Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Coraz więcej wilków. Pojawiają się nawet w okolicach miast


Ciekawą mapę dokumentującą miejsca występowania wilków w Polsce opracował prof. Henryka Okarma z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie . Mapa powstała w oparciu o niepublikowane dane, głównie nagrania z fotopułapek instalowanych przez leśnictwa, koła łowieckie czy pasjonatów przyrody. Będziecie zdziwieni, gdzie jeszcze widziano ostatnio wilki. Zobacz mapę (tutaj jej pełna wersja)


Okazuje się, że wilki wcale nie szukają spokoju w puszczach i niedostępnych  leśnych ostępach. Coraz częściej spotyka się je w okolicach dużych miast. Ich obecność odnotowano w Warszawie, Poznaniu,  są pod Toruniem i Bydgoszczą, w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego i Częstochowy. Wilki pojawiały się też w naszych okolicach, o czym już niejednokrotnie pisaliśmy. Na mapie prof. Okarmy najbliżej nas udokumentowany przypadek występowania wilków oznaczony jest w gminie Dzierzgowo.

Zdaniem przyrodników nie powinniśmy obawiać się ataków wilków na człowieka. Drapieżniki są zazwyczaj bardzo ostrożne i płochliwe, ale także bardzo ciekawskie. Nic więc niezwykłego w tym, że wilk zatrzymuje się i przygląda z większej odległości i nie ucieka natychmiast po zobaczeniu człowieka. Wilki objęte są wprowadzoną w 1998 r. ochroną gatunkową.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Aska77
Aska77
4 lata temu

Bardzo dobrze. Moze wreszcie mysliwi nie beda potrzebni i powroci w lasach rownowaga.

Wieśniak
Wieśniak
4 lata temu
Reply to  Aska77

Tylko nie wiem czy wiesz że wilki wchodzą na podwórka i atakują psy a jak już tak daleko się posuwają to i inne zwierzęta będą atakować gospodarzom

Anonim
Anonim
4 lata temu
Reply to  Wieśniak

Na ogrodzone podwórka?

Aska77
Aska77
4 lata temu
Reply to  Anonim

Wlasnie. Nie wejda przez ogrodzenie. A jak wejda i jeszcze znajda psa na lancuchu, to niby czyja wina, ze taki pies podany jest jak na tacy?

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x