Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Przygotowania do tego święta trwały już od roku


Przygotowania do obchodów 100-lecia niepodległości Polski w murach szkolnych Szkoły Podstawowej im. bł. bp. L. Wetmańskiego  w Lipowcu Kościelnym trwały  już o roku. W roku szkolnym 2017/2018 nauczyciele historii stworzyli „Harmonogram obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski”. W trakcie minionego i obecnego roku szkolnego realizowano różne przedsięwzięcia. Dlatego szkolne zaułki i korytarze ozdabiają patriotyczne gazetki i instalacje.  Własnymi środkami wykonano okolicznościowy baner, który ozdabia szkołę i przypomina uczniom i wszystkim mieszkańcom o tej wyjątkowej rocznicy. 


Punktem kulminacyjnym programu był piątek  9 listopada 2018 roku.  Wszyscy zgromadzili się przed szkołą, towarzyszyły nam Sztandary szkoły podstawowej i gimnazjum. Przeszliśmy przed Urząd Gminy w Lipowcu Kościelnym. Uroczystość  rozpoczęła  się o  godz. 11:11  wspólnym śpiewaniem „Mazurka  Dąbrowskiego”, które poprzedziło uroczyste wciągnięcie flagi narodowej na maszt. Potem pomaszerowaliśmy na teren szkoły. Przy obelisku zgromadzili się uczniowie, rodzice, pracownicy  miejscowego urzędu gminy, pracownicy szkoły, oraz mieszkańcy Lipowca.  Po okolicznościowych przemówieniach dyrektora szkoły Jerzego Nowakowskiego i  wójta Jarosława Goschorskiego  odsłonięta została pamiątkowa tablica z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Tablicę poświęcił ks. Marek Grabowik, a odsłonili ją: Marzena Kozłowska, Katarzyna Prątnicka, i Wiktor Grzybicki.

Posadzono również dwa Dęby Niepodległości. Pod jedną z sadzonek umieszczono kapsułę czasu, której treść zgromadzonym przeczytał dyrektor  Jerzy Nowakowski, następnie  Cezary Lanckiewicz, odczytał Apel Pamięci.

Na koniec  w szkolnej sali gimnastycznej można było obejrzeć część artystyczną w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej  i gimnazjum. Motywem przewodnim patriotycznej inscenizacji  były kręte i trudne drogi Polski do niepodległości. Recytowane  wiersze, pięknie śpiewane piosenki przez szkolny chórek niejednokrotnie wzruszały widzów. Gromkimi oklaskami nagradzani  byli najmłodsi uczestnicy, uczniowie klasy I SP, przygotowani przez wychowawczynię, Joannę Pastuszkę. Oprawą  muzyczną programu zajęła się Danuta Bielecka. Przebieg uroczystości i część artystyczną według autorskiego pomysłu wyreżyserowała Małgorzata Dobrosielska.

Zgromadzeni w murach szkoły mogli również obejrzeć wystawę o jednym z Ojców Niepodległości – Romanie Dmowskim, której organizatorem i pomysłodawcą był pan Arkadiusz Ciesielski,.

Wszystkim uczestnikom uroczystości serdecznie dziękujemy za wspólne świętowanie, a Polsce życzymy kolejnych,  przynajmniej stu lat niepodległości.

 źródło i fot. SP w Lipowcu Kościelnym

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x