Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dla uczniów i studentów rusza projekt „Ferie z WOT”


Myślisz o służbie wojskowej? Chciałbyś wstąpić w szeregi Terytorialsów, ale nie chcesz rezygnować z nauki na korzyść szkolenia podstawowego? Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Przygotowaliśmy projekt „Ferie z WOT”, dzięki któremu uczniowie i studenci bezkolizyjnie odbędą szkolenia podstawowe.


Przełom stycznia i lutego to okres międzysemestralnej przerwy od nauki. W tym roku Wojska Obrony Terytorialnej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, postanowiły zorganizować, w wybranych brygadach obrony terytorialnej, specjalne edycje dedykowanych dla nich szkoleń podstawowych. Wśród brygad, które przystąpiły do projektu Ferie w WOT jest również 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej działająca na Północnym Mazowszu.

Szkolenie wojskowe organizowane podczas ferii zimowych to zupełnie nowa oferta Wojsk Obrony Terytorialnej, która jest kierowana przede wszystkim do uczniów szkół średnich i studentów.

Jak zaznacza dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła – „Istotą zarządzania służbą żołnierzy OT w formacji jest jak najlepsze zbalansowanie służby wojskowej z życiem osobistym i zawodowym. Ta zasada dotyczy również uczniów i studentów. Naszym celem jest rozwijanie zdobywanych w szkołach i uczelniach kompetencji. Wzrost liczby żołnierzy i kandydatów do służby będących uczniami szkół średnich, a także studentów jest faktem, którego nie zamierzamy ignorować”.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych, ich zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

Szkolenie podstawowe w ramach projektu Ferie w WOT w Mazowieckiej Brygadzie odbędzie się już 26 stycznia i zakończy się przysięgą wojskową ostatniego dnia ferii.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień, od niedawna wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 17 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

źródło: 5MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Bolov1N7v
Bolov1N7v
4 lata temu

A co z zawodową służbą wojskową a nie jej parodią?

Anonim
Anonim
4 lata temu
Reply to  Bolov1N7v

Te harcerzyki z WOT dostają podobno nawet stopnie oficerskie, a więc zawodowi żołnierze to też parodia.

Żołnierz
Żołnierz
4 lata temu
Reply to  Anonim

Taką samą parodią jest nadawanie stopni wojskowych kapelanom wojskowym żeby mogli więcej zarobić . Startują od stopnia kapitana czyli od około 5 tys złotych do rączki a za nic nie odpowiadają i nikim nie dowodzą. Poza tym oficerowie z WOT mają się nijak do zawodowych oficerów po 5 letnich szkołach wojskowych ukierunkowanych przede wszystkim poza szkoleniem specjalistycznym na utrwalaniu umiejętności dowodzenia ludźmi na polu walki i odpowiedzialności za nich. Odpowiedzialności za życie drugiego poległego mu człowieka. Potem umiejętności te utrwalają w codziennej pracy a nie jak w przypadku WOT doraźnych imprezkach sobotnio niedzielnych od czasu do czasu. Porównywanie WOT do wojska zawodowego jest kompletnym nieporozumieniem tak samo jak ich stopni wojskowych na które żołnierz zawodowy musi zasłużyć ciężką pracą , szkoleniem i umiejętnościami. Stopień wojskowy wiążę się przede wszystkim z odpowiedzialnością za drugiego człowieka i konsekwencjami z nimi płynącymi. Wiem to wszytko bo sam byłem żołnierzem zawodowym przez kilkanaście lat i jak mówił mój były wykładowca wiem na czym ta zabawa starych ch…i w Indian polega.

Olka
Olka
4 lata temu

To nie wojsko, to harcerzyki latające, z kijkami zamiast broni palnej, po lesie.
Kiedyś generał, minister to byli ludzie wykształceni, inteligentni, a teraz? – tłumoki.

Karolina
Karolina
4 lata temu
Reply to  Olka

Tłumików to sobie w rodzinie poszukaj.

Anonim
Anonim
4 lata temu
Reply to  Karolina

Czy Ty kobieto odróżniasz tłumoka od tłumika? czy uważasz, że to jedno i to samo?
Co powiesz o wykształciuchu Maciarewiczu i jego „poległych” w katastrofie smoleńskiej i w ogóle o jego teorii? co powiesz o Misiewiczu? o Szyszce, albo o Andruszewiczu?

every
every
4 lata temu

Czego to jeszcze nie wymyślą w tym PIS-ie.
Tak nieogarniętego rządu jak jest teraz to Polska jeszcze nigdy nie miała

z bliska--dzidek
z bliska--dzidek
4 lata temu
Reply to  every

W odpowiedzi na to pytanie otrzymała Pani „łapki na czerwono” od suwerena, który mocno korzysta z 500+.Tak takiego rządu jeszcze Polska nie miała, suweren nie chce dostrzec jak ta DOBRA I DOJNA ZMIANA, NAPYCHA SOBIE KABZĘ, jak obniża się ranga Polski w Europie i Świecie, przez działania tych nie douczonych fachowców, oszustów, bo co można powiedzieć o ludziach, którzy w ciągu 2lat, na przykładzie STADNINY KONI W JANOWIE — DOPROWADZAJĄ JĄ DO UPADKU. a kiedy jeszcze w 2015 roku Stadnina miała zysk 3miliony 200tys , a już w 2016 tylko 81 tys, za to w roku 2017 strata 1 milion, 640 tys,zł—I TO SA EFEKTY TEJ DOBREJ DOJNEJ ZMIANY–tylko ze to na razie nie dociera do tych, którzy otrzymują tą płatna jałmużnę, a rzeczywistość dotrze być może wtedy kiedy nie będą mieli co do garnka włożyć.

Krzysztof
Krzysztof
4 lata temu

Powiedz kogo to obchodzi? Kogo obchodzą sądy, konstytucja… Słyszałem ostatnio rozmowę dwóch pan gdzie jedna druga zapytała ” te 500+ to dają nam z Unijnych tak?” Myślałem, że się przewrócę. Taka jest świadomość naszego narodu. Ciemnym narodem łatwiej się rzadzi. Mam nadzieję, że wszyscy pójdziemy do urn i odpowiednio zagłosujemy. Trzeba uświadomić ludziom, że ich głos ma ogry znaczenie. Za chwilę podwyżkę będą chcialy inne grupy zawodowe. I słusznie!

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x