Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Cuda na kiju czyli o wyborczym mamieniu


grafika:demotywatory.pl


Szczęśliwie zakończyła się wyborcza kampania. Zniknęły ze sklepowych witryn znajome twarze kandydatów z rękoma dumnie założonymi na piersiach (to taka charakterystyczna poza mławskich kandydatów, wszyscy są dumni, że są kandydatami). Opustoszały kolorowe dotąd słupy i elewacje budynków. Z pocztowych skrzynek nie wysypią się już uśmiechnięte ulotki i nikt nie zerknie na ciebie z leżącej na wycieraczce wyborczej bibuły. Nikt ci nie wyśle sms-a.

I mamy spokój, tym razem aż na pięć lat. Na pięć, bo zbliżające się wybory europejskie i parlamentarne już nie budzą takich emocji i trochę mniej jesteśmy bombardowani troską i miłością, a przynajmniej przez rzadziej widywane twarze.

Kampanii wyborczej zwykle towarzyszą mniej lub bardziej realne obietnice wyborcze. Jakkolwiek by je zwał: programem, planami, zamierzeniami, pomysłem czy paplaniną na wyborczym zebraniu, o której kandydat zapomina już przy wyjściu.Tak się jednak już przyjęło. Trzeba zapowiedzieć czym chce się uszczęśliwić swoją lokalną społeczność, choć wiadomo, że obietnice wyborcze to 80 procent wody a reszta to mławski smog. Od tej reguły są rzecz jasna wyjątki, a właściwie wyjątek.

Wracając do reguły. Najbardziej spektakularna walka wyborcza rozegrała się wśród kandydatów na burmistrza.Przypomnijmy więc sobie sztandarowe pomysły naszych kandydatów. Rozpocznijmy od kandydata, który był najbliżej schwytania urzędującego włodarza za piętę. Cóż więc obiecywał nam Marcin Burchacki? Obiecał miasto z wyobraźnią, jakkolwiek by to hasło rozumieć. Padły też konkrety m.in.: efektywne pozyskiwanie środków z UE, obwodnica zachodnia, 20 km rowerowych ścieżek (miejmy nadzieję, że łączyły by się ze sobą!) odnowienie Zalewu Ruda czy nowoczesną edukację. No i oczywiście deklaracja „500 minus”, czyli obniżenie diet radnym. Trzeba przyznać, że pakiet zamierzeń całkiem spory, podejrzewam, że jedna kadencja to byłoby za mało, żeby je zrealizować.

Z kolei Marek Kiełbiński widział inne priorytety. Deklarował likwidację Straży Miejskiej. Nawet prowadził akcję zbierania podpisów pod taką inicjatywą. Swoją drogą ciekawe co z tymi podpisami się stało? Za jego rządów w Mławie powstałby za rządowe pieniądze tunel pod torami, a konkurencją dla deweloperów miał być program „Mieszkanie plus”. W ferie i wakacje dzieci miałyby zapewnione półkolonie, a teren wokół jeziorko Krajewo za unijne pieniądze zmieniłby swoje oblicze.

Niektóre powyższe punkty  chciał też wcielić w życie ostatni z kontrkandydatów Wiesław Moszczyński. Na pierwszym miejscu jego ulotki znalazła się budowa tunelu. Potem lodowisko, sala kina, Zalew Ruda. Z odrębnych pomysłów m.in. „Uliczne Zdroje Wody” i grota solankowa. Zlikwidowałby również Straż Miejską.

Urzędujący burmistrz Kowalewski w ogóle nie zamęczał nas w kampanii wyborczej żadnymi konkretami. Co prawda w radio mówił o tym, że zamierza zaskoczyć mieszkańców tempem pracy i konsekwencją. Tak jak dotychczas będzie budował kolektory sanitarne, drogi i chodniki.  Powstaną miejsca w żłobkach i przedszkolach, położy nacisk na rekreację i rozrywkę. I nie zapomni o zrównoważonym rozwoju. Taka forma kampanii była rzeczywiście zastanawiająca. Kto jak kto, ale zasiadający nieprzerwanie od 2006 roku w fotelu burmistrza Kowalewski mógłby zalać kontrkandydatów konkretami. Tego jednak nie uczynił. Dlaczego?

Może dlatego, że doskonale – mam nadzieję – pamięta konkretne obietnice składane w 2006 roku. To wtedy obiecywał ryby w Seraczu, nowoczesne kino, Szlak Turystyczny Wrzesień 1939, monitoring w szkołach, Centrum Obsługi Inwestora, sztuczne lodowisko, czyste chodniki i ulice przez cały rok nie tylko w okolicach ratusza.

Tak, konkrety bywają niebezpieczne. Zwłaszcza te gdzieś napisane. Bo z tych ustnych, zawsze można powiedzieć, że „pan mnie źle zrozumiał”.

