Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Biała wstążka – kampania przeciw przemocy wobec kobiet


Czym jest kampania „Biała wstążka”? Kampania „Biała wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.


ksp Mława
Reklama

Jak to się zaczęło ?
Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później, w 1991 roku, kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet; jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności, mówiący o tym, że „my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet”. W przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 000 mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.

Po co nosić białą wstążkę?
Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

W powiecie mławskim kampania „Biała wstążka” odbywa się już po raz dziesiąty. W ciągu 10 lat chętnie włączają się w nią  dorośli, młodzież, pracownicy pomocy społecznej, policjanci, nauczyciele,  samorządowcy, artyści, instytucje, organizacje pozarządowe, firmy prywatne. Do tej pory rozdano tysiące białych wstążeczek – symboli kampanii, ulotek i plakatów informujących zarówno o ideach kampanii, jak i o tym gdzie osoby doznające przemocy mogą znaleźć pomoc.

Kampania rozpoczyna się 25 listopada a kończy 10 grudnia. W tych dniach mieszkańcom Mławy oraz innych miejscowości powiatu mławskiego będą przypinane białe wstążki – symbol sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet. Zachęcam również Państwa do włączenia się w akcję i przypięcie białej wstążki.

W tym roku Zespół Ośrodków Wsparcia  – instytucja wspierająca osoby uwikłane w przemoc, w ramach kampanii wspólnie ze Związkiem Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej przygotował kalendarz
profilaktyczny ” Czas ruszyć PoMoc”. Wydanie kalendarza współfinansuje MOPS w  Mławie. Mam nadzieję, że kalendarz zawiśnie także na ścianach Państwa instytucji. Kalendarz będzie dystrybuowany przez Zespół Ośrodków Wsparcia oraz zespoły interdyscyplinarne działające na terenie gmin powiatu mławskiego.
W dniu 9 grudnia 2018 roku o godz. 18.00 w Restauracji „Gary Babci Krysi” w Mławie (II piętro Domu Handlowego przy ul. Chrobrego) odbędzie się wernisaż zdjęć zamieszczonych w naszym kalendarzu. Wernisaż będzie finałem całej kampanii prowadzonej na terenie powiatu mławskiego. Już dziś serdecznie Państwa zapraszam do udziału w wydarzeniu.

Ponadto, ZOW ogłosił konkurs dla mieszkańców powiatu mławskiego, którzy ukończyli 15 r.ż na ułożenie hasła profilaktycznego. W załączeniu przesyłam regulamin konkursu. Gorąco proszę o wsparcie naszego działania i zachęcanie  do udziału w konkursie i całej kampanii. Odważnie reaguj na zachowania agresywne i przemocowe. Przyłącz się do nas – reaguj.

Kampanię na terenie powiatu mławskiego prowadzi Zespół Ośrodków Wsparcia, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mławie, Zespoły Interdyscyplinarne ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

źródło: ZOW Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x