Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W „siódemce” znaleźli sposób na ciężkie plecaki


To pierwsza szkoła w Mławie, która chce ulżyć uczniom. Nie chodzi tu rzecz jasna o zakres szkolnych, programowych obowiązków, ale o nazbyt ciężkie plecaki. Akcja ważenia tornistrów przeprowadzona przez mławski Sanepid m.in. właśnie w Szkole Podstawowej nr 7 wykazała, że uczniowie dźwigają nazbyt ciężkie plecaki, niektóre ważące nawet ponad 6 kg. Jak można im ulżyć?

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Według normy WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) szkolny plecak z zawartością nie powinien ważyć więcej niż 10% masy ciała. Tymczasem wyniki akcji ważenia dzieci i tornistrów przeprowadzonej przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Mławie m.in. właśnie w „siódemce” wskazują, że norma zachowana jest w  ok. 43% przypadków. Pozostali uczniowie dźwigają więcej. Choć wyniki są i tak lepsze niż badań prowadzonych w 2016 roku, to i tak nasze pociechy dźwigają więcej niż powinny.

– W Mławie zważyliśmy ponad 200 uczniów i ich plecaki. Niektórzy uczniowie noszą czasem w plecaku rzeczy niekonieczne, mieliśmy np. przypadek noszenia zapomnianych lektur do oddania szkolnej bibliotece. Na ogół nie ma jednak zbędnych rzeczy w plecakach. Pamiętajmy, żeby sam plecak był jak najlżejszy, miał sztywną ściankę na plecach i szerokie, miękkie szelki. Warto byłoby wpłynąć na wydawców, aby książki i ćwiczenia nie były z ciężkiego, kredowego papieru. Również zeszyty w twardych okładkach są cięższe niż te w miękkich – mówi Ewa Sztuba dyrektor PSSE w Mławie.

Jak sposób na za ciężkie plecaki znalazła „siódemka”?  W porozumieniu z Radą Rodziców, która wyasygnowała na to środki, zakupione zostały komplety książek do nauki języka angielskiego, matematyki i języka polskiego.

– To w ramach naszego szkolnego programu „Odciążamy plecaki” – wyjaśnia dyrektor ZPO nr 3 Mariusz Lempek.

– Teraz na ławkę trafia jeden wspólny podręcznik z tych trzech przedmiotów, a dzieci noszą w plecaku o te trzy podręczniki mniej. Dotyczy to zwłaszcza klas IV, tam te plecaki były najcięższe – dodaje dyrektor.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
matka
matka
2 lata temu

Super. Nareszcie ktoś zaczął działać w tej sprawie. Kolejna dobra inicjatywa w Siódemce. Nie żałuję, że zostawiłam córkę w tej szkole, choć rozważałam jej przeniesienie do innej (po likwidowanym gimnazjum).

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x