Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy…


Pamiątkowy pomnik – głaz poświęcony pamięci Obrońców Mławy z 1939 roku stanął w tym miejscu w 1977 roku. Ufundowali go mławscy rzemieślnicy. W języku staropolskim „pomnieć” znaczy pamiętać – osobę, ludzi bądź wydarzenie. Dlatego właśnie pomnik ze swej istoty wymaga szacunku i troski. Nie zawsze jednak tak się dzieje.


W minioną sobotę taki oto jak na załączonym zdjęciu obrazek można było zobaczyć właśnie przed budynkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Mławie, gdzie ma swoje miejsce obelisk. Wiele osób mijało ustawione stragany: przechodnie, straż miejska. Może niektórzy nawet robili tam zakupy i chyba nikt nie zwrócił uwagi delikatnie mówiąc, na niestosowność takiego usytuowania.

– Czy poległym nie należy się szacunek i chwila refleksji? Czy jak w tym wypadku patriotyzm to zawalenie pomnika straganem i pudłami z towarem? Czy taka sytuacja mogłaby mieć miejsce w miejskim parku przed pomnikiem Piłsudskiego lub przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie? I jakoś nikomu to nie przeszkadza. Wszyscy przechodzili obojętnie. Przechodnie, straż miejska. Ja nie potrafię – pisze do nas jeden z czytelników. I trudno się z nim nie zgodzić.

Osobom odpowiedzialnym za taki stan rzeczy zacytujemy fragment wiersza Adama Asnyka „Do młodych”, oby to wystarczyło.

Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, 
Choć macie sami doskonalsze wznieść;
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy
I miłość ludzka stoi tam na straży,
I wy winniście im cześć!

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
39 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Turysta
Turysta
4 lata temu

Pomnik nieda człowiekowi na chleb

Ktoś
Ktoś
4 lata temu
Reply to  Turysta

Prowadzenie handlu bazarowego w tym.miejscu to nie tylko nie tylko naruszenie norm moralnych i prawnych ale również szpecenie miasta. Są wyznaczone w mieście miejsca na tego typu działalność i nie ma tu mowy o odbieraniu nikomu prawa do zarabiania na chleb. To wymówka ciemniaków bez moralności. Czy wystawili by swoje namiociki z ziemniakami pod Pomnikiem JPII? Może tam by się dało więcej zarobić?

dzidek z bliska ten prawdziwy
dzidek z bliska ten prawdziwy
4 lata temu
Reply to  Turysta

No tak gdybyś tego nie napisał to bym nie wiedział—-czyżbyś uważał piszących i poruszających ten słuszny temat, za ciemniaków????

Ktoś
Ktoś
4 lata temu

Ciebie ttak

Magdalena
Magdalena
4 lata temu

Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. To przykry fakt ale już się wydarzyło i miejmy nadzieję że w przyszłości takie zdarzenia nie będą się powtarzać i Cech będzie bardziej starannie dobierał partnerów do współpracy. Zastanawia mnie jednak jedno, ilu z Was oddało część poległym właśnie w tym miejscu? Tu chodzi o patriotyzm czy krytykę? Bo niestety widzę krytykę i to pustą krytykę Cechu burmistrza i innych władz. Bo przecież my mieszkańcy mławy nie mamy sobie nic do zarzucenia. A smutna prawda jest taka że gdyby nie placówki oświatowe i stowarzyszenia nikt by nawet znicza nie zapalił.

