Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nowe oblicze parku. W miejsce bukszpanu cisy pośrednie „Hillii”


Urząd miasta otrzymał 52 812 zł dofinansowania od Wojewódzkiego  Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na przywrócenie walorów przyrodniczych miejskiego parku. W ramach zadania, którego całkowita wartość wyniosła 88 020 zł, w mławskim parku posadzono już 11 500 cisów pośrednich Hill. Zastąpią one zniszczone grzybem Cylindrocladium buxicola bukszpany. Przy tej okazji usunięty został też jeden z rosnących kasztanowców i zastąpiony nowo nasadzonym kasztanowcem białym.


Cis pośredni ‚Hillii’ to kolumnowa, wolno rosnąca odmiana cisa pośredniego. W wieku dziesięciu lat osiąga wysokość 1,5 m. Na wyprostowanych, lekko rozszerzających się ku górze sztywnych pędach gęsto osadzone są krótkie ciemnozielone igły. Jest odmianą polecaną na strzyżone żywopłoty (na odcinku długości 1 m sadzi się dwie-trzy rośliny). Cisy „Hillii”łatwo przyjmują się po przesadzeniu, doskonale znoszą przycinanie i formowanie, rosną zdrowo, rzadko chorują. Częstym, aczkolwiek mało widocznym, szkodnikiem cisów jest misecznik cisowiec. O jego obecności świadczą wypukłe, brązowe miseczki przyczepione do pędów i liści.

Cis pośredni ‚Hillii’ najlepiej rośnie na średnio żyznym, wilgotnym i wapiennym podłożu. Jest odporna na zanieczyszczenie powietrza. Nie zawiązuje owoców. A trzeba pamiętać, że wszystkie części cisa (z wyjątkiem czerwonych osnówek otaczających nasiona) są silnie trujące. Atrakcyjne czerwone kulki mogłyby wzbudzić niebezpieczne zainteresowanie dzieci tą rośliną.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
15 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
moherowa babcia
moherowa babcia
2 lata temu

A co mieli wybetonować jak przed „handlowcem”,żeby damusie mogły paradować.Ludzie wam to już nic nie pasuje.Park jest ok.

Olka
Olka
2 lata temu

Park jest be, bo parku już nie ma 🙁
No, moherowa babciu damusie czy też paniusie do ślubu to wypadałoby, żeby mogły paradować do owego cudownego Pałacu Ślubów, a nie grzęznąć w błocie czy piachu oraz jednocześnie brudzą, a nawet uszkadzając sobie buty.

Mławianka
Mławianka
2 lata temu

Promenada spacerowa?
Dla kogo? Spróbuj tam wejść w szpilkach…

every
every
2 lata temu
Reply to  Mławianka

No tak, masz rację. Szpilki przed parkiem trzeba zdjąć i założyć buty sportowe.
Na to wychodzi, że panny młode będą klęły na ten ten cudowny pałac ślubów… chyba że można podjeżdżać autem pod sam pałac ślubów.
Park ze… znakami drogowymi – to chyba taki pierwszy park.

h13
h13
2 lata temu
Reply to  Mławianka

Kurde @Mławianka zawsze się z Tobą zgadzam ale dziś muszę chyba się nie zgodzić:)
To jest park, więc nie wymagajmy, aby spacer w szpilkach w takim miejscu był przyjemnością..

yyy
yyy
2 lata temu
Reply to  h13

Czy panna młoda, która będzie brała ślub w pałacu ślubów od bramy parku będzie szła w adidasach? To przecież park, więc nie może w szpilkach dojść do w/w pałacu. Ha ha.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  h13

Tak, droga do ślubu musi być paskudna, bo jeszcze jest czas zmianę decyzji…

dzidek-z bliska
dzidek-z bliska
2 lata temu
Reply to  Mławianka

Jak będą do ślubu szli młodzi, to będą rozkładać czerwone chodniki., a tak w ogóle zastanawia fakt, jak i gdzie będą parkować samochody, uczestników tych uroczystości, skoro w okół parku są same płatne parkingi. Babciu przed handlowcem to będą paradować mławskie, damusie podczas WYBORÓW MISS MŁAWY 2019

every
every
2 lata temu

Ten park, to tylko miejscami przypomina park, a tak naprawdę, to taka promenada spacerowa i nic więcej.

haha
haha
2 lata temu
Reply to  every

woonerf po mławsku

dzidek--z bliska
dzidek--z bliska
2 lata temu
Reply to  every

every—masz rację mam jeszcze w pamięci park miejski i jego wygląd, z przed 70 lat, gdzie od strony Reymonta, w baraczku był dworzec autobusowy, a po nim, słynna kawiarenka, Z PRZEPYSZNYMI CIASTKAMI I LODAMI U PANI Sternińskiej, no i sławetny grzybek, inaczej zielona budka czyli pijalnia piwa. TAK TO SIĘ JUŻ NIE WRÓCI, pozostały wspomnienia.

Miki
Miki
2 lata temu

Pierwsze pozyskane środki zewnętrzne. Brawo Panie burmistrzu, jak pan cos obieca to nie ma to tamto

do Miki
do Miki
2 lata temu
Reply to  Miki

Ale Ty jesteś głupia Miki……..
Ja wiem, że nie było aż tak dużo tych środków ale to nie były pierwsze pozyskane. Do krytyki masz absolutne prawo ale używaj prawdziwych argumentów.

Majka
Majka
2 lata temu
Reply to  do Miki

Miki pisze o pierwszych pozyskanych środkach w tej kadencji…, a Ty zaraz wyzywasz nawet nie wiedząc czy to kobieta czy mężczyzna.
Pierwsze potężne środki (ta ławka pod ratuszem to jeszcze poprzednia kadencja) i pierwsze koty za płoty.

miki
miki
2 lata temu
Reply to  do Miki

sympatyk Mariana Wilamowskiego się odezwał

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x