Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Pieniądze „znalezione” w bankomacie są – wbrew słynnemu powiedzeniu – kradzione


Policjanci apelują, aby wypłacając pieniądze z bankomatu, sprawdzać czy zabieramy całą wypłaconą kwotę. Pomimo odpowiednich zabezpieczeń bankomatów, może się zdarzyć, że w maszynie znajdziemy gotówkę, której nie odebrał poprzedni użytkownik. Pamiętaj „Okazja czyni złodzieja”. Co należy zrobić, żeby zwrócić ją właścicielowi?


Na terenie miasta Mława doszło do dwóch zdarzeń przywłaszczeń pieniędzy pozostawionych w bankomacie:

W dniu 30 listopada 2018 r., ok. godz. 11:00, w Mławie przy ul. Żeromskiego, nieznany sprawca dokonał przywłaszczenia pieniędzy w kwocie 1 tyś. zł. pozostawione w bankomacie przez 67-letnią mieszkankę Mławy.

W środę 16 stycznia, ok. godziny 14:30 w Mławie przy ul. Spichrzowej, nieznany sprawca przywłaszczył pieniądze w kwocie 2 tyś. zł. pozostawione w bankomacie przez męża osoby zgłaszającej – mieszkanka gm. Wieczfnia Kościelna.

W obydwu sytuacjach osoby wykorzystały fakt, że wypłacający przed nimi pieniądze zapomniał zabrać gotówki. „Okazja czyni złodzieja” tak było właśnie w tych przypadkach.

Mylne jest przekonanie, że znaleziona gotówka w bankomacie, którą pozostawił poprzedni użytkownik, tak samo nie ma właściciela, jak ta znaleziona na ulicy. W polskim systemie prawnym nie obowiązuje zasada: znalezione – niekradzione. Szczególnie, że bankomaty są wyposażone w urządzenia monitorujące i można sprawdzić, kto pobrał nieswoje pieniądze.

Co zrobić z pieniędzmi pozostawionymi w bankomacie?

  1. Pozostaw je w bankomacie do momentu cofnięcia wypłaty przez podajnik – znacznie przyspieszy to zapominalskiemu odbiór pozostawionych pieniędzy (podajnik cofnie gotówkę po ok. 40 sekundach).
  2. Skontaktuj się z biurem obsługi właściciela bankomatu – konkretnej sieci lub banku. W niektórych przypadkach pracownik sieci bankomatów przyjedzie i odbierze pieniądze bezpośrednio od ciebie – dane kontaktowe umieszczone są na obudowie bankomatu.
  3. Zanieść pieniądze na policję.

W obu przypadkach konieczne będzie spisanie protokołu zdarzenia i przekazania gotówki.

Co zrobić po pozostawieniu pieniędzy w bankomacie?

  1. Skontaktuj się z właścicielem urządzenia.
  2. Jeśli gotówka została cofnięta przez bankomat, proces odbioru gotówki będzie krótszy.
  3. W przypadku pobrania gotówki przez osobę trzecią i niezgłoszenia się jej do właściciela bankomatu lub na policję, sprawa rozpatrywana jest przez policję, jako kradzież i konieczne jest znalezienie sprawcy.

W przypadku, jeśli znalazca był uczciwy i zgłosił pieniądze do zwrotu, sieć właścicielska bankomatów zgłosi się do poszkodowanego w celu zwrotu pieniędzy – taki proces może jednak potrwać, zanim wszystko zostanie rozliczone. Jeśli znalazca jednak nie planował zwrócić gotówki jej właścicielowi, sprawa trafia dodatkowo w ręce policji. Pieniądze stanowią wtedy przedmiot przestępstwa przywłaszczenia – jak wynika z art. 115 § k.k.

Przywłaszczenie jest przestępstwem powszechnym – może je popełnić każda osoba fizyczna.

Przywłaszczenie polega na bezprawnym zabraniu czegoś cudzego na własność, o ile wcześniej weszło się w posiadanie tej rzeczy w sposób legalny.

Policja ostrzega, znalezione w bankomacie pieniądze są – wbrew słynnemu powiedzeniu – kradzione, jeśli znalazca nie zamierza ich zwrócić.

źródło: mł. asp. Aneta Prusik KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mławianka
mławianka
4 lata temu

Są kamery, nagrało się i tak trudno odnaleźć złodzieja? – dziwne.
Już dawno wizerunek osoby, która zgarnęła kasę z bankomatu powinien być upubliczniony w takim razie.
Na co czeka policja?

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  mławianka

A moze Policja, czeka że zlodziej sam sie zgłosi, i przyniesie kasę.

mławianka
mławianka
4 lata temu

Konkretnie zapewne chciałeś powiedzieć:
„… i przyniesie na policję kasę w zębach” – panowie policjanci to tak nie działa, a wy macie wielkie nic a nie nagranie z kamery. Jakbyście coś mieli, to albo złodziej byłby w areszcie, albo jego wizerunek byłby na portalach.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x