Wynik wyborów pokazał, że takie podejście jednak popłaca. Można powiedzieć, że jest najbardziej realistyczne. Jak wygram wybory, to zobaczymy co się da zrobić. Nic nie obiecuję i na pewno słowa dotrzymam. A wyborcy? Sami sobie winni, że zostają sam na sam ze swoimi oczekiwaniami.

ZygZak

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
13 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek Nowak
Leszek Nowak
2 lata temu

Nie róbmy z mieszkańców bezwolnych idiotów. Trzy minione kadencje to chyba wystarczający czas na to, żeby ocenić, jak Mława się przez te lata się zmieniła i jak pracuje obecny burmistrz. Skoro już w pierwszej turze ponad połowa wyborców oddała na niego głos, to chyba o czymś świadczy. Nie stawiali chyba tych krzyżyków w ciemno, na chybił trafił. Zresztą podobnie jak to się dzieje w innych samorządach – weźmy chociaż z naszego terenu Strzegowo czy Wieczfnię Kościelną, gdzie tych samych wójtów wybierano ponownie już od wielu kadencji (tylko w Wieczfni w tym roku zrezygnował). To o czymś świadczy. Najwyraźniej dobrze dbają o swoje gminy i mieszkańców, skoro ci wciąż ich wybierali. Obecna dwukadencyjność pozbawia mieszkańców takiego wyboru – moim zdaniem ze szkodą na nich. Nie można już będzie wybrać człowieka od lat sprawdzonego, który może jeszcze wiele dobrego by zrobił.

mławianka
mławianka
2 lata temu

Czy to prawda,że pod lasem budują spalarnie śmieci?

Mławiak
Mławiak
2 lata temu

Słychać, że jeden z naszych rajców ma otrzymać stołek po Rakowskim w PSL-owskim ZUW.

dzidek z bliska
dzidek z bliska
2 lata temu
Reply to  Mławiak

Czyżby w nagrodę Kielbinski, by awansował, tylko, zeby tam nie zasypial.

Tomek
Tomek
2 lata temu

Kielbinski to zasługuje na stanowisko STAROSTY.

lipa
lipa
2 lata temu

„Trzeba zapowiedzieć czym chce się uszczęśliwić swoją lokalną społeczność, choć wiadomo, że obietnice wyborcze to 80 procent wody a reszta to mławski smog.” Trafny artykuł. Wspaniały opis rzeczywistości, można jeszcze dodać i park bez drzew.

Andrew
Andrew
2 lata temu

Lokalna Żoliborska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Sanacji, ułożyła się z przedstawicielem deweloperów, zagranicznych koncernów i innych wielkich tego małego świata.
Teraz czas na „wspaniałą” formułę PPP, budowę lokalej spalarenki i inne „cuda” służące niby rozwojowi tej krainy.

Jerzy Jankowski
Jerzy Jankowski
2 lata temu

Niektórzy, jak wspominałem, już stracili zapał do pracy na rzecz społeczności… No fakt… Bez 2100zl diety nie ma się motywacji… Są jednak osoby, ktore działają nadal i działały wcześniej… Są dzięki temu krytykowane …oskarżane o działanie w pojedynkę, bez porozumienia, o to że są mało obecne… Jednak są, były i będą działać dalej… Dziękuję taki osobom że są… Że działają mimo wielkiej krytyki i przeciwności…

Andrew
Andrew
2 lata temu

Jakich działaczy masz na myśli?

dzidek z bliska
dzidek z bliska
2 lata temu
Reply to  Andrew

Ppewnie na myśli ma samwgo SIEBIE, wie ze gdzieś dzwonią ale nie wie w ktorym kościele

Czytamy zawsze
Czytamy zawsze
2 lata temu

Zobaczmy jak ta kadencja przełoży się na realia i polepszenie życia zwykłego obywatela mieszkańca

Andrew
Andrew
2 lata temu

Świetny artykuł.
Przy okazji warto wspomieć, że jeden z kandydatów sprzedał się i wprowadził swoich wyborców w błąd udając przeciwnika burmistrza.

every
every
2 lata temu
Reply to  Andrew

Andrew, takie jest życie i zawsze trzeba się z tym liczyć.
Ptaszki (i to nie tylko w parku) śpiewały o tym, ze tych dwóch coś knuje.
Zresztą przyjaźń z Cicholską świadczyła o dobrej komitywie.
Dziwią mnie tylko obietnice stołka sekretarza jednemu z kontrkandydatów mimo wielkiej nienawiści do wszystkich członków jego partii. Ta nienawiść była widoczna przed wyborami bardzo dobrze.
Więc w co próbował zagrać nasz włodarz? Bać się bał tego kontrkandydata to wiadomo ale jak mu mógł proponować stołek sekretarza?

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x