z bliska--dzidek
z bliska--dzidek
4 lata temu
Reply to  Magdalena

Jeśli już zaczęła Pani coś pisać ,to przynajmniej powinno to być zgodne z faktami. Z Pani postu można by zostawić tylko jedno słuszne zdanie: TAKA SYTUACJA NIE POWINNA MIEĆ MIEJSCA. Proszę się nie zastanawiać tylko przypomnieć sobie ile razy Pani zapaliła znicz przy tym głazie, PAMIĘCI, POSTAWIONYM DLA UPAMIĘTNIENIA OBROŃCÓW MŁAWY 1939. / jeśli mnie pamięć nie myli to w tym miejscu nikt nie zginął/ A w postach chodzi i o patriotyzm, ale także o krytykę niezbędną dla przypomnienia, ale także dla zmiany tego stanu rzeczy, bo sprawy które podnoszą komentujący są słuszne, i powinny być zmienione, a błędy naprawione, po to Wybraliśmy Władze i naszych przedstawicieli, aby właśnie o takich miejscach PAMIĘCI PAMIĘTALI, nie tylko od święta. Jasno z Pani postu wynika że jest Pani niechcący obrońcą w/w placówek, ale czy sama zapaliła Pani choć raz znicz w tym miejscu??, to pytanie zostawiam bez odpowiedzi, a jedynie ku PAMIĘCI !!!—-aby ten stan rzeczy zmienić i doprowadzić do normalności. W SWYM POŚCIE NIE CHCĘ NIKOGO UMORALNIAĆ, ale Pani post przywołał mi takie fakty i skojarzenia które opisałem. Bo wina tego stanu rzeczy leży i po stronie CECHU, a także Władzy jak i nas samych, mieszkańców Mławy.

Żal
Żal
4 lata temu
Reply to  Magdalena

Magdalena w Twoim przypadku chodzi tylko o polszczyznę. Nic więcej. Nazwy piszemy wielką literą. W tym przypadku „mieszkańcy Mławy”!

Teresa
Teresa
4 lata temu

To jest miejsce pamięci narodowej ….ten widok przeraża …

jacek grzybowski
jacek grzybowski
4 lata temu

dużo bym powiedział na temat sprzątania zniczy wypalonych i wieńcy uschniętych z pomnika położyć jest komu ale sprzątnąć już niem przez te 9 lat było by tam wysypisko dopiero byście gadali

jacek grzybowski
jacek grzybowski
4 lata temu

a wziął pan reporter pod uwagę że ktoś na chleb zarabia a inni stojący obok tego obelisku przez resztę roku dbają tam o porządek bo nikt z miasta nawet nie podejdzie nawet papierka nie podniesie a o remoncie już nie wspomnę bo już nie raz poprawiałem strukturę tego pomnika zabytkowego i jestem tam już 9 lat i nie widziałem tam nikogo by coś zrobił bez interesownie a gadać to każdy potrafi więc zastanówcie się co jest ważne życie obecnych czy olbrzymi kamień czy zajadłość i zazdrość tych co im nic nie wyszło.

dzidek z bliska
dzidek z bliska
4 lata temu

Nikt Ci nie zabrania zarabiać na chleb, ale trzeba to robić w miejscach do tego przeznaczonych, na targowiskach. Uważam że Cech popełnił błąd, dając pozwolenie, na handel w tym miejscu. W 2019 yen plac winien być wolny od handlu.Ważne jest zycie obecnych, mieszkancow, ale ważna jest także pamięć ,o tych ktorzy o to wolne życie dla nas walczyli, i winnismy o nich pamiętać i szanować miejsca pamięci, chociarz masz też rację ze postawić postawili, tylko zapominają, o to zadbać, aby zawsze przy obelisku był porządek.

Mławianka
Mławianka
4 lata temu

Drodzy MŁAWIANIE szanujmy siebie, nie zgadzajmy się z takim traktowaniem nas i naszej tożsamości, historii przez kogokolwiek. Pamiętacie ? NARODY TRACĄC PAMIĘĆ TRACĄ ŻYCIE

Henryk Walasek
Henryk Walasek
4 lata temu

Kiedy kilka lat temu zaczynano przebudowę placu przed Cechem byłem u nieżyjącego już Starszego Cechu z uwagami aby przenieść kamień na nową podstawę bliżej budynku i oddzielić pomnik od placu pasami zieleni.

dzidek z bliska
dzidek z bliska
4 lata temu
Reply to  Henryk Walasek

Slusznie Pan chcial zrobić, ale to nie znaczy ze tego pomysłu nie mozna zrealizować teraz. A może obecny Starszy Cechu Pan Kowalski, zrealizuje Panski pomysł. Wszystko orzed nami, oby z dobrym skutkiem!!!

Psianoga
Psianoga
4 lata temu
Reply to  Henryk Walasek

I co z tego ze byłeś? Co z tego wynikło i po co o tym piszesz? Żeby nazwisko pokazać przy komentarzy? Buhahahahahahahaha!

