Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Oprawa obrazów grafik luster Mława duży wybór ram Mława galeria autorska Przemysław Zalweski sprzedaż obrazów na zamówienie
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Przybędzie 10 nowych miast. Najbliższym dla nas będzie Lubowidz


Od wtorku 1 stycznia 2019 r. na administracyjnej mapie Polski pojawi się 10 nowych miast. Najbliższym sąsiadem Mławy będzie Lubowidz w powiecie żuromińskim. Nieco dalszym Wielbark w powiecie szczycieńskim.Za sprawą dwóch rozporządzeń Rady Ministrów – z lipca i z grudnia tego roku – status miasta z dniem 1 stycznia 2019 r. otrzymują:

– Koszyce – w powiecie proszowickim (woj. małopolskie);
– Lubowidz – w powiecie żuromińskim (woj. mazowieckie);
– Nowa Słupia – w powiecie kieleckim (woj. świętokrzyskie);
– Pierzchnica – w powiecie kieleckim (woj. świętokrzyskie);
– Szydłów – w powiecie staszowskim (woj. świętokrzyskie);
– Wielbark – w powiecie szczycieńskim (woj. warmińsko-mazurskie);
– Nowy Korczyn – w powiecie buskim (woj. świętokrzyskie);
– Oleśnica – w powiecie staszowskim (woj. świętokrzyskie);
– Opatowiec – w powiecie kazimierskim (woj. świętokrzyskie);
– Pacanów – w powiecie buskim (woj. świętokrzyskie).

Wszystkie nowe miasta posiadały już ten status w przeszłości. W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę szczególne znaczenie nadano przywróceniu statusu miast tym miejscowościom, które utraciły prawa miejskie w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym. Są to: Koszyce, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów, Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec oraz Pacanów. Lubowidz utracił prawa miejskie po wojnach szwedzkich, a Wielbark posiadał je w latach 1723-1946.

Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez Radę Gminy. Uzyskanie tego statusu wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

Według danych GUS, w 2018 roku istniało w Polsce 930 miast. Były to 302 gminy miejskie oraz 628 miast położonych w gminach miejsko-wiejskich.

źródło: MSWiA

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

2
KOMENTARZE

avatar
1500
GOSC
Gość
GOSC

To są jaja chyba jakieś, Lubowidz miastem :), w powiecie żuromińskim trzy miasta, a w mławskim, czy ciechanowskim po jednym, to jest jakiś kosmos….:)

Co w tym dziwnego
Gość
Co w tym dziwnego

Lubowidz dawno, dawno temu miał prawa miejskie.