Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Ciechanów. Komunikacja miejska ma swój pierwszy elektryczny autobus


Solaris Urbino E 8,9 LE, czyli pierwszy miejski autobus elektryczny, zasilił już flotę ZKM. Pojazd jest proekologiczny i całkowicie bezemisyjny. Został kupiony dzięki pozyskaniu przez miasto 90% dofinansowania. 1 grudnia został zaprezentowany mieszkańcom.


ksp Mława
Reklama

Autobus jest napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 160 kW. Posiada litowo-jonowe baterie trakcyjne o łącznej pojemności 160 kWh. Pojemność baterii umożliwia przejechanie od 120 do 160 kilometrów przy całkowitym naładowaniu baterii. Zależy to od warunków w jakich pojazd jest eksploatowany, od techniki jazdy oraz obciążenia. Baterie autobusu są ładowane w systemie „plug in” ze standardowej sieci elektrycznej, prądem o wysokim napięciu. Autobus wyposażony jest w system rekuperacji energii. Oznacza to, że baterie autobusu są doładowywane podczas jazdy energią elektryczną wygenerowaną w czasie hamowania pojazdu.
W autobusie znajduje się 21 miejsc siedzących i jest on przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Wejścia są bezstopniowe, a rozkładana rampa najazdowa umożliwia wjazd wózkiem inwalidzkim lub dziecięcym. Kabina kierowcy jest klimatyzowana.
W autobusie zainstalowany jest szereg systemów służących bezpieczeństwu czy ułatwiających zarządzanie transportem. Posiada system informacji pasażerskiej (wizyjny i akustyczny), monitoring wizyjny wewnątrz i na zewnątrz autobusu, system lokalizacji pojazdu w systemie GPS, system zapewniający łączność alarmową kierowcy z dyspozytorem ZKM, system liczenia pasażerów.

Autobus elektryczny w pierwszych dniach grudnia zostanie wprowadzony do sieci ZKM na stałe, będzie kursował na miejskich liniach w standardowy sposób, jak inne autobusy w taborze spółki. Oprócz zerowej emisji spalin, autobus elektryczny wyróżnia niski poziom hałasu, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. Ponadto ma wzbogaconą kolorystyką nadwozia z motywami podkreślającymi jego proekologiczny charakter.

W maju do Ciechanowa został dostarczony autobus niskoemisyjny klasy MINI, który także zakupiono dzięki dofinansowaniu. Zakup obydwu tych autobusów to element projektu, na który miasto pozyskało łącznie 37 466 124,19 zł środków zewnętrznych (z UE i budżetu państwa). Cały projekt obejmuje także utworzenie elektronicznego systemu informacji pasażerskiej (w realizacji), zakończoną budowę park&ride, zakończoną modernizację ulicy Sienkiewicza oraz trwającą budowę obwodnicy wschodniej Ciechanowa.

źródło: UM Ciechanów

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec OKM
Mieszkaniec OKM
3 lata temu

Bardzo fajnie. Na OKM, od kiedy jeżdżą autobusy, zlikwidowali progi zwalniające ruch. I o określonych porach, kiedy autobus zatrzymuje się pod blokiem, trzeba zamykać okna, bo autobus furczy i smrodzi kiedy odjeżdża z przystanku.
Autobusy elektryczne takiego problemu nie robią. Dlatego czekam z niecierpliwością na takie nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców rozwiązania w Mławie.

dzidek z bliska
dzidek z bliska
3 lata temu

No tak z przyjemnością się czyta takie teksty, /szkoda tylko że to nie Mława/ miasto Ciechanów pozyskało na zaplanowane inwestycję 37.466,124,19 milionów złotych,śmiem twierdzić że nasz Włodarz Kowalewski, nie pozyskał nawet połowy takich środków przez cały czas swych do tej pory 12 letnich rządów, a mławianie cieszą się byle czym, np. że będą mieć ławeczkę, którą zbuduje nam miejska firma od budowy dróg, i nie tylko, no i cóż wam mławianie jeszcze trzeba, do szczęścia, chyba tylko jeszcze więcej uśmiechów PANA SŁAWKA!!!! bo już nie długo spotkacie się z Mikołajem, i podczas spotkania usłyszycie z pewnością następne obiecanki, cacanki, a ich realizacją, zajmą się odpowiednie służby, w końcówce obecnej kadencji, tak aby nam wiecznie panujący Kowalewski, mógł się załapać na następne 5 lat.. A tak na poważnie, warto zadać pytanie tym mieszkańcom którzy dokonali tego wyboru??? CZY NAPRAWDĘ NIE JEST WAM WSTYD?? !!!!

mławianka
mławianka
3 lata temu

A Mława będzie miała ławeczkę!

Anonim
Anonim
3 lata temu
Reply to  mławianka

na której będzie można ogrzać tyłeczek…

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x