Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Radni uchwalili wynagrodzenie starosty, ale nie jednogłośnie


Do kompetencji rady powiatu należy ustalenie wysokości wynagrodzenia nowego starosty. Radni powiatowi na sesji w dniu 7 grudnia takie wynagrodzenie uchwalili, choć przy jednym głosie sprzeciwu. Ostatecznie starosta Jerzy Rakowski będzie zarabiał tyle, ile jego poprzednik po ograniczeniu wysokości wynagrodzeń w samorządach, czyli 10 620 zł brutto.


W dyskusji nad wysokością wynagrodzenia zabrał głos radny Tomasz Chodubski. Zauważył, że przedłożony pod głosowanie projekt uchwały  ustala staroście Rakowskiemu maksymalne wynagrodzenie, jakie dopuszczają nowe przepisy, czyli  rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych i powinien być jakoś uzasadniony.

– Propozycja, która padła dotyczy limitu pensji według nowego rozporządzenia w wersji maksymalnej. W mojej ocenie jest to niewłaściwe przyjęcie samej zasady ustalenia już na początku kadencji wynagrodzenia z maksymalną stawką. Jest możliwość podwyższenia tego wynagrodzenia w trakcie kadencji, gdy ktoś ma możliwość wykazania się. Przyjęcie maksimum już na początku, to swoiste zniechęcanie nawet do wysiłku i pracy. Nasz samorząd powiatowy nawet na tle miejskiego ma mniejszy budżet i to zachęca nas, abyśmy nie od razu korzystali z tej maksymalnej stawki. Nie mogę poprzeć wynagrodzenia w tej maksymalnej stawce – mówił radny Chodubski.

Powody przedłożenia takiej propozycji radzie powiatu wyjaśnił przewodniczący rady Jan Łukasik.

– Jest to propozycja, żeby utrzymać takie wynagrodzenie jakie pobierał poprzedni starosta Włodzimierz Wojnarowski. Jerzy Rakowski jest doświadczonym samorządowcem, pełnił funkcję zastępcy burmistrza i był burmistrzem oraz przez kilka lat radnym miasta. Dlatego po zasięgnięciu opinii innych radnych i pani skarbnik, uważamy, że takie wynagrodzenie powinien otrzymać – wyjaśniał przewodniczący Łukasik.

Wynagrodzenie starosty składać się będzie z następujących elementów:

wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 4800 zł,

dodatku funkcyjnego w wysokości 2 100 zł,

dodatku specjalnego wynoszącego 40% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, w kwocie 2760 zł

dodatku za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego, w kwocie 960 zł.

Daje to łączne wynagrodzenie w wysokości 10 620 zł brutto.

Starosta Jerzy Rakowski jeszcze przed rozpoczęciem dyskusji na czas procedowania tego punktu w porządku sesji  opuścił salę obrad. W głosowaniu wzięło więc udział 18 radnych, 17 poparło przedłożony projekt, przeciw zagłosował radny Chodubski.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
17 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ojciec
Ojciec
4 lata temu

A ja uważam, że ten Pan Chodubski dobrze zrobił. Nie znam go osobiście, ale uczył mojego syna. Przecież on krytykował pensję starosty a nie samego starostę. To nie przeszkadza zgadzać się w przyszłości z jego decyzjami.
A że starosta na samym początku ma najwyższą stawkę to nie jest fair. Każdy z nas zaczyna od niższego pułapu i pnie się w górę. Zaoszczędzone w ten sposób nasze, podatników pieniądze mogłyby być wykorzystane chociażby na łatanie dziurawych powiatowych dróg.

michał
michał
4 lata temu

Chodubski był Pisowcem a póżniej zmieniał solidarna , kukiz , stracił w moich oczach i wielu mieszkańców . Ciągle inna partia. Sam za dużo do powiedzenia nie ma , niestety. Poza tym mówi bardzo niewyraznie i ja nie mogę go zrozumieć.

