Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mamy w Mławie trzy nowe nazwy ulic


Na mapie Mławy wkrótce pojawią się trzy nowe nazwy ulic, które dotychczas były drogami wewnętrznymi. „Swoją” ulicę będzie miał por. Paweł Rachocki „Jurand”. Dwie pozostałe to ulice Pszenna i Gajowa. Trzy uchwały w tej sprawie jednogłośnie podjęli miejscy radni na styczniowej sesji rady.


Ulica por. Pawła Rachockiego „Juranda” to poprzeczna ulica biegnąca od ulicy Zabrody na zachód. Dotychczas była to droga wewnętrzna osiedla domków jednorodzinnych w tej okolicy. O nadanie jednej z ulic właśnie wspomnianej nazwy wnioskował Zarząd Osiedla nr 5 „Kościuszki” i Tomasz Chodubski.

Paweł Rachocki (1903 – 1991) to urodzony we wsi Mdzewko (gm. Strzegowo) nauczyciel, działacz ruchu oporu, od 1940 r. do listopada 1944 r. komendant obwodu mławskiego Armii Krajowej noszący pseudonimy „Jurand” i „Rymsza”, potem do 1945 r. zastępca inspektora AK na powiat mławski i działdowski. Pod koniec okupacji awansowany do stopnia porucznika. W 1945 r. w obawie o aresztowanie wyjeżdża  potajemnie na Pomorze, tam z rodziną zamieszkuje w Tczewie. Zmarł 15 grudnia 1991 r. w Gdańsku.

Ulica Pszenna położona jest na południe od ulicy Łąkowej, na terenie powstającego osiedla domków jednorodzinnych. Ulica Gajowa z kolei biegnie na wschód od ulicy Podbornej. Była drogą wewnętrzną na terenie powstającego osiedla budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego w bliskim sąsiedztwie Lasu Mławskiego.

Prawomocnie nadane nazwy wejdą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia uchwał rady w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Bolo
Bolo
4 lata temu

A co ze strażą miejską?

do Bola
do Bola
4 lata temu
Reply to  Bolo

Nie Bolo. Straż miejska jeszcze nie ma swojej ulicy ….

dziadek z bliska
dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  do Bola

Trochę kpiarsko to piszesz a dobrze wiesz że nie chodzi o ulice, tylko o realizację obietnic przed wyborczych związanych z likwidacji Straży Miejskiej. Czyżby uleciało to z pamięci obecnym Radnym, a w szczególności ekipie Pana Burchackiego, no ale jak już jest w RADZIE, to zapomnieli o tym że mieli także postulat, obniżenia diet Radnych. Co Pan na to Panie Radny Burchacki, nie ładnie tak oszukiwać wyborców, bo to sztuka na raz, i więcej się nie damy już nabrać.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x