Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Patriotyczna wieczernica w Dzierzgowie


W piątkowy wieczór 23 listopada, przy nastrojowym blasku świec, społeczność lokalna gminy Dzierzgowo mogła być świadkiem Wieczornicy poetyckiej poświęconej 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę.


Uroczystość dedykowano „najlepszym synom posłanym na śmierć w imię wolności i niezależności Polski”. Program został przygotowany przez dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. marsz. Józefa Piłsudskiego oraz Publicznego Gimnazjum w Dzierzgowie pod kierunkiem pani Bożeny Perdjon, Grażyny Czupryn, Doroty Łączyńskiej, Agnieszki Rybczyńskiej, Hanny Sztraube oraz pana Tomasza Pawlaka.

Uczniowie słowami wybitnych pisarzy i poetów sławili piękno krajobrazu ojczyzny, zachwycali się bohaterstwem narodu, niepowtarzalnością języka i kulturą. Prezentowali twórczość Adama Mickiewicza, Juliana Tuwima, Tadeusza Różewicza, Adama Asnyka, Jonasza Kofty, Marka Grechuty czy Wisławy Szymborskiej. Oczywiście nie mogło zabraknąć utworu pokrzepiającego, pocieszającego i zachęcającego do działania, jakim jest wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. Wolność.

Świat poezji wypełniony był patriotycznymi utworami, mówiącymi o miłości ojczyzny, co wzbudziło u wielu obecnych ogromne wzruszenie. Można było podziwiać talenty wokalne naszych uczniów, słuchając takich pieśni jak: Pamięć, Niepodległa niepokorna, Kochana Polsko, Taki kraj. Zwieńczeniem montażu słowno – muzycznego był utwór pt. Uwierz Polsko, który stworzył okazję do wspólnego śpiewu znanych i popularnych piosenek patriotycznych.

Następnym punktem programu był występ zespołu mażoretek: seniorek i juniorek – dziewczęcej grupy artystycznej. Tancerki wykonywały układy marszowo – taneczne, prezentując efektowne popisy żonglerskie.  O oprawę muzyczną wieczoru zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza – pana  Tomasza Pawlaka.

Na zakończenie wykonano przepiękny taniec z biało-czerwonymi szarfami, który był prawdziwą ozdobą widowiska artystycznego.

Nie ulega wątpliwości, że piątkowy wieczór na długo pozostanie w pamięci uczestników tej niezwykłej uroczystości. Młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz podziękowaniami i przemową Wójta Gminy Dzierzgowo – pana Rafała Kucińskiego. Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji wieczornicy oraz gościom, którzy uświetnili ją swoją obecnością.

źródło i fot. SP w Dzierzgowie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x