość
Ech..

Moze panie wojcie pomysl o innych wsiach nalezacych do gminy… Brak chodnikow w XXI wieku? Moze postawmy w pierwszej kolejnosci na bezpieczenstwo obywateli?!

Do Ech..
Gość
Do Ech..

Przeczytaj to wyżej, nie wszystkie chodniki i drogi są gminne. Ważniejsza od chodników jest kultura…… , może coś z tym zrobimy wszyscy razem, chodniki w tym nie pomogą. Coraz więcej wszystkiego, w tym też dróg ,chodników , a kultury coraz mniej im więcejdóbr tym mniej kultury.

Szreńczanin
Gość
Szreńczanin

Wieś i prawa miejskie?????

kOŁO
Gość
kOŁO

A jak inaczej? Pan, Panie drogi Szreńszczaninie urodził się od razu z całym zapleczem, które obecnie posiada? Małe rzeczy robią duże rzeczy, proszę zapamiętać

Cała prawda
Gość
Cała prawda

Widzę,że w Szrensku nadal stara bieda i ta sama ciemnota umysłowa. Szreńszczanie bawią się w popularną ostatnio grę ,,Panda” – ,,Pan Wójt da to, pan da tamto..” Tylko wyciągacie Państwo ręce po wszystko – zasiłki, pomoc żywnosciową a biorą głównie Ci, którym się nie należy… Rolnicy nie lepsi, liczą na ciągłe dotacje, a posprzątać przed posesją nie ma komu. Proszę dać coś od siebie, a nie ciągle narzekać i liczyć na darmoszkę. Do plotkowania i obrabiania tyłków jesteście pierwsi, człowiek nie może wyjść normalnie na ulicę bo zaraz zostanie obgadany. Takie realia drodzy Państwo, jacy mieszkańcy taka i gmina. Pozdrawiam

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Bardzo dobry i merytoryczny komentarz. Startuj Pan/Pani w wyborach! Zagłosuję!

sąsiadka
Gość
sąsiadka

A ja myślałam, że piszecie artykuł o dotacji że Pan Wójt otrzymał coś od Pana Marszałka w końcu nam coś obiecali- ale na razie cisza ;-( Czekam cały czas na wywiązanie się z obietnic. No i może czas najwyższy wziąć się za oczyszczalnie ścieków bo tu w sąsiedztwie nie da się mieszkać taki smród. Proszę o działanie a nie szukanie sposobów na wyższe wynagrodzenia – bo jak tak dalej będziecie działać to ich niedługo wcale nie będzie.

Szreńszczanka
Gość
Szreńszczanka

A Państwo ze Szreńska jak zwykle narzekają, wszystko nie pasuje… Jeśli dalej chcecie żyć w takim zaścianku to proszę się wyprowadzić na wiochy zabite dechami a normalnym ludziom dać się rozwijać!

Kulturalnie
Gość
Kulturalnie

Rozwijać przepraszam gdzie ferie zimowe szkoła zamknięta zimowiska nie ma bo po co brak kultury oświatowej wogole brak jakiejkolwiek kultury nawet największe kulturalne pijaki oglądają już szrensk z chmurek i się śmieją oj śmieją z głupoty ludzkiej i durnych pomysłów rady i rzadzacego

Szreńszczanka
Gość
Szreńszczanka

Proszę zauważyć, że mieszkańcy Szreńska są przeciwni niemal wszystkim zmianom – czy to zmiana wójta, przebudowa i modernizacja rynku, zmiana statutu Szreńska ze wsi na miasto. Czy to na pewno głosy rozsądku? A kultura? Do kultury trzeba dojrzeć, a przed mieszkańcami Szreńska jeszcze daleka droga… Kultura oświatowa kuleje wszędzie, to nie wina wójta ale rządzących troszkę wyżej.

Też kulturalnie
Gość
Też kulturalnie

Tylko żądania i zawsze ktoś źle robi, nigdy ja.

