Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

„Mendy” okazały się „mędrcami”. Prokuratura umarza dochodzenie


Prokuratura Rejonowa w Mławie umorzyła dochodzenie w prawie ewentualnego znieważenia radnego, do jakiego miało dojść podczas sesji rady gminy Szydłowo w lutym br. Według ówczesnego radnego Mirosława Kućki wójt Wiesław Boczkowski w publicznej dyskusji miał użyć wobec niego słów „takich mendów jak pan”. Wójt Boczkowski twierdził, że użył słowa „mędrców”. Prokuratura umarzając dochodzenie oparła się na opinii biegłego z zakresu fonoskopii.


Do spornej sytuacji doszło podczas obrad sesji rady gminy w Szydłowie w lutym br. Wtedy to miała miejsce polemika pomiędzy radnym Mirosławem Kućko a wójtem Wiesławem Boczkowskim w sprawie udzielania odpowiedzi na interpelacje i zapytania. Wówczas to wójt miał dopuścić się znieważenia radnego słowami  „Statut był przegłosowany nie przez takich mendów jak pan”. Taki właśnie zapis znalazł się w oficjalnym protokole z tego posiedzenia, który na kolejne, marcowej sesji został bez dyskusji (a być może bez przeczytania) przyjęty przez radnych. Tu warto dodać, że podobnie jak chyba we wszystkich samorządach, w celu sporządzenia protokołu przebieg sesji pomocniczo był nagrywany.

Dopiero w piśmie skierowanym 3 kwietnia do przewodniczącego rady gminy wójt prosił o sprostowanie swojej wypowiedzi zapisanej w protokole. Zakwestionował użycie przez niego słowa „mendów”, twierdząc, że z całą pewnością powiedział „mędrców”. Do takiego samego wniosku doszła też większa część radnych gminy, którzy również w tej sprawie wystosowali pismo do przewodniczącego rady. Ówczesny przewodniczący rady Grzegorz Rochna uznał jednak, że protokół zgodnie z procedurą i przepisami został przyjęty i nie ma podstaw do jego zmiany.

Tymczasem radny Mirosław Kućko wezwał wójta Boczkowskiego do oficjalnych przeprosin.

– Czara goryczy się przelała. Dziwię się, że pan, sprawując taką funkcję publiczną potrafi się wypowiedzieć o mnie i o innych w taki sposób – powiedział radny na kolejnej sesji. I zażądał, aby w terminie do 31 maja wójt w napisanym własnoręcznie piśmie przeprosił go osobiście. Przeprosiny miały obejmować słowa wypowiedziane na sesji, ale też „donoszenie na mnie, zniesławienie mojej osoby i mojej rodziny podczas posiedzeń rady gminy, jak i moich przełożonych w zakładzie pracy” – mówił radny Kućko. Pismo z przeprosinami powinno być też odczytane na najbliższej sesji rady gminy z udziałem sołtysów, a także na zebraniu wiejskim.

Wójt Boczkowski uznał, że nie widzi takiej potrzeby, gdyż ani nie obraził radnego i jego rodziny i nic nie wie o donosach.

Jako że radnemu podczas pełnienia obowiązków przysługuje ochrona taka jak funkcjonariuszowi publicznemu, dalszą konsekwencją było pismo radnego Kućki skierowane do Prokuratury Okręgowej w Płocku w sprawie podejrzenia znieważenia funkcjonariusza publicznego.

Ta przekierowuje wniosek do prokuratury mławskiej. Tu 17 lipca 2018 roku zostaje wszczęte dochodzenie. Prokuratura głównie oparła się na dokonanej przez biegłego z zakresu fonoskopii z Laboratorium Policji w Poznaniu analizie kopii nagrania przebiegu lutowej sesji rady gminy. Pierwsza opinia jaką w tej sprawie otrzymał prokurator, nie rozstrzygnęła jednoznacznie jakie słowo padło z ust wójta. Słowo „mędrcy” opatrzone tam zostało znakiem zapytania. Dopiero opinii uzupełniającej biegły dookreślił, że w pierwotnej opinii znalazło się tylko słowo „mędrcy” jako najbardziej zbliżone do zawartego w badanym materiale.  Zaznaczył też, że analizowana wypowiedź charakteryzowała się szybką mową i niewyraźną artykulacją. Nie kwestionował jednak jakości zabezpieczonego nagrania. W tej sytuacji prokuratura w końcu listopada umorzyła dochodzenie w tej sprawie. Postanowienie oczywiście jeszcze nie jest prawomocne.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
22 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Realista
Realista
4 lata temu

