Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Ministerstwo zapowiada zmiany w programie 500+


Konieczność zmian w programowa świadczeń 500+ zapowiada szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Zmiany mają polegać na podniesieniu kryterium dochodowego. Propozycja ministerstwa znana będzie już w marcu przyszłego roku.


ksp Mława
Reklama

– Konieczne będzie podniesienie kryterium dochodowego, to się wydaje nieuniknione w 2019 r. Ministerstwo myśli już o kwocie, ale program jest rządowy, a nie ministerialny. To musi być uzgodnione. To kryterium musi być takie, żeby 500 plus było dostępne nawet wtedy, kiedy minimalne wynagrodzenie jest dzielone na dwa. To jest punkt wyjścia – powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Zapowiadane podniesienie progu dochodowego ma związek z płacą minimalną, która od 1 stycznia wyniesie 2250 zł. Minimalna pensja z 2019 r. (1634 zł na rękę) będzie brana pod uwagę przy ustalaniu prawa do otrzymywania m.in. „500 plus” w kolejnym okresie świadczeniowym – od października 2020 r. do września 2021 r. Zgodnie z obecnym kształtem programu rodzic samotnie wychowujący jedno dziecko i utrzymujący się w 2019 r. z minimalnej pensji, będzie zarabiać o 34 złote za dużo, by otrzymać świadczenie.

MRPiPS przypomina, że podwyżka płacy minimalnej od 2019 r. nie skutkuje weryfikacją przyznanych już świadczeń. W ramach „500 plus” prawo do świadczenia na pierwsze dziecko, na nowy okres świadczeniowy, jest wyliczane na podstawie dochodu z 2017 r.

W ramach programu Rodzina 500 plus przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

W Mławie według danych początkowych programu 500+ pomoc trafiała do ponad 2400 rodzin, głównie do tych spełniających właśnie kryterium dochodowe, czyli na pierwsze dziecko.

red/ źródło: PAP

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Czytać ze zrozumieniem
Czytać ze zrozumieniem
3 lata temu

Odnoszę wrażenie że czytający nie rozumieją tego co tutaj piszę w artykule. Jeśli kryterium nie zostanie zamienione to 500+ za chwilę nikomu się nie będzie należało bo każdy będzie miał za duże zarobki pensją minimalną. To działanie jest dla dobra ludzi i jest to wynik owych podwyżek w Polsce.

Krzysztof
Krzysztof
3 lata temu

Ci, dla których program jest wymyślony zawsze dostaną. I tak nie pracują, więc co im kryterium dochodowe…

Polityk
Polityk
3 lata temu

Za to PO wam dało kopa w du.. i mordy w kubeł A Rostocki Polski jest nie stać na nic jest nie stać, jednak okazało się że stać

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

W PISE SAMI KŁAMCY

PiS
PiS
3 lata temu

PIS ZABIERA POLKOM I POLAKOM PIENIĄDZE!

Next
Next
3 lata temu
Reply to  PiS

Do PiS jak narazie PiS nie zabrał mi nic jedynie pomógł same PLUSY

Wiki
Wiki
3 lata temu
Reply to  Next

Ślepy jesteś Next że płacisz dużo więcej za zakupy? No chyba że bierzesz żywność z MOPS…

Anonim
Anonim
3 lata temu
Reply to  Next

Krótkowzroczność tych co dostają 500+. Widzą tylko czubek swojego nosa, a że inni dzięki 500+ ledwie wiążą koniec z końcem, bo ceny poszły w górę, to oni mają w d.pie, bo oni dostają na każde dziecko kaskę.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x