Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Paweł Szymański zagrał „proste piosenki o skomplikowanym życiu”


W sobotni wieczór w mławskim pubie „AS CAFE” odbył się koncert Pawła Szymańskiego – muzyka bluesowego,  gitarzysty i autora ciekawych tekstów.  Organizatorami tego występu byli Darek Skowroński – mławski gitarzysta i animator kultury oraz Grzegorz Bielak, którzy tą imprezą reaktywowali Małą Scenę Prezentacji. Darka pamiętamy jako gitarzystę blues – rockowej  formacji „Why ducky ?” a Grzegorz był liderem grupy „Strych”.


W wypełnionej po brzegi sali „AS’a” muzyk z  Olsztyna przedstawił swoje kompozycje z własnymi oryginalnymi tekstami. Przerwy między kolejnymi utworami wypełniał zabawnymi anegdotami ze swojego życia i opowieściami o kulisach powstawia  wykonywanych piosenek.  Jak sam pisze o sobie na FB jest „folkowym antydepresantem  ze szczyptą słowiańskiej nostalgii w akustycznym, autorskim wydaniu!”  Muzyka Pawła to powrót do tradycji trubadurów bluesa z jego pionierskich czasów. To śpiewający autor i gitarzysta, tworzący i wykonujący „proste piosenki o skomplikowanym życiu”. Jeden z pionierów stylu fingerpicking w Polsce. Swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał na scenach festiwali bluesowych, wielokrotnie występował solo na tzw. Dużej Scenie podczas Rawa Blues Festival. Gra na gitarze akustycznej, rezofonicznej, 12- strunowej i harmonijce ustnej.

Ewenement na polskiej scenie bluesowej. Bezkompromisowy tekściarz, utalentowany wokalista i świetny muzyk, zachwycający swoją techniką gry na gitarze akustycznej i harmonijce ustnej, na której potrafi grać w sześciu tonacjach przy użyciu tradycyjnych technik bluesowych.

Swoją przygodę z muzyką rozpoczął na początku lat 90., kiedy występował na imprezach i festiwalach bluesowych, wykonując repertuar złożony ze standardów gatunku. Przez kilka lat łączyła go współpraca między innymi z toruńskim zespołem Tortilla Flat, a także z formacjami Greek Gras czy Nocną Zmiana Bluesa. W roku 1993 zdobył I nagrodę w kategorii „harmonijka ustna” w konkursie „Zaczarowany Świat Harmonijki”. W roku 1997 TVP Katowice zrealizowała program telewizyjny „Paweł Szymański – to mój blues”, wielokrotnie emitowany w TV Polonia i TVP 2. Wydał kilka płyt z z autorskim materiałem. Po ukazaniu się płyty „Południowy wiatr” Rafał Chojnacki na łamach portalu www.folkowa.art.pl napisał:

„Szymański nawiązuje stylistyką do klasyków polskiej ballady z poetyckim tekstem, takich jak Andrzej Garczarek czy Tomasz Szwed. Nawet bardziej żywiołowe utwory okraszone zostały mądrymi i przemyślanymi tekstami. Mało kto potrafi dziś tak trafnie i obrazowo mówić o prostych sprawach.” Ostatnia płyta „Szpital Św. Jakuba” (2017 r.) jest powrotem do starego bluesa i klimatów muzycznych, w których Paweł Szymański chyba czuje się najlepiej.

Jego zdolności jako tekściarza zostały docenione przez jurorów kilku konkursów piosenki poetyckiej, między innymi Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej, na którym dwukrotnie, w latach 2005 i 2006, został laureatem Złotej Piątki. Sarkastyczne teksty opisujące absurdy codziennego życia, traktujące na przykład o wizycie u dentysty, plastikowych dziewczynach, restauracji McDonald’s czy wizycie Świadków Jehowy Szymański wyśpiewuje bez manieryzmów i ozdobników, czystym głosem. Na płaszczyźnie muzycznej artysta nawiązuje do starego bluesa i ragtime’u, zwinnie lawirując między licznymi inspiracjami, unikając jednocześnie zapożyczeń, rutyny i muzycznej konfekcji, co sprawia, że nie można muzyki tego wokalisty jednoznacznie zaszufladkować.

Miejmy nadzieję że koncert Pawła Szymańskiego to powrót do dobrego klubowego grania w naszym mieście. W sąsiednim Ciechanowie funkcjonują: studencka „Fabryka Kultury Zgrzyt” czy „Kawiarenka Artystyczna”   w miejscowym domu kultury. Czekamy na nowe muzyczne pomysły Darka Skowrońskiego i Grześka Bielaka.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Józef
Józef
4 lata temu

Brawo Darek i Grzesiek. Dobry początek więc trzeba kontynuować. Bardzo fajny koncert. Może teraz coś z rockowych klimatów. .

Pan Starszy
Pan Starszy
4 lata temu

Dlaczego? Dlaczego nie było widać informacji, że taka impreza ma się odbyć???
Na pewno nie było jej tu.
W Mławie jest w ogóle problem z obiegiem informacji. O ciekawych wydarzeniach Kulturalnych:-(
Pustynia.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x