Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Przed powiatem duże wyzwanie. Czy wystarczy dla wszystkich miejsc w średnich szkołach?


Przyszły rok szkolny będzie wyjątkowy i specyficzny. Do szkół średnich trafią zarówno absolwenci kończących swoje istnienie gimnazjów, jak i absolwenci szkół podstawowych. Spowoduje to dwukrotnie większą niż corocznie liczbę uczniów, którzy będą chcieli kontynuować naukę w szkołach średnich. Ich rodzice już zadają pytania. Czy wszystkie dzieci będą przyjęte? Czy nauka będzie jednozmianowa? Co z dojazdem do szkół? Jak na te wyzwania przygotowany jest powiat mławski?


ksp Mława
Reklama

W powiecie mławskim funkcjonuje 5 liceów i 5 zespołów szkół oraz jedna szkoła branżowa I stopnia. Samorząd powiatowy jest organem prowadzącym dla I LO i zespołów szkół nr 1,2,3 i 4. Po jednym liceum prowadzą samorządy w Strzegowie i Radzanowie, pozostałe szkoły prowadzą inne podmioty.

Według danych wydziału oświaty mławskiego starostwa łączna liczba absolwentów zarówno gimnazjów jak i szkół podstawowych wyniesie 1433.

W Dzierzgowie będzie 38 uczniów po gimnazjum i 29 po szkole podstawowej. W Lipowcu Kościelnym odpowiednio 33/46, w Mławie 322/306, w Radzanowie 35/36, w Strzegowie 72/68, w Stupsku 41/43, w Szreńsku 40/44, w Szydłowie 47/36 w Wieczfni Kościelnej 62/31 i w Wiśniewie 56/48. Razem daje to 1433 absolwentów.

Dla porównania w obecnym roku szkolnym 2018/2019 absolwentów gimnazjum w powiecie mławskim było 700.  583 z nich trafiło do szkół prowadzonych przez samorząd powiatowy. Starostwo kierując się tym współczynnikiem procentowym prognozuje, że do ich szkół może trafić 1194 uczniów. Przygotowuje dla nich 1284 miejsca.

Na razie jednak nie są znane bliższe szczegóły organizacji nauki w szkoła w nowym roku szkolnym.

– Jest na to za wcześnie. Na razie odbyliśmy wstępne spotkania z dyrektorami szkół. Jeszcze poprzedni zarząd zaplanował że w każdej powiatowej szkole przewiduje otwarcie 6 oddziałów dla absolwentów gimnazjum i 6 dla absolwentów szkół podstawowych. Zasadniczo utrzymane zostaną wcześniej obowiązujące kryteria dotyczące liczby uczniów w oddziale, będzie to jak dotychczas 24. Wiemy jakie trudności sprawia uczniom z terenu zwłaszcza powrót po zajęciach, nie planujemy więc dwuzmianowości. Problemem bardziej szczegółowo będziemy się zajmować w połowie stycznia – mówi wicestarosta Zbigniew Markiewicz.

Co prawda dwuzmianowość nie jest przez starostwo przewidywana, ale planuje się wydłużenie czasu nauki w szkołach do godziny 16 lub 16.30.

– Każde chętne dziecko znajdzie jednak miejsce w powiatowej szkole – zapewnia z kolei Bożena Tomkiel, dyrektor wydziału edukacji w starostwie.

Władze starostwa są na tym etapie również powściągliwe w odpowiedzi na pytania o politykę zatrudnienia nauczycieli. Wskazują jedynie, że zgodnie z obecnymi przepisami nauczyciel w jednej szkole pracować może w wymiarze 1,5 etatu. Nie wiadomo więc na razie, czy będzie zwiększone zapotrzebowanie na nowe etaty nauczycielskie.

Nie są też dziś znane szczegóły dotyczące sposobu prowadzenia naboru, to bowiem określi rozporządzenie ministra, które zwykle ukazuje się na przełomie stycznia i lutego.

Na pewno jednak wiadomo, że dodatkowe punkty uzyskają kandydaci za świadectwa, oraz laureaci konkursów przedmiotowych organizowanych przez kuratora oświaty oraz finaliści i laureaci olimpiad przedmiotowych organizowanych przez podmioty wskazane w wykazie MEN.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
11 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mama
Mama
3 lata temu

Napiszcie lepiej ile zdolnych dzieci, które normalnie poszłyby tam gdzie chcą, np. do mławskiej szkoły. A tak – z braku miejsc – będą zmuszone wybrać mniej dogodną dla nich placówkę.

Rodzic
Rodzic
3 lata temu

Ministra Zalewska kłamała gdy mówiła, że w szkołach nie będzie podwojonego rocznika.

Na kogoście wy głosowali?
No przynajmniej będzie jak za PRLu, 8 letnia podstawówka. Wspaniale, prawda?

kot
kot
3 lata temu

chodzi oczywiście o szkoły za 3 -4 lata , kiedy te 2 roczniki się skończą, i zostanie tylko .jeden mały rocznik do dyspozycji, a klasy będą zdublowane po tym zwiększonym naborze.

kot
kot
3 lata temu

Podpowiadam, że za 4 lata do szkół ponadpodstawowych będzie pustka, bo właśnie pójdą 2 roczniki , i nowego naboru nie będzie.A i dzieci rodzi się coraz mniej, i teraz startują roczniki z poważnego niżu w dorosłość.I znowu będzie do góry nogami,,,,
I tylko mi się przypomina piosenka w wykonaniu Maryli Rodowicz- „Ale to już było”, i dalej artystka śpiewała ” i nie wróci więcej”.I tu się Andrzej Sikorowski , autor tekstu jakby pomylił, cóż, czyżby Osiecka miała bardziej ponadczasowe teksty….