Anonim
Anonim
4 lata temu
Reply to  Psianoga

Ty nie popisałeś się zaś naśmiewając się z człowieka, który podpisał się nazwiskiem.
Psianoga, może psiad.pa?

Henryk Walasek
Henryk Walasek
4 lata temu
Reply to  Henryk Walasek

P.S. Wcześniej byłem w ratuszu ale odesłano mnie do cechu.

Anonim
Anonim
4 lata temu

Godzina 13.20… a pudła nadal leżą sobie na pomniku jak gdyby nigdy nic

JANUSZ
JANUSZ
4 lata temu

Ktoś powinien za to odpowiedzieć, a nie tylko marne placowe brać i zastawić pomniki o których tak mało sami wiedzą

Bolo
Bolo
4 lata temu

Oprócz niestosowności obecnej sytuacji jest to również przestępstwo przeciwko porządkowi publicznemu z Artykułu 261 kodeksu karnego . Ale naszą policję można częściej spotykać pod kebabem na Żwirki niż w takiej sytuacji naruszenia prawa choć w tym miejscu dzieje się to prawie codziennie. Wystarczy przypomnieć sobie dni z okolicy 11 Listopada, dni 100tnej rocznicy odzyskania niepodległości i powiewającą flagę na maszcie w tym miejscu nad straganami z burakami i kapustą. Aż żal to oglądać. Moim zdaniem handel w tym miejscu powinien być zakazany by nie profanować takich miejsc. Co na to władze naszego miasta? Co na to właściciel terenu przylegającego do pomnika? Jak widać od dawna nic.

dzidek z bliska
dzidek z bliska
4 lata temu
Reply to  Bolo

Władzą na tym terenie, jest CECH RZEMIOSŁA, i Starszy Cechu, winien zakazać handlu.

dzidek z bliska
dzidek z bliska
4 lata temu
Reply to  Bolo

Bolo —czy od razu trzeba straszyć paragrafami, czy mie mozna tego załatwić, bez tych paragrafów.

Xxx
Xxx
4 lata temu

Od tylu lat w tym miejscu ludzie sprzedają. Nagłej znalazł się wielki patryjota i robi burze. A wcześniej nie przeszkadzało to dlaczego teraz ma przeszkadzać

every
every
4 lata temu
Reply to  Xxx

Od wielu lat to przeszkadza. To nie tylko ja piszę komentarz na ten temat. Wielu mławian już wcześniej pisało, nawet kilka lat temu.
Te namioty wyglądają ohydnie i ich miejsce winno być za halą, a nie w tym miejscu.
Dlatego jest cyrk z fajerwerkami, które rozkłada się nawet na pomniku.

dzidek z bliska
dzidek z bliska
4 lata temu
Reply to  Xxx

Xxx. Powinieneś wiedzieć ze za DOBREJ ZMIANY, jest coraz wiecej patriotów, musimy się do tego przyzwyczaić.

dzidek z bliska
dzidek z bliska
4 lata temu

Do tych, co oceniają, me posty na czerwono, powinniscie w Nowym Roku, 2019, wreszcie spojrzec prawdzie w oczy i zobaczyc co ta DOBRA ZMIANA dla was smaruje, czy na prawdę to do was nie dociera. ZA chwilę powitacie NOWY ROK 2019, niech okaze się dla nas lepszy, bez oglądania sie na ta DOJNA ZMIANĘ —te słowa kierowal do nas Prezydent R.P

Piroman
Piroman
4 lata temu

Każdy zainteresowany niech weźmie znicz i zapali pod pomnikiem. Sprzedawca ucieknie bardzo szybko

every
every
4 lata temu

Tymon popieram, ale myślę, że to trochę szerszy temat.
Tam powinny zniknąć wszystkie namioty z warzywami i owocami, bo wygląda to strasznie.
Czy na postawienie straganu na terenie miasta w miejscu nie wyznaczonym do handlu, na ulicy, nie trzeba mieć zezwolenia? Można ot tak sobie handlować w każdym miejscu?
Tam w ogóle nie powinny stać stragany, ale widocznie kilku handlarzy od marchewki i pietruszki ma większe przywileje i handluje swoim towarem całym rokiem.
Może ratusz by się w końcu wypowiedział na temat handlu przed budynkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Mławie.
Jakim prawem odbywa się tam handel?
Dlaczego dochodzi do takiego oszpecenia jednej z głównych ulic naszego miasta?

