Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ministerstwo zapowiada zmiany w programie 500+


Konieczność zmian w programowa świadczeń 500+ zapowiada szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Zmiany mają polegać na podniesieniu kryterium dochodowego. Propozycja ministerstwa znana będzie już w marcu przyszłego roku.

– Konieczne będzie podniesienie kryterium dochodowego, to się wydaje nieuniknione w 2019 r. Ministerstwo myśli już o kwocie, ale program jest rządowy, a nie ministerialny. To musi być uzgodnione. To kryterium musi być takie, żeby 500 plus było dostępne nawet wtedy, kiedy minimalne wynagrodzenie jest dzielone na dwa. To jest punkt wyjścia – powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Zapowiadane podniesienie progu dochodowego ma związek z płacą minimalną, która od 1 stycznia wyniesie 2250 zł. Minimalna pensja z 2019 r. (1634 zł na rękę) będzie brana pod uwagę przy ustalaniu prawa do otrzymywania m.in. „500 plus” w kolejnym okresie świadczeniowym – od października 2020 r. do września 2021 r. Zgodnie z obecnym kształtem programu rodzic samotnie wychowujący jedno dziecko i utrzymujący się w 2019 r. z minimalnej pensji, będzie zarabiać o 34 złote za dużo, by otrzymać świadczenie.

MRPiPS przypomina, że podwyżka płacy minimalnej od 2019 r. nie skutkuje weryfikacją przyznanych już świadczeń. W ramach „500 plus” prawo do świadczenia na pierwsze dziecko, na nowy okres świadczeniowy, jest wyliczane na podstawie dochodu z 2017 r.

W ramach programu Rodzina 500 plus przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

W Mławie według danych początkowych programu 500+ pomoc trafiała do ponad 2400 rodzin, głównie do tych spełniających właśnie kryterium dochodowe, czyli na pierwsze dziecko.

red/ źródło: PAP

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

8
KOMENTARZE

avatar
1500
Czytać ze zrozumieniem
Gość
Czytać ze zrozumieniem

Odnoszę wrażenie że czytający nie rozumieją tego co tutaj piszę w artykule. Jeśli kryterium nie zostanie zamienione to 500+ za chwilę nikomu się nie będzie należało bo każdy będzie miał za duże zarobki pensją minimalną. To działanie jest dla dobra ludzi i jest to wynik owych podwyżek w Polsce.

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Ci, dla których program jest wymyślony zawsze dostaną. I tak nie pracują, więc co im kryterium dochodowe…

Polityk
Gość
Polityk

Za to PO wam dało kopa w du.. i mordy w kubeł A Rostocki Polski jest nie stać na nic jest nie stać, jednak okazało się że stać

Anonimowo
Gość
Anonimowo

W PISE SAMI KŁAMCY

PiS
Gość
PiS

PIS ZABIERA POLKOM I POLAKOM PIENIĄDZE!

Next
Gość
Next

Do PiS jak narazie PiS nie zabrał mi nic jedynie pomógł same PLUSY

Wiki
Gość
Wiki

Ślepy jesteś Next że płacisz dużo więcej za zakupy? No chyba że bierzesz żywność z MOPS…

Anonim
Gość
Anonim

Krótkowzroczność tych co dostają 500+. Widzą tylko czubek swojego nosa, a że inni dzięki 500+ ledwie wiążą koniec z końcem, bo ceny poszły w górę, to oni mają w d.pie, bo oni dostają na każde dziecko kaskę.