Myślę, że ten nasz król, człowiek elokwentny, wykształcony, pełen pomysłów, umiący manipulować ludźmi
i przede wszystkim poliglota(wystarczy, że pojedzie za granicę na 3,4 dni i język obcy opanowuje do perfekcji, taka to zdolna bestia) u nas się niepotrzebnie marnuje. Mam propozycję, a mianowicie: na wiosnę będą wybory do europarlamentu i uważam, że nasz król powinien w nich wystartować. Jak państwo wiecie z takim poparciem jakie ma w naszym społeczeństwie okazał by się bezkonkurencyjny i nawet by wygrał z obecnym marszałkiem (podobno ma startować). Wszyscy zwolennicy z obowiązku zagłosują na króla, a przeciwnicy z przyjemnością ponieważ będzie okazja do pozbycia się wspaniałego człowieka (wtedy do nas ponownie powróci demokracja). Przecież każdy ma gdzieś rodzinę po za naszym królestwem, ale w naszym okręgu wyborczym i powiedzą na kogo maja głosować, to na pewno chętnie wszyscy na króla zagłosują. Gdy w europarlamencie europosłowie zobaczą z jakim człowiekiem wykształconym i przede wszystkim mądrym mają do czynienia, to od razu zaproponują mu stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej. Obecni przywódcy państw nie mogą poradzić sobie z nielegalna emigracją, na nasz król temat rozwiąże nie dłużej niż w ciągu tygodnia. Wszyscy europosłowie będą głosować jak ich król będzie kazał, tak jak nasi radni i wtedy dopiero będzie prawdziwa zjednoczona unia i nasz król na trwałe zapisze sie w historii nawet światowej. Królu nie zmarnuj tej życiowej szansy.

#Mieszkaniec
#Mieszkaniec
4 lata temu

Przecież to jakaś kpina co ten „człowiek” robi, śmiech na sali…

Mieszkaniec
Mieszkaniec
4 lata temu

Panie redaktorze zastanawiam się dlaczego Pan blokuje niektóre komentarze. To co komentujemy o naszej gminie, to szczera prawda i nikt nikomu nie ubliża. Jest przecież wolność słowa w kraju, a to co piszemy, to nawet nie połowa co powinniśmy pisać. Wiemy, że każda władza boi się krytyki( u nas publicznie nie wolno złego słowa powiedzieć na naszą władzę, bo czeka go za to sroga kara) i zastanawiam się czy nasz szeryf zabronił Panu puszczać w obieg jakichkolwiek artykułów o naszej gminie, a przecież odbywa się bardzo dużo różnych imprez i to ciekawych, a nie ma żadnych artykułów. Odnosząc się do tego artykułu, Pan może nie wie ale nasz szeryf w gminie nie szanuje nikogo,a wszyscy dla niego, to są mendy, skur…..yny i padalce itd. Ja słyszałem to nagranie i wyraźnie słychać mendy anie mędrcy. Przecież jest teraz taka technika, że nie ma problemu z wyłapania takiego czy takiego słowa ale kto jest przy władzy ten ma rację. Pan powinien przyjechać do nas na sesję i powinien zabrać ze sobą kamerę, a dlatego, że z nagrania co nagrywa sesję gmina nie słychać nic i nie wiem czy to nie jest zrobione celowo żeby nikt nic nie słyszał (chciał PIS żeby były sesje nagrywane to mają, a że nic nie słychać to nie nasz problem). Zobaczy Pan jak wygląda niema rada i to chyba jedyna w całej Polsce. Kiedyś Polska miała niemy sejm, a my mamy niemą radę.

Anonim
Anonim
4 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

Mieszkańcu, zapewne masz dużo racji, ale czemu w Waszej gminie nie zawiąże się jakaś koalicja i nie wybierzecie innych władz, innych radnych. Na radnych zgłaszają się sami potakiwacze i są wybierani, na wójta mieliście kilku kandydatów, a wybraliście znów człowieka, który ledwo, ledwo skończył technikum, a nawyków do takiego „szanowania” ludzi nabrał już w dzieciństwie. Sami go dobrze znacie od podszewki, a zostaje i tak wybrany większością głosów. Przecież gdyby nie został wybrany, nic by Wam nie mógł zrobić. Nie wiedziałby kto głosował przeciwko niemu.

dzidek z bliska
dzidek z bliska
4 lata temu
Reply to  Anonim

Dobre rady dajesz mieszkańcom, tylko że spóznione o parę miesięcy. Jesli wiesz jak to sie robi to zgłoś się na przyszłe wybory, ktore już nie za długo bo to tylko 5 lat, a zleci jak z bicza strzelił, i jak dobrze się zaangażujesz to zbudujesz koalicję o jakiej piszesz.