Anka
Anka
4 lata temu
Reply to  every

Pod ratusz niech się przeniosą

every
every
4 lata temu
Reply to  Anka

Za halą targową jest plaqc do handlu, całkiem spory jakby nie było.

Xxx
Xxx
4 lata temu
Reply to  every

Gdyby nie mieli pozwolenia na pewno by tam nie handlowali

stary
stary
4 lata temu
Reply to  every

A czy teren i Cech należy do miasta?

dzidek z bliska
dzidek z bliska
4 lata temu
Reply to  stary

Za obecnego Burmistrza, to wszystko mozliwe???

z bliska--dzidek
z bliska--dzidek
4 lata temu
Reply to  every

Szanowna Pani proszę uzupełnić swa wiedzę w zakresie handlu i pozwoleń na handel, bo Pani post ma się nijak do rzeczywistości. Na pewno kupcy tam handlujący, mają pozwolenie na działalność handlowo–i zgodę na handel w tym miejscu, którą z pewnością za opłatą wydał im CECH, który jest gospodarzem tego terenu, a ratusz nie ma nic do tego terenu. Wspominacie tu w swych postach o Straży Miejskiej–jak byście nie wiedzieli że ta S.M. jest tylko od uczestnictwa w paradach, i powinna być już dawno rozwiązana, Jedyna słuszna uwaga jest taka, że w tym miejscu nie powinno, być żadnego Handlu, A może Starszy Cechu, zrezygnuje w nowym roku z tych niewielkich opłat za teren, pod tymi stoiskami, i wypowie umowy z kupcami na jego korzystanie.

every
every
4 lata temu

Zgadzam się z tym, że to Cech musiał wyrazić zgodę na ten handelek, ale czyżby burmistrz nie miał nic do powiedzenia w sprawie estetyki miasta… trochę dziwne

Z bliska dzidek
Z bliska dzidek
4 lata temu
Reply to  every

Jak sama Pani wie działania „naszego” Burmistrza są trochę dziwne, a najlepiej mu wychodzi współdziałanie w ramach P.P.P—obstawił się, taką ekipą po tych wyborach, że dla nich to że przy Cechu handlują, to nie ich sprawa, ma takie służby że donoszą mu tylko to co trzeba, aby współpraca układała się jak najlepiej, dziwi o czym już pisałem, co robi Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta, która dzień pracy winna zaczynać od śledzenia prasy i portali, co tam piszą o Mławie, i na słuszne uwagi podane przez mieszkańców natychmiast reagować. Ale ta rzecznik jest tylko po to aby prowadzić stronę Ratusza, i i zamieszczać informację chwalące Burmistrza i jego akolitów. Jejku co ja pisze większość przechodzi obok tych spraw obojętnie, a my na portalu poruszamy sprawy nie wygodne i zagłuszające spokój WŁADZY!!! DO SIEGO ROKU 2019!!! ŻYCZĘ WSZYSTKIM MLAWIANOM.

Bolo
Bolo
4 lata temu

Profanowanie pomników to przestępstwo określone odpowiednim artykułem kodeksu karnego za co grozi grzywna lub ograniczenie wolności i ma się nijak do pozwolenia na handel które do tego nie uprawnia. Również wydanie pozwolenia na handel w tym miejscu i w taki sposób ociera się o naruszenie prawa w tym zakresie i pomocnictwo sprawcze.

Tymon
Tymon
4 lata temu

Pełna zgoda. Stragan postawiony na pomniku. Ten co stawiał ten stragan musi być wyjątkowym dzbanem

dzidek z bliska
dzidek z bliska
4 lata temu
Reply to  Tymon

Ten stragan jest, postawiony jesli juz to przy pomniku, ale i tak to nie jest tam dla niego miejsce.Tymon, tym swoim postem wyszles, na maly dzbanek.

39
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x