Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Pod numery 997 lub 112 należy dzwonić tylko w razie zagrożenia


Od środy 7 listopada mieszkańcy Mazowsza, dzwoniąc pod alarmowy numer – 997, łączą się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a nie jak dotychczas z policją.

Powyższa zmiana spowodowała odciążenie dyspozytorów policji, którzy otrzymują z CPR tylko zgłoszenia alarmowe, czyli informacje o zagrożeniu życia lub zdrowia, a także nagłego zagrożenia dla środowiska lub mienia oraz naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego działa w Radomiu. Dotąd obsługiwało numer alarmowy 112, teraz będzie kolejnym ośrodkiem w Polsce, który przejmie obsługę policyjnego numeru 997.

Dzwoniąc na numer alarmowy, należy podać operatorowi dokładne informacje o miejscu zdarzenia (miejscowość, ulica, numer budynku, numer mieszkania, ewentualnie punkty orientacyjne), krótki opis tego, co się dzieje, ile osób jest poszkodowanych i w jakim są stanie. Zebrane informacje pozwolą na właściwą kwalifikację zgłoszenia i przekazanie go do odpowiednich służb.

System informatyczny działający w CPR pozwala na identyfikację numeru osoby zgłaszającej, wyświetla jej dane i lokalizację. To pomaga w udzieleniu pomocy w sytuacji, gdy ktoś nie potrafi opisać dokładnej lokalizacji, szczególnie, gdy sytuacja ma miejsce poza obszarem zabudowanym. Ułatwia to również identyfikację fałszywych zgłoszeń.

Numer 997 lub 112 należy wybierać tylko w razie zagrożenia. Numery te nie służą do kontaktu z policją. Jeżeli komuś zależy na bezpośrednim kontakcie telefonicznym z funkcjonariuszem, należy dzwonić do dyżurnego właściwej miejscowo jednostki policji albo skontaktować się z dzielnicowym. Blokując numer alarmowy, odbieramy szansę na pomoc tym osobom, które w danym momencie naprawdę jej potrzebuje.

W październiku średni czas na połączenie z operatorem wynosi 8 sekund.

źródło:policja.pl

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

3
KOMENTARZE

avatar
1500
edf
Gość
edf

jest BARDZO PRAWDOPODOBNY ATAK ZIELONYCH LUDZIKÓW ale Policja nie może okopać się w swoich budynkach bez dopływu informacji od obywateli na WSZYSTKIE sygnały ukrytej wojny hybrydowej w której paraliż Społeczeństwa – dywersja własnych obywateli wszak ryba psuje się od głowy… rozpychają się bogacze lYmuzynami spychając przechodniów z chodników na ulicę pod samą Komendą Policji muława stąd wiele śmiertelnych ofiar na Reymonta czy Kościuszki a ostatnio sporo na Sienkiewicza potrąceń pieszych… WARIATY BARDZO WAŻNYM OGNIWEM współczesnej wojny hybrydowej i należałoby przypomnieć iż Policję wymyśliły bogacze by ich chroniła przed Janosikami i Robin Hoodami a szybko okazało się iż kluczem jest porządek… Czytaj więcej »

Aaa
Gość
Aaa

Jasne, dzwonić bezpośrednio do dyżurnego. Raz zdarzyło mi się właśnie do dyżurnego dzwonić, a on zamiast od razu przyjąć zgłoszenie, to wypytywal skąd mam ten numer(!) i, że następnym razem dzwonić na 112 a nie prosto do komendy. To jak to jest?

uuyu
Gość
uuyu

jestem programistą wobec tego informuję iż mogę pokazać lokalizację KAŻDEGO z dokładnością do cilka patnact centymetrów !!! bo nawet na światłowodzie każdy drucik ma swoją lokalizację ! z racji iż jak kto podpisał umowę to musiał podać swój adres do którego drucik jest dociągnięty… ALE POLICJA numer 112 a obecnie też 997 te Centrum Powiadamiania to jest prawdziwa męka dla dzwoniącego bo ONE NIE WIEDZĄ !!! skąd dzwonisz… państwo k policyjne nie wiedzom skąd dzwonisz ?!!! jak w PRLu się paliło to gupich pytań nie ma czasu zadawać i ja się boję iż niejedna chaupa i niejeden czeławiek !!! spłonie… Czytaj więcej »