Maria
Maria
4 lata temu
Reply to  michał

Michał – Chodubski zmieniał partie ale nie poglądy. To wielka różnica. Nigdy nie był w SLD, PO czy podobnej partii. Zawsze blisko mu było do Chadecji. A że partie, w których był, gdzieś się odchylały to i on szukał miejsca.
A dla Ciebie ważna jest bezkrytyczna przynależność do partii czy wierność poglądom?

witold
witold
4 lata temu
Reply to  Maria

Maria co ma wierność poglądom to tego z czym wyskoczył pan Chodubski na sesji? Jeśli jest już taki szlachetny, to oprę się na wpisie Olki i dołączę do zdania, że mógł wnioskować o zmniejszenie diety radnego, bo te nie są minimalne. W tej kadencji zaczyna pan Chodubski i niech może najpierw wykaże się, aby dostawać przyznaną dietę. Dla mnie czysta hipokryzja panie Chodubski i Mario M…

Olka
Olka
4 lata temu

Szkoda, że Chodubski nie wystąpił z wnioskiem o zmniejszenie diety dla radnych – a powinien, chciał zmniejszyć staroście, to i sobie też powinien.

Ola
Ola
4 lata temu
Reply to  Olka

Dieta radnych powiatowych jest 1/3 diety radnych miejskich.

Olka
Olka
4 lata temu
Reply to  Ola

I cóż z tego? Była i jest, za komuny radni udzielali się społecznie, a więc nic wielkiego by się nie stało gdyby sobie tak jedni jak i drudzy te wypasione dietki trochę obcięli, bo tylko brzuch pasibrzuchom rosną. Tym bardziej, że Kaczogród to można powiedzieć, że gorzej jak komuna.

Mila
Mila
4 lata temu
Reply to  Olka

Panie Chodubski wez Pan wstydu oszczędź!

usa
usa
4 lata temu

bravo pan Ch.

Obserwator
Obserwator
4 lata temu
Reply to  usa

usa, a za co te brava? Za to, że zawsze gada tylko po to, żeby coś gadać? Sensu z tych dewagacji nie ma, ale na każdej sesji się odzywa, żeby błyskać przed kamerami

Wiesław
Wiesław
4 lata temu
Reply to  Obserwator

Jeśli chodzi o błyszczenie (a ściślej rzecz ujmując – wygłupy) przed kamerami to radnych miejskich nikt nie jest w stanie przebić, tam to dopiero są występy.

every
every
4 lata temu

Z tą pensją Rakowskiego, to chyba niezupełnie tak… Wojnarowski zarabiał ponad 12 tys.zł w sumie, bo zdaje się, ze nie dał sobie obniżyć zarobków, a więc Rakowskiemu ustalono obniżone wynagrodzenie, czyli tyle samo będzie zarabiał co burmistrz.

Mlawiak
Mlawiak
4 lata temu
Reply to  every

Najpierw niech się wykarze praca dla ludzi i powiatu wtedy można rozmawiać o podwyżce a co my zarabiający 1600 zl JAK ŻYĆ a tu 10 12 ludzie…

Labu
Labu
4 lata temu
Reply to  Mlawiak

A imć Chodubski też jeszcze się niczym nie wykazał a dietkę w maksymalnej wysokości przewidzianej dla radnego przytuli. Nie wspomnę o tych mądralach z miasta. Zgroza.

dzidek z bliska
dzidek z bliska
4 lata temu
Reply to  Labu

Tak w Radzie Miasta, jak i w Radzie Powiatu, Pan Chodubski nigdy nie wykazywał się żadną incjatywą, na posiedzeniach w/w Rad, i chyba nigdy się nie wykaże, ale wniosek o mniejsze wynagrodzenie dla Starosty, może słuszny, ale sam nie wiem co się z Panem stało a gdzie Pan był wcześniej kiedy razem współdziałał Pan Z Rakowskim, i klepał posłusznie przez podniesienie rączki, wasze wspólne incjatywy koalicyjne, i nie było ważne czy te propozycję są słuszne, czy nie. Że w Radzie Miasta są mądralę nie przeczę , a jednym z tych mądrali jest właśnie CHODUBSKI, w Radzie Powiatu i te jego obecne wnioski co do pensji Rakowskiego jako Starosty, są dla mnie zdziwieniem, jak szybko można zmieniać poglądy.

Irek
Irek
4 lata temu
Reply to  Labu

Podobno proponowali mu stanowisko wiceprzewodniczącego. Gdyby był łasy na pieniądze, to by wziął.

Olka
Olka
4 lata temu
Reply to  Irek

W kuluarach? 😀

17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x