Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mława-Krasne-Ciechanów. Ostatnia trasa Px-a z Mławy


Fot. UM Ciechanów

Parowóz, który zainstalowano dziś na skwerze pochodzi z serii Ptx48, gdzie P oznacza parowóz z tendrem, x – cztery osie napędne, 48 – zatwierdzony do produkcji w 1948 r. Zanim lokomotywa trafiła do Ciechanowa, od 1955 roku służyła w Zbiersku, Sompolnie, Krośniewicach, Trzebnicy Gaju, Włocławku, Środzie Wielkopolskiej, Gnieźnie, Lisewie i Mławie. Ostatnie lata funkcjonowała jako eksponat. Parowóz w czasach swojej świetności mógł osiągnąć prędkość 35 km/h. W renowację lokomotywy zaangażowane były przedsiębiorstwa Metaltech oraz Ciechbud. Celem było uzyskanie wyglądu z ostatnich lat eksploatacji. Renowacja parowozu i tendra była czasochłonnym, wymagającym precyzji procesem. Z uwagi na fakt, że parowóz znajduje się w rejestrze zabytków, remont był wykonywany pod nadzorem konserwatora zabytków. Parowóz był m.in. czyszczony, usunięto korozję, spawano wymagające tego elementy oraz został pomalowany. Niebawem zamontowane zostaną brakujące części i tabliczki. Stosowane były specjalne techniki i farby. Odwzorowano historyczną kolorystykę.

Parowóz przed renowacją

Parowóz waży ponad 20 ton, ma długość prawie 7 m, wysokość ponad 3 m, szerokość ponad 2 m. Łącznie z tendrem długość parowozu wynosi prawie 13 m, a waga w stanie próżnym – 28 ton. By zainstalować go na skwerze, konieczne było użycie specjalnego podnośnika oraz wprowadzenie na kilka godzin tymczasowej organizacji ruchu.

Cel inwestycji to ożywienie przestrzeni oraz przypomnienie o funkcjonującej w przeszłości w Ciechanowie kolejce wąskotorowej. Zainstalowano szyny, wydobyte spod nawierzchni ul. Sienkiewicza podczas przeprowadzonej w ubiegłym roku modernizacji tej ulicy. Na około 180 m² położono kostkę granitową. Alejki zbudowano z płyt betonowych z obrzeżami granitowymi. Łączna długość alejek wynosi około 210 m, a szerokość 1,5 m. Na skwerze pojawiły się 4 ławki, 2 kosze na śmieci.

Jest to realizacja zwycięskiego projektu, wybranego przez mieszkańców osiedla „Przemysłowe” w ramach Budżetu Obywatelskiego.

źródło i fot. UM Ciechanów

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

9
KOMENTARZE

avatar
1500
dzidek
Gość
dzidek

Mój burmistrz to wspaniały człowiek. Głosowałem za nim.

dzidek z bliska
Gość
dzidek z bliska

A OTO W CAŁEJ KRASIE MÓJ NAŚLADOWCA NICKU, TYLKO ZAPOMNIAŁ DOPISAĆ SŁOWO IDIOTA NA USUGACH

Andrew
Gość
Andrew

Nie wiem, w Mławie jest jakiś ewenement, jak te drzewko puszkowe. W innych miastach nic nie mają i można. W Mławie wszystko było i nie można. Taki tam mławski stan umysłu.

Do Ciebie burmistrzu
Gość
Do Ciebie burmistrzu

Burmistrz chciał, aby kolejka nie była kolejką.
Jego stanowisko na temat kolejki było skandaliczne.
Teraz niech pozwie mnie do sądu za te słowa.

dzidek
Gość
dzidek

No I TAKIEGO BURMISTRZA KTÓRY PODEJMUJE SKANDALICZNE DECYZJI,SUWEREN MŁAWSKIEGO 500+, wybrał na następne 5 lat. bo BURMISTRZ, zamiast parowozu i kolejki wybrał drezynę, uważał że to jedno i to samo, a z drezyną jest mniej kłopotów, i w lecie dzieciaki będą jezdzić i będą mieć uciechę, bo z parowozem byłby tylko kłopot, jeszcze nie jedna decyzja w ciągu tych 5 lat cię zaskoczy.

Romka
Gość
Romka

Z tymi drezynami to też niepewny temat. Szumu więcej jak samej jazdy. Kasę zbierali, trawkę wycieli… i co?!

dzidek
Gość
dzidek

Romka spoko Burmistrz już o to zadba, aby drezyna ruszyła przecie to jedyna atrakcja Mławy,dla maluchów. Ktoś dobrze napisał że w Mławie wszystko było, ale do czasu pojawił się specjalista /kolarz/ zorganizował chyba ze 2 wyscigi oZŁOTY PIERŚCIEŃ BURMISTRZA–no i zabrakło złota i chęci do dalszej organizacji, i mamy to co mamy.

Józef
Gość
Józef

Fanów Kolejki Wąskotorowej zapraszam na spacer po torach. Zbutwiałe drewniane podkłady, zaasfaltowane skrzyżowania z drogami, rozkradzione szyny, zarośnięte krzakami torowisko, zniszczone mostki na ciekach wodnych. W wielu miejscach w kraju zamieniono torowiska takich kolejek na ścieżki rowerowe, pozostawiając mijanki i stacyjki jako zabytki techniki. Na tych stacjach można ustawiać lokomotywy i wagoniki po ich odnowieniu.

dzidek z bliska
Gość
dzidek z bliska

Tak masz rację z tym opisem, bo taka jest prawda, tylko że w wielu miejscach w Kraju, są ludzie myślący i potrafiący zachować tradycje, a nasze władze potrafią jedynie sprzedawać., nie dawno jechałem do GRUDUSKA i całe torowisko kolejki jest zarośnięte drzewami , tak jak by chciały te drzewa powiedzieć TO TRASA MŁAWSKIEJ KOLEJKI WASKOTOROWEJ, ale zostały po niej tylko krzaki, kiedyś korzystałem z usług tej Kolejki, wysiadałem w Nosarzewie, gdzie stoi jeszcze barak gdzie była poczekalnia dla czekających, i wędrowałem, przez polne ścieżki aby odwiedzić rodzinkę. ALE POZOSTAŁ TYLKO WSPOMNIEŃ CZAR, który stał sie historią.