Anonim
Anonim
4 lata temu

Nie jestem z gminy Szydłowo jeśli coś, m…ądralo, a że Boczkowskiego znam, to już inna sprawa.
Cham zawsze zostanie chamem. Obojętne jakie nauki by nie pobierał, to i tak nic to nie zmieni.
Sam skończ z tym doradztwem wszystkim i wszystkiego, bo wszyscy Twoich uszczypliwych i złośliwych uwag mają serdecznie dość.
Tak, wiem że mi się zaraz oberwie od Ciebie, ale cóż… takie jest życie.

dzidek z bliska
dzidek z bliska
4 lata temu
Reply to  Anonim

Masz dobre wyczucie, ale czy w swych postach, musisz, naśladować, tego chama ktorego znasz.Powinienes wiedzieć zr nie musisz być z gminy Szydłowo, aby pomoc w kampanii wyborczej, no ale pewnie tylkp pisac potrafisz.Niestety, tamim nieukom jak Ty trzeba wytykac bledy w myśleniu, a ze przyjmujesz to jako doradztwo, to powinienes wiedzieć inteligencie ze za takie, uslugi sie płaci. Nie skorzystam z twej rady i pisac postow w swoim stylu nie przestanę, za dobrze znam mlawskie środowisko, abym przestal pisac posty i oceniać, te wasze, pisanie, ktore w większości mocno odstaje od rzeczywistości.

Gal
Gal
4 lata temu
Reply to  Anonim

W naszej gminie społeczeństwo jest tak zastraszone, że gdyby wójt dla jaj wystawił kandydata na radnego psa czy kota i kazał na nich głosować, to ludzie na 100% wybrali by ich na swoich radnych bo tak kazał wódz. Czy to nie jest wstyd dla gminy, że reprezentuje nasz radny po szkole specjalnej, a jest taki i to wygrywa bezapelacyjnie.

WYBORCA
WYBORCA
4 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

Dlaczego mieszkaniec się nie podpiszesz, masz pretensje do redaktora a sam co robisz ?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
4 lata temu
Reply to  WYBORCA

Jak chcesz trafić na sybir, to się podpisz.

bolek
bolek
4 lata temu

Ksiądz prof. Tischner mówił, że mamy trzy prawdy. Świętą prawdę, też prawdę i gówno prawdę. Oznacza to mniej więcej, że co dzisiaj święte, jutro jest przeklęte. A prawda najprawdziwsza to już z lekka robi się nieprawdziwa. A ta ostatnia, to takie przez kogoś pierd…lenie. Ktoś bezkarnie kłamie, według mnie ten, co kazał tańczyć na rurze.

Gość
Gość
4 lata temu

Panie Kućko jeszcze powinien pojechać do programu ,,Alarm” i dać im płytę z nagraniem oraz protokół. Pan biegły przed dziennikarzami będzie inaczej śpiewał.

Xxx
Xxx
4 lata temu
Reply to  Gość

Ciekawy jakby Ciebie ktoś obraził co byś zrobił gościu

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Xxx

Jakby mnie tak ktos obrazil jak wojt Pana Kucke to nie latalbym po prokuraturach tylko jak chlop chlopu dal w pysk i zapowiedzial ze za kazde slowo ktorym wojt mnie obrazi bede to lanie powtarzal i na pewno by zrozumual a prokuratory nie karza swoich o tym Pan Kucko chyba nie wie

Oczomniewierze
Oczomniewierze
4 lata temu
Reply to  Anonimowo

Haha i to jest sposób na rozwiązanie sytuacji

xyz
xyz
4 lata temu
Reply to  Gość

Wczoraj dotarłem do płyty z tej sesji i tam wyraźnie słychać słowo mendy. Zastanawiam się na jakiej podstawie biegły wydał taką opinię (może ktoś miał dar przekonywania). To powinien być najsłynniejszy biegły w Polsce, tak jak komornik od ciągnika z Kuklina. Było trzech mędrców ze wschodu, a król od tej pory powinien tytułować się czwartym mędrcem ponieważ na to zasługuje ,bo tylko taki tekst i tak szybko może wymyśleć prawdziwy mędrzec nad mędrcami.

Gość
Gość
4 lata temu

Panie Kućko jedynie co Panu pozostaje to jechać do Pana Ziobry. Powiem tak tylko głuchy nie usłyszy co tam zostało wypowiedziane. Pan wójt nigdy nie używa słowa mędrcy, to skąd nagle je wytrzasnął na sesji. na nagraniu słychać wyraźnie inne słowo niż mędrcy.

Mały
Mały
4 lata temu

A ta śpiąca królewna to kto?

dzidek z bliska
dzidek z bliska
4 lata temu
Reply to  Mały

No jak to nie wiesz kto to jest, to właśnie śpiąca królewna, dobrze napisałeś a tak bardzo się dziwisz.

Piotrek
Piotrek
4 lata temu
Reply to  Mały

I tylko dla tego tu zajrzałem

dzidek z bliska
dzidek z bliska
4 lata temu
Reply to  Piotrek

Jednak Spodobała ci sie ta Królewna z Szydłowa, to nie zaglądaj tylko na portal, ale zajrzyj także do Urzędu Gminy, aby spotkać się na żywo z KRÓLEWNĄ.

Anonim
Anonim
4 lata temu

Zdjęcie świetne, idealnie dopasowane do treści.
„I co mi zrobisz jak mnie złapiesz”.

22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x