Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wieczfnia Kościelna. Świętowali 100-lecie odzyskania niepodległości


Bardzo uroczyście świętowano 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości w gminie Wieczfnia Kościelna. Na obchody złożyły się msza św. w parafialnym kościele, złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy poległych w obronie ojczyzny na cmentarzu,  poświęcono Dąb Niepodległości wraz z pamiątkową tablicą, a dzieci i młodzież przygotowała okolicznościową akademię.

Sprzedam Piec


Na uroczystość przybyły władze gminy, poczty sztandarowe szkół i jednostek OSP, zaproszeni goście i mieszkańcy. Na wstępie uczestników uroczystości udekorowano pięknymi kotylionami przygotowanymi na tę okazję przez uczniów szkoły podstawowej w Uniszkach Zawadzkich.  Uroczystości rozpoczęto mszą świętą w kościele parafialnym w Wieczfni Kościelnej podczas, której zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

W dalszej części uroczystości z okazji 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości poświęcono Dąb Niepodległości. Opatrzono go  pamiątkową tablicą przytwierdzoną do  głazu kamiennego, który został ustawiony przez druhów OSP w Wieczfni Kościelnej.

Potem uczestnicy uroczystości udali się na miejscowy cmentarz, gdzie przy przy Grobie Nieznanego Żołnierza złożyli kwiaty. Po krótkiej modlitwie pod przewodnictwem księdza kanonika Sławomira Krasińskiego udano się na halę sportową, gdzie kontynuowano uroczystości. Rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie odbyła się akademia w wykonaniu uczniów szkoły. Recytacja, pieśni oraz scenografia doskonale zobrazowały sytuację polityczną Polski sprzed 11 listopada 1918 roku. Artyści dostali duże brawa podobnie jak dziewczęta prezentujące układ taneczny z szarfami. Po zakończeniu części artystycznej rozpoczęto wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Jako pierwsi do włączenia się w śpiew zachęcali uczniowie, później rodzice, a na zakończenie nauczyciele. Zaśpiewano m. in. „Rotę”, „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Pałacyk Michla” i wiele innych. Uroczystość ta, była podsumowaniem wielu imprez i działań prowadzonych na terenie gminy przez cały rok w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dumni z Polski”.

źródło i fot. UG Wieczfnia Kościelna

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x