Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Przybędzie 10 nowych miast. Najbliższym dla nas będzie Lubowidz


Od wtorku 1 stycznia 2019 r. na administracyjnej mapie Polski pojawi się 10 nowych miast. Najbliższym sąsiadem Mławy będzie Lubowidz w powiecie żuromińskim. Nieco dalszym Wielbark w powiecie szczycieńskim.


ksp Mława
Reklama

Za sprawą dwóch rozporządzeń Rady Ministrów – z lipca i z grudnia tego roku – status miasta z dniem 1 stycznia 2019 r. otrzymują:

– Koszyce – w powiecie proszowickim (woj. małopolskie);
– Lubowidz – w powiecie żuromińskim (woj. mazowieckie);
– Nowa Słupia – w powiecie kieleckim (woj. świętokrzyskie);
– Pierzchnica – w powiecie kieleckim (woj. świętokrzyskie);
– Szydłów – w powiecie staszowskim (woj. świętokrzyskie);
– Wielbark – w powiecie szczycieńskim (woj. warmińsko-mazurskie);
– Nowy Korczyn – w powiecie buskim (woj. świętokrzyskie);
– Oleśnica – w powiecie staszowskim (woj. świętokrzyskie);
– Opatowiec – w powiecie kazimierskim (woj. świętokrzyskie);
– Pacanów – w powiecie buskim (woj. świętokrzyskie).

Wszystkie nowe miasta posiadały już ten status w przeszłości. W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę szczególne znaczenie nadano przywróceniu statusu miast tym miejscowościom, które utraciły prawa miejskie w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym. Są to: Koszyce, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów, Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec oraz Pacanów. Lubowidz utracił prawa miejskie po wojnach szwedzkich, a Wielbark posiadał je w latach 1723-1946.

Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez Radę Gminy. Uzyskanie tego statusu wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

Według danych GUS, w 2018 roku istniało w Polsce 930 miast. Były to 302 gminy miejskie oraz 628 miast położonych w gminach miejsko-wiejskich.

źródło: MSWiA

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
GOSC
GOSC
3 lata temu

To są jaja chyba jakieś, Lubowidz miastem :), w powiecie żuromińskim trzy miasta, a w mławskim, czy ciechanowskim po jednym, to jest jakiś kosmos….:)

Co w tym dziwnego
Co w tym dziwnego
3 lata temu
Reply to  GOSC

Lubowidz dawno, dawno temu miał prawa miejskie.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x