Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mławscy pracodawcy ruszą kontrolować zwolnienia lekarskie swoich pracowników?


Jak dotychczas przyzwyczailiśmy się do świadomości, że prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich kontroluje ZUS. Ten jednak chce, aby taką kontrolą wobec własnych pracowników zajęli się także pracodawcy. Sprawa dotyczy większych pracodawców, zatrudniających i zgłaszających do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników.


W styczniu br. ZUS rozesłał do płatników składek informacje w sprawie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy. W przesłanej informacji czytamy:

„Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje prawidłowość wykorzystywania zwolnień w ramach ustawowego obowiązku. Ustawowy obowiązek kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy jest nałożony także na płatników składek, którzy ustalają prawo do zasiłków i je wypłacają.

W celu analizy działań podejmowanych w tym zakresie, prosimy Państwa o przekazywanie do naszej jednostki ZUS informacji o przeprowadzonych kontrolach w okresach, za które wypłacają Państwo swoim pracownikom zasiłek chorobowy,  zasiłek opiekuńczy lub świadczenie rehabilitacyjne. Do przekazywania tych informacji prosimy wykorzystać formularz – arkusz Exel. Wypełniony formularz prosimy przekazywać w cyklach miesięcznych”.

Tak więc pracodawcy zostali zobligowani do praktycznej kontroli wykorzystania zwolnień i raportowania wyników tych kontroli do ZUS. Przesłanej informacji towarzyszą wyjaśnienia dotyczące zasad i trybu kontroli stosowane przez ZUS.

Czemu służyć ma wzmożona kontrola wykorzystywania zwolnień wyjaśnia rzecznik prasowy ZUS.

– Kontrola ta nie polega na badaniu stanu zdrowia, a jedynie stwierdzenie, czy osoba przebywająca na zwolnieniu właściwie je wykorzystuje. Najważniejszy jest fakt powstrzymania się od pracy zarobkowej, ale ocenia się także to, czy chory postępuje zgodnie z zaleceniami lekarza. Mogą one dot. np. pozostania w domu czy też powstrzymania się przed czynnościami, które mogą narazić stan zdrowia na pogorszenie. Doświadczenie płynące z kontroli przeprowadzanych w ubiegłych latach jasno pokazuje, że część świadczeniobiorców notorycznie wykorzystuje zwolnienia niewłaściwe, traktując je jako dodatkowy urlop a nie czas przeznaczony na rekonwalescencję. Jeżeli kontrolujący stwierdzi, że pracownik wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego celem lub wykonuje pracę zarobkową, to należy spisać protokół kontroli. Jeżeli kontrolowany nie zgłosi do niego uwag, to taki protokół jest podstawą do pozbawienia go prawa do świadczenia za cały okres zwolnienia.

Prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich związanych z wypłatą świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa mogą kontrolować jedynie płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Jeżeli chodzi jednak o zwolnienia, które skutkują wypłatą wynagrodzenie za czas choroby (art. 92 Kodeksu pracy), to każdy pracodawca ma prawo przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnienia.

Kontrole mają na celu zapobieganie wypłacie nienależnych świadczeń oraz ograniczenie nieuzasadnionych absencji w miejscu pracy. Wspólne działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz przedsiębiorców służą zapobieganiu nieprawidłowościom i są w interesie wszystkich uczestników systemu ubezpieczeń społecznych oraz rynku pracy.  ZUS poprosił płatników składek o informacje, czy przeprowadzają kontrole prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich, a jeśli tak, jakie są wyniki tych kontroli. Analiza pełnych danych o wynikach kontroli przeprowadzanej nie tylko przez ZUS, ale i płatników składek, pozwoli na pełną ocenę skuteczności aktualnych rozwiązań – wyjaśnia Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Warto tu też przypomnieć wiedzę, co dla kontrolujących kryje się pod pojęciem „praca zarobkowa”, której wykonywanie jest zabronione w okresie pobierania świadczenia. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą zwłaszcza jednoosobową za pracę nie będą uznane czynności niezbędne do funkcjonowania firmy, a więc: opłacanie czynszu, niezbędne sprawy kadrowe, czy podpisywanie ale już nie sporządzanie dokumentów. Pracą jest jednak zawarcie przez przedsiębiorcę w okresie zasiłkowym umowy o pracę z nowym pracownikiem. Pracą jest też wykonywanie czynności na podstawie różnych umów o charakterze cywilnoprawnym, wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, ale także udział pracownika – członka rady nadzorczej spółki akcyjnej w posiedzeniach rady nadzorczej i wykonywanie czynności oraz otrzymywanie z tego tytułu wynagrodzenia.

Pracą nie jest udział radnego w posiedzeniach organów samorządowych, udział w akcjach ratowniczych członków OSP czy udział w posiedzeniach rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowych.

Stosowanie kontroli zwolnień lekarskich od pracy w praktyce budzi wiele wątpliwości. Niezależnie od tego czy chory ma wpisaną adnotację  „chory może chodzić” czy „chory powinien leżeć” może on wykonywać jedynie czynności niezbędne do zaspokojenia potrzeb życiowych, gdyż nie było innych domowników mogących te czynności wykonać. Chodzi tu m.in. o zakup podstawowych artykułów żywnościowych, zakup leków. Pracownik na zwolnieniu może wyjechać na okres leczenia do rodziny, pod warunkiem poinformowania pracodawcy o miejscu pobytu.

Czy zwiększone kontrole okażą się skutecznym lekarstwem na rozprzestrzeniające się w ostatnim czasie różne rodzaje grypy ( psia, prawnicza czy belferska) – to jak mawiają Rosjanie „pożywiom, uwidzim”.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Olek
Olek
4 lata temu

Wbrew pozorom Polacy najmniej w Europie korzystają ze zwolnień lekarskich. Jednakże średnią zawyżają kobiety w ciąży, które notorycznie żądają zwolnień lekarskich zastraszając lekarzy, że jeśli nie da zwolnienia to jeś.li coś będzie nie tak z ciążą to będą pozywać do sądu. Kiedyś kobiety w ciąży przychodziły regularnie do pracy. Teraz takie czasy, że młode kobiety zostały rozleniwione przywilejami. A przecież ciąża to nie choroba. I właśnie kobiety w ciąży należałoby kontrolować częściej a nie pracowników.

Olka
Olka
4 lata temu
Reply to  Olek

Owszem ciąża nie choroba, ale wyobraź sobie kobietę ciężarną pracującą fizycznie, jedno dźwignięcie i może się skończyć poronieniem. Ja również byłam w ciąży i ze zwolnienia skorzystałam 2 tyg przed porodem, bo nie byłam już w stanie pracować i to za biurkiem. Tak więc nie wrzucaj wszystkich ciężarnych do jednego worka.

Olek
Olek
4 lata temu
Reply to  Olka

To trzeba zmienić pracę albo wziąć urlop bezpłatny. A po za tym miałem na myśli często – wielokrotnie biorące L-4 a nie jeden raz w całym okresie.

kot
kot
4 lata temu
Reply to  Olek

Co tu żałować ciężarnym, może się kobieta bać o swoje dziecko, nie przewidzi się wszystkiego.najgorzej, jak młodzi, zdrowi dostają zasiłki, i nie muzą pracować na swoje rodziny, to powinno podlegać kontroli, dlaczego ludzie siedzą w domu i żyją jak pany, a ci , co rano wstają i dojeżdżają obydwoje ,pracują na okrągło. Czyli powinno się kontrolować czas pracy, czy kodeks pracy jest przestrzegany.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x