Wyborca
Wyborca
3 lata temu

Panowie Starostowie my wyborcy po to głosowaliśmy na PIS z nadzieją, że przyjdzie nowa władza i zrobi porządek w naszym powiecie. Jeśli Wy teraz nie zrobicie od razu porządku w Starostwie i w podległych mu wydziałach, to zobaczycie jak w krótkim czasie Siwobrody tak Wami zakręci, że nim się zoriętujecie będziecie zwykłymi radnym (nie muszę Wam mówić, że to jest wytrawny gracz i on nadal wierzy,że przegrał bitwę ale wojnę może jeszcze wygrać i tak szybko się nie podda). Gdyby na Waszym miejscu był Siwobrody, to nie miał by żadnych sentymentów i przypomnijcie sobie 2002 rok jakie robił porządki i kogo zatrudniał (oczywiście ludzi z PSL-u). Powodzenia!!!

Rob...
Rob...
3 lata temu
Reply to  Wyborca

Nie wiem czy się ”ZORIĘTOWAŁEŚ” ale robisz błędy……..

dzidek--z bliska
dzidek--z bliska
3 lata temu
Reply to  Wyborca

Mam rozumieć że ten siwobrody, to v-ce starosta Markiewicz, może masz i rację Wyborco–czekał dosyć długo aby wrócić, gdzie był parę lat temu, i może teraz kręcić i robić porządki w Starostwie po swojemu, chociaż czasy jego rządów, były mało ciekawe. A więc nie strasz nie strasz bo się z*******sz, a porządki to zacznij robić Wyborco w swoim umyśle, bo pisząc ten post z pewnością ucierpiałeś w 2002 roku, i przez tak długi czas byłeś na aucie samorządowej polityki, naprawdę powinieneś się zgłosić z tymi swoimi problemami, do Markiewicza może skorzysta z tych twoich rad i ciebie jako pierwszego zatrudni jako „ciecia”, od pilnowania porządku w Starostwie.

Kogut
Kogut
3 lata temu
Reply to  Wyborca

A „zoriętowałeś” się ile stanowisk było Pisowskich za rządów Siwobrodego? PCPR, dział finansowy w starostwie itd

every
every
3 lata temu
Reply to  Wyborca

Złośliwy i upierdliwy to jest nowy vice. Jak przegrał wybory, to szukał haków na Siwobrodego, nawet je wynalazł, tylko się okazało, że nie jednemu psu Burek na imię, ale mimo wszystko powiedział coś w stylu, ze nie odpuści i jego musi być na wierzchu.
Nie potrafił przyjąć przegranej z godnością, zachowywał się żenująco.
W związku z powyższym podejrzewam tego pana ze zdjęcia o wiele niegodziwych działań teraz, po dostaniu się do koryta, chyba że Rakowski go będzie umiał powstrzymać.

dzidek--z bliska
dzidek--z bliska
3 lata temu
Reply to  every

every– masz dożo racji w swym poście, tak było, ale powinnaś wiedzieć, że Rakowski został doproszony do tej pisowskiej zbieraniny, i powierzyli mu stanowisko Starosty–RACZEJ WĄTPIĘ ABY MÓGŁ POWSTRZYMAĆ W ZŁYCH DZIAŁANIACH MARKIEWICZA, ale w tym gronie jest jeszcze jeden rozgrywający, KOMBATANT SOLIDARNOŚCI, za zasługi został Przew. Rady P;owiatu i raczej Rakowski będzie uległy, tym w/w aktywistom, i Kowalewskiemu który może odwołać swych Radnych z koalicji, i układ zacznie się sypać a taka sytuacja może zaistnieć, a Rakowski będzie się obawiać takiej sytuacji, bo gdy będą jakieś tarcia w koalicji to mogą go odwołać, niestety ale taka jest także samorządowa polityka, bo jeśli nie realizujesz koalicyjnych ustaleń, to po prostu cie nie ma.

dzidek--z bliska
dzidek--z bliska
3 lata temu
Reply to  Wyborca

Jeśli, już piszesz taki post, to nie musisz się już przedstawiać z nazwiska, ale na przyszłość przestań pisać w liczbie mnogiej, bo n.p ja nie głosowałem na to pisowskie towarzystwo, i nie musisz pisać w moim imieniu Wyborco PIS— a co do PIS to na innym portalu wyczytałem, że podczas występu zespołu PINK FLOYD W MEKSYKU, na telebimie leciała taka przestroga dla POLAKÓW CYT ” RESIST KACZYŃSKI IN POLAND'”,— A PO POLSKU to brzmi PRZECIWSTAWIAJCIE SIĘ KACZYŃSKIEMU W POLSCE. Nie wiem czy do ciebie i nie tylko ,to dotrze,ale za granicą widzą całe zło tego Pana z Nowogrodzkiej, tylko szkoda że nie widzi tego 38% Polaków, a chyba najwyższy czas się przebudzić z tego amoku uwielbienia.

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x