Bodzio
Gość
Bodzio

W GOK są ferie,a w szkole?-nauczyciele nie chcą pracować,oni tylko chcą kasy i dużo wolnego.Wychodzą z założenia ,że szkoła jest dla nich a nie dla uczniów.Pora z tym skończyć!!!

Młoda Szreńszczanka
Gość
Młoda Szreńszczanka

Jak się cieszę !!! Od dziecka chciałam żeby Szreńsk był znów miastem :)))

popo
Gość
popo

ty chyba nigdy miasta nie widziałaś. Porównaj Kraków to waszego Szreńska 🙂

Pjoter
Gość
Pjoter

Co to za porównanie w ogóle?????????

Szreńszczanin
Gość
Szreńszczanin

Szreńsk miastem? kurczę nawet drogi dobrze wioskowe nawet nie posypane A tu proszę. Podatki pójdą w górę no i wiadomo pensje w gminie. Brawo

Wioskowy
Gość
Wioskowy

Bo to nie wioski mają być miastem, tylko jedna wioska Szreńsk, poza tym nie narzekaj, jesteś chyba mężczyzną. Pensje nie zależą od tego czy jest się miastem, czy nie a podatki w gminie są bardzo małe, co innego w sąsiednich gminach.

xxx
Gość
xxx

Pana Wójta to najpierw prosimy o sprawdzanie kiedy jedna z pań przyjeżdża do pracy i o której kończy bo ja na razie to my podatnicy płacimy wam pensję i tym się proszę zająć w pierwszej kolejności. Bo jeśli to się nie zmieni będziemy musieli nagłośnić sprawę.

Kto
Gość
Kto

Popieram

Prawnik
Gość
Prawnik

Plotki na forum publicznym, sugerują , ze ktoś nie uprawniony przychodzi wcześniej i wychodzi później, czyli pomawia się tę osobę i wojta, może iest to zgodne z prawem , ale pomówienia zostają. Dobrzy ludzie..ech. Podsumowującto pomówienie można stwierdzić, że ktoś kogoś okrada i chodzi ośrodki publiczne.

Wolka
Gość
Wolka

Przeciez Szrensk to komoletna wiocha. Miastem predzej powinno byc Strzegowo, Radzanow lub Szydlowo

Anonim
Gość
Anonim

Szydłowo miastem – dobre. Masz pomysły, dodaj jeszcze Wiśniewo.

Pioter
Gość
Pioter

w Szreńsku niczego nie brakuje.
dla porownania: Szreńsk liczy około 1200 ludzi, Radzanów 880, Szydłowo 730,
no a Strzegowo to ponad 2000

Felo
Gość
Felo

Czy stanowisko wójta zmieni sie na burmistrza?

Jan
Gość
Jan

I pewno pessja też pójdzie w górę

Ktoś
Gość
Ktoś

Nie lepiej odrazu powiat szrenski?

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

W pierwszej kolejności prosiłbym się wziąć za oczyszczalnie ścieków , rozbudowę kanalizacji ścieków, chodników zminimalizowanie zadłużenia a dopiero wychodzić z takiego typu propozycjami. Obecnie w naszym rejonie mamy dużo gmin, prężnie i bardzo dobrze działających a mimo to nie wychodzą z takimi propozycjami. Prosiłbym też o konkrety co konkretnie gmina miałaby zyskać oprócz tego, że na samym początków wiąże się to już z samymi kosztami, wyższymi podatkami, stracie dodatków wiejskich itp.

Ano
Gość
Ano

Słuszna decyzja, trzymam kciuki aby się powidło !

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Uważam że to dobry pomysł

xxx
Gość
xxx

bardzo dobry pomysł 😉 najgorsza i najbardziej zadłużona gmina – Miastem – dobry żart z samego rana ale się uśmiałem

Feg
Gość
Feg

pomyliłeś Szreńsk z Dzierzgowem xxx