Cukrzyca to plaga XXI wieku
— 01/06/2022Cukrzyca to plaga XXI wieku, zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia obok otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych, do grupy chorób…
Kiedy aura płata nie do końca pożądane figle, a organizm ucznia wysyła sygnały przemęczenia, to znaczy, że czas opuścić szkolne mury i podążyć w świat.
Tym razem w zimowej aurze uczniowie SP w Dębsku wyruszyli na podbój mazowieckich miast. Młodsi, pod wodzą kierujących wyprawą pań Katarzyny Meredyk i Agnieszki Pastuszki do książęcego Płocka, starsze wraz z panią Ewą Bugaj – do królewskiej Warszawy.
Kiedy dzieci z oddziału zerowego i klas I –VI zwiedzały muzeum etnograficzne i hasały w centrum zabaw Happy Park, ich starsi koledzy poznawali świat „Niewidzialnej wystawy” i podążali tropem tajemnic stolicy.
Nie sposób słowami wyrazić emocji związanych z pobytem w muzeum, prezentacją dawnych sposobów przygotowania się do świąt, zwyczajów obowiązujących w trakcie Adwentu, pomysłów na ozdobienie domu. Swoistą kulminację stanowiło przedstawienie przesądów związanych z dniem Wigilii, nakryciem świątecznego stołu oraz specyfiki goszczących na nim potraw. Wtajemniczenie w niuanse życia i tradycji naszych przodków zaowocowało w najmłodszych także sporą ilością wiedzy i doznań o charakterze wychowawczym.
Obie grupy zrealizowały też założenia edukacji teatralnej. W płockim Teatrze Dramatycznym obejrzały „Opowieść wigilijną”, nasyconą emocjami przypowieść o samotności, u źródeł której stanęły egoizm i chciwość. Przypomnienie o potrzebie wzajemnej życzliwości, która w obliczu szczerej skruchy potrafi odmienić widzenie świata i ludzi, stanowi cenne przesłanie nie tylko w przedświątecznym czasie. Uczniowie klas VII – VIII w warszawskiej Syrenie podziwiali opatrzony patriotycznym mottem spektakl „Józef Bem. Powrót człowieka – armaty”.
Szereg czynników skutecznie wzbogacających i uatrakcyjniających proces dydaktyczny stało się udziałem obu wypraw, które podsumować można stwierdzeniem: Jak przygoda, to tylko w Płocku i … w Warszawie.
red/ źródło i fot. SP Dębsk