Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Na chorobowym kopał ogródek, inna podawała lody. ZUS kontroluje zwolnienia


Mazowieckie oddziały ZUS przeprowadziły w 2018 roku 63,5 tys. kontroli zwolnień lekarskich. Obejmowały zarówno sposób wykorzystania zwolnień jak i prawidłowość orzeczeń lekarskich. Do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wróciło 3,7 mln zł.


Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumowuje kontrole zwolnień lekarskich w 2018 roku. Sprawdzano sposób wykorzystania zwolnień oraz prawidłowość samego orzekania. Do funduszu, z którego wypłacane są świadczenia, wróciło dzięki temu w całej Polsce 31,2 mln zł. Mazowieckie oddziały ZUS zaoszczędziły 3,7 mln zł.

Kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich

Pobieranie zasiłku za okres zwolnienia lekarskiego powinno pomagać chorym w szybkim dojściu do zdrowia. Oznacza to kategoryczne powstrzymanie się od pracy i nie wykonywanie czynności, które mogą wydłużyć okres rekonwalescencji. Ważne są także zalecenia lekarskie np. leżenie w łóżku, oszczędzanie kończyny.

Prawidłowość postępowania osoby korzystającej ze zwolnienia sprawdzają kontrole. Mogą polegać na wizycie w miejscu, które chory zadeklarował lekarzowi w czasie wystawiania zwolnienia. Okazało się, że część osób nie zastano pod wskazanym adresem i nie potrafiło uzasadnić swojej nieobecności. Z kolei inni wykonywali czynności, które mogły narazić ich stan zdrowia na pogorszenie. Zdarzyło się np. że osoba z dolegliwościami kręgosłupa kopała ogródek. Kontrola może odbyć się także w miejscu pracy. Jedna z takich wizyt w województwie wykazała np. że osoba na zwolnieniu lekarskim nakładała lody klientom w lokalu gastronomicznym. Co więcej – nie przerwała pracy nawet w trakcie kontroli.

Takie zachowania świadczą o traktowaniu zwolnienia jako dodatkowego urlopu lub okazji do „zarobienia” pieniędzy. Przyłapani na oszukiwaniu zostają pozbawieni prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. Zaoszczędzone kwoty wracają do puli przeznaczonej na wypłatę świadczeń. Warto dodać, że tego rodzaju kontrole może przeprowadzić także pracodawca, który zgłasza do ubezpieczeń 20 lub więcej osób. Nie należy więc dziwić się, gdy to właśnie on lub osoba przez niego wyznaczona zapuka do naszych drzwi.

W województwie mazowieckim w 2018 r. przeprowadzono łącznie 16 tys. kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich, z czego 2,1 tys. skończyło się odebraniem zasiłku. Oszczędności wynikające z tego rodzaju kontroli wyniosły 2,73 mln zł.Na terenie działania płockiego ZUS (północna część województwa) skontrolowano w ten sposób 2775 osób, wynikiem czego 248 osobom odebrano zasiłki w kwocie 383 tys. zł.

Kontrola prawidłowości orzekania

Kontrolowane są także same orzeczenia lekarskie. W tym przypadku to lekarz orzecznik ZUS wzywa chorego na badanie i kontroluje, czy lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie prawidłowo ocenił stan zdrowia oraz czas, na jaki wystawiono zwolnienie. Kontrola może odbyć się także w oparciu o dokumentację medyczną. Gdy lekarz orzecznik stwierdzi, że ubezpieczony jest zdrowy, to wypłata zasiłku zostaje wstrzymana i nazajutrz ubezpieczony stawia się do pracy.Co ważne, w takim przypadku nie zwraca się świadczeń za dni przypadające przed badaniem u lekarza orzecznika.Należy pamiętać, że ten rodzaj kontroli jest zarezerwowany wyłącznie dla ZUS.

W województwie przeprowadzono w 2018 r. 47,5 tys. kontroli orzekania. W 2,3 tys. przypadków badani zostali uznani za zdolnych do pracy. Cofnięto zasiłki w wysokości 985 tys. zł. Płocki ZUS także kontrolował prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Wydał ponad 13 tys. orzeczeń, z czego 480 zakończyło się wstrzymaniem wypłaty zasiłków w kwocie 146 tys. zł.

źródło: Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
czytelniczka
czytelniczka
2 lata temu

Czy Zus wogóle ma jakiś termin do wypłat chorobowych?Gdyż z tego co wiem to czeka się do pół roku na zasiłek są tacy co na prawdę nie udają choroby i siedzą w domu z złamaną np.nogą i nie mają za co żyć gdyż są niezdolni do pracy.Gdy byśmy to my zalegali z płatnością takim jak ZUS,KRUS,SKARBÓWKA to od razu odsetki,

Mławianin
Mławianin
2 lata temu

Kontrolować kobiety w ciąży pozbawiając ich jakichkolwiek środków do życia też potrafią… I to nie o jednym takim przypadku się słyszy, gdzie kobieta wyjdzie ze szpitala, jest na zwolnieniu, bo praca zagraża życiu jej dziecka, a ZUS pozbawia ją środków, bo twierdzą, że chce wyłudzić zasiłek. Ale przecież o tym się już głośno nie mówi, mówi się tylko o tym co zasiłkobiorcy robią źle… 🙂

Tom
Tom
2 lata temu

Szkoda że ZUS nie weryfikował zwolnień policjantów … !!!

Miki
Miki
2 lata temu
Reply to  Tom

Policja nie podlega pod Zus

BolekxnCyj
BolekxnCyj
2 lata temu
Reply to  Miki

Miki masz racje. Policjantow i Nauczycieli

brc
brc
2 lata temu

Jak ZUS sprawdza zwolnienia skoro niektórzy całymi latami są na zwolnieniach i pracują, przy czym na umowach widnieją wysokie kwoty żeby z ZUS ciągnąć jak z dojnej krowy.

moneta
moneta
2 lata temu
Reply to  brc

poinformuj zus, jak znasz taki przypadek, to są nasze publiczne pieniądze i wszyscy mamy obowiązek o nie dbać

Do moneta
Do moneta
2 lata temu
Reply to  moneta

Tak, podpieprz sąsiada! Mamy czasy pisofskie więc dawaj! Będzie nie tylko na 500+ ale nawet na 600+ jak go podkablujesz! P.S oczywiście to moja złośliwość do twojej głupoty.Szkoda że nie zabierasz głosu jak z naszych pieniędzy dadza za chwilę emerytury nierobom albo 500+ !!!!!!

Gość
Gość
2 lata temu
Reply to  moneta

Moneta głowa nie ta a raczej zryta

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x