Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mława będzie się teraz nazywać Muawa?


Czy miasto Mława zmieni swoją nazwę a jedną z głównych jej ulic będzie ulica Grodzka? To nie jest primaaprilisowy żart. Takie radykalne rozwiązania zaproponował radzie miasta jeden z mieszkańców (jeszcze) Mławy. Pisemny wniosek w tej sprawie wpłynął na ręce przewodniczącego rady Lecha Prejsa, który z jego najważniejszymi tezami zapoznał radnych podczas wczorajszej sesji rady miasta.


ksp Mława
Reklama

Otóż autor wniosku uważa, że zmiana pisowni nazwy naszego miasta spowoduje większą popularność w świecie, a przynajmniej tam, gdzie używa się języka angielskiego. Cudzoziemcom łatwiej byłoby zarówno napisać jak i poprawnie wypowiedzieć nazwę miasta. Miałby to być taki zwrot ku nowoczesności.

Z kolei ukłonem w stronę tradycji miałaby być ulica Grodzka. Rzecz jasna nie chodzi tu o uhonorowanie postaci Anny Grodzkiej/Krzysztofa Bęgowskiego, ale nawiązanie do pewnej tradycji czy zwyczaju, który posiadają historyczne i zabytkowe miasta. W każdym mającym za sobą długą historię grodzie ulica o takiej nazwie się znajduje. Według autora wniosku taka ulica jest synonimem miejskości i jej miejsce winno być przy ratuszu.

Wniosek został skierowany do nowo utworzonej w obecnej kadencji komisji skarg wniosków i petycji. Ta po jego rozpoznaniu zarekomenduje radzie miasta dalszy sposób rozpatrzenia tego, przyznać trzeba osobliwego pomysłu.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
31 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Dr.Janusz
Dr.Janusz
1 rok temu

A niby z jakiej racji mamy zmieniać nazwę naszej pięknej Mławy???
Bo co? Ciężko z wymową???
Niechaj się uczy jeden z drugim!!!
Pzdr. wszystkich Mławiaków

Ewka
Ewka
1 rok temu

,, Polacy nie gęsi ……….

Plpl
Plpl
1 rok temu

Mielau przynajmniej ma minimalny związek z historią…

emeryt
emeryt
1 rok temu

to Działdowo nazwać Soldau ?nie ma litery ‚ł’

Koza
Koza
1 rok temu

W każdym kraju szanują swoj język. jak przyjeżdża obcokrajowiec to musi sie dostosowac do regul panujacych w kraju do ktorego przyjechał tylko w Polsce zapomiano o języku narodowym

Troglo
Troglo
3 lata temu

Powinna się nazywać Mgława to jest nazwa najbliższa prawdzie

dzidek z bliska
dzidek z bliska
3 lata temu

Zdjęcie przedstawiające mławski Ratusz z tym znakiem STOP, mówi wszystko o tej propozycji, i powinno być odpowiedzią, dla tego który złożył tą propozycję. A sam fakt, że Przewodniczący Rady Prejs, stawia, taki wniosek na posiedzeniu Rady, świadczy tylko o tym że wnioskodawca, musi być znaną osobistością miasta MŁAWY, przecież ten wniosek jest z góry skazany na porażkę, no ale cóż możemy sobie podyskutować.

ttyy
ttyy
3 lata temu

dlatego że tu som w dużej liczbie muły to ja właśnie od 40 lat tutaj NIE MIASZKAM ! rodowity mławianin i więcej proponuję turniejów warcabowych i innych abyśta jeszcze gupsze w większej liczebności były a już na pewno post factum cza będzie tylko zaakceptować ten fakt jako już mocno osadzony w realiach !

Toja
Toja
3 lata temu
Reply to  ttyy

Do ttyy
może jesteś tym obcokrajowcem, co nie może wypowiedzieć nazwy naszego miasta, bo jakoś nie mogę zrozumieć twoich słów.Pisane jakoś…nie po polsku 🙂

kot
kot
3 lata temu
Reply to  ttyy

małe środowiska są trudne, mławskie środowisko też nie jest łatwe, wprost mam niezbyt miłe doświadczenia.Starajmy się jednak nikogo nie obrazić, dać dystans i szacunek di interlokutora w wypowiedziach.

kot
kot
3 lata temu

Serio? Czy to z braku zajęcia i pomysłu na coś normalnego ??????
Z gimnazjów porobiono podstawówki, dzieci coraz mniej, może lepiej zrobić z jednej podstawówki szkołę ponadpodstawową, bo co zrobią 8 -klasiści z gimnazjalistami (chociaż rozumiem, że trudno było czekać na jałowym przebiegu 3 lata, zanim gimnazja wygasną) , może jakaś imprezkę integracyjną ze sponsorami, ale zmiana nazwy ?? to chyba jakiś żart mławskich dziennikarzy????

Uczeń
Uczeń
3 lata temu
Reply to  kot

Mławscy dziennikarze niech napiszą o podwójnych rocznikach w liceum i o tym, kto nie dostanie się do mławskiej wymarzonej szkoły.
Taki prezencik od miłościwie panującej nam Partii i ministry Zalewskiej.

Czytelnik
Czytelnik
3 lata temu

Jadę do Warszawy i 90 procent osób niewie gdzie jest Mława a co mowa reszta świata po co to!!!! Pewnie propozycja padła od kogoś kto by zarobił na tym administracyjnym zamieszaniu. Dobrze że niezaproponowano Nowogrodzkiej.

Lila
Lila
3 lata temu

A ja proponuję nazwę Muł. Będzie odzwierciedleniem tego, co niektórzy mieszkańcy mają zamiast mózgu.

Janek
Janek
3 lata temu

Bedzie ulica Anny Grodzkiej przeciez tak sie zasluzyla dla Polski.

Magdalena
Magdalena
3 lata temu

A może Czikago? Brzmi z światowo, ale pisownia rodzima. Tak patriotycznie.

AntyKo
AntyKo
3 lata temu

Ja w związku zamierzam złożyć wniosek o coś bardziej chwytliwego, popularnego. Myślę, że Bruksela albo Waszyngton, no może Paryż. Będą wtedy pisać o nas całym świecie, a tak to zapyziała prowincja i zaścianek.

Mer
Mer
3 lata temu

A dlaczego angielski? Może, jak przed wiekami, bądźmy wierni francuszczyźnie (Moiva)?

AntyKo
AntyKo
3 lata temu

Bardzo dobra propozycja. W Szczebrzeszynie też główkują nad tym, tylko mają większy problem. Podobno będzie Houston albo Chicago, choć są też zwolennicy Berlina i Casablanki.
Także radni śmiało, do dzieła !

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

Każdy ma prawo do przedstawiania swoich pomysłów, ale żeby tak okaleczyć nazwę miejscowości, a jeszcze bardziej nazwę ulicy, to już w głowie się nie mieści i to dla tego, żeby komuś się przypodobać. 2x NIE.

Inka
Inka
3 lata temu

czy naprawdę radni nie maja się czym zająć tylko takim wnioskiem bo komuś się coś ubzdurało. Co mnie obchodzi jakiś cudzoziemiec, bzdury totalne, jestem jak najbardziej na NIE

Olka
Olka
3 lata temu
Reply to  Inka

No niestety muszą się zająć nawet idiotycznym wnioskiem. Nie mają po prostu wyboru, a że pomysł jest chory tak samo jak składający taki wniosek, to już inna sprawa.
Ktoś sobie nie zdaje sprawy jakie to są koszty dla miasta, dla innych urzędów, dla przedsiębiorców, albo ten ktoś sobie kpi z nas wszystkich, bo i tak może być.

every
every
3 lata temu

Powiem tak: nie, nie, nie!!!
Nie wracajmy do epoki kamienia łupanego. Zmiana nazwy ulicy to ogromne koszty, a zmiana nazwy miasta to już szaleństwo, które niestety musiałoby ponieść miasto. Obawiam się, że ten pomysł wyszedł od tych mądrali od tężni i plastikowego lodowiska.
Zmiana w tej chwili ulicy na Grodzką będzie się kojarzyła niestety z posłanką, Tam gdzie te ulice istnieją od lat jest ok, ale teraz zmieniać nazwę Starego Rynku (nawet części) na Grodzką, to chore.
Cudzoziemcy niech łamią sobie języki, nie tylko na Mławie sobie języki łamią.
Komuś normalnie palma odbiła.

Czytamy zawsze
Czytamy zawsze
3 lata temu
Reply to  every

Haha święta prawda

Tesmotes
Tesmotes
3 lata temu
Reply to  every

I tu się mylisz.
Pomysłodawcą jest ktoś inny.

dzidek z bliska
dzidek z bliska
3 lata temu
Reply to  Tesmotes

Wydaj mi się że pomysłodawcą może być ten historyk i były Dyr. Muzeum, który, mławianom chce wysmażyć takie zmiany za karę bo go nie wybrali na Radnego, ewentualnie ten nawiedzony pomysłodawca budowy pomników. Myślę że większość z nas kojarzy te znane i wybitne jednostki, mławskich myślicieli, którzy są wspierani przez władze Ratusza.

anonim XC2
anonim XC2
1 rok temu
Reply to  every

nazywam sie Brzeczyszczykiewicz zaden obcokrajowiec nie ma problemu

Były
Były
3 lata temu

Przestańcie się wygłupiać!

Gośka
Gośka
3 lata temu

Głupota nie zna granic. Czy o nas polaków, ktoś się martwi,że nie potrafimy wypowiedzieć nazwy zagranicznego miasta.Ktoś naprawdę nie ma co robić i nudzi się przed świętami. Wielka mi nowoczesność. Nowoczesność to będzie jak obcokrajowcy nauczą się poprawnie wymawiać nazwę naszego miasta Mławy.
Do ulicy Grockiej nic nie mam- może być.

AntyKo
AntyKo
3 lata temu
Reply to  Gośka

Gośka, ale to ma być Grodzka nie „Grocka”. Nazwa od grodu pochodzi, ale to taki drobiazg.

Toja
Toja
3 lata temu
Reply to  AntyKo

A Grodzkiej